ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تظاهرات صرب های بوسنی به طرفداری و علیه دولت جمهوری صرب بوسنی

به گزارش خبرگزاری رویترز از بانیا لوکا در بوسنی، ماموران پلیس در پی صدور هشدارهایی در باره احتمال بروز خشونت، برای جلوگیری از درگیری میان دو طرف در این شهر، مستقر شده بودند.
خودروهای حامل نیروهای کمکی پلیس و تظاهرکنندگان با پرچم های جمهوری صرب، در حمایت از دولت به سوی بانیا لوکا حرکت کردند و اتوبوس های حامل حامیان دو جناح، قبلا وارد این شهر شده بودند.
مقام های جمهوری صرب بوسنی هردوطرف را از راهپیمایی در داخل شهر بانیالوکا به منظور جلوگیری از رویارویی در جو سیاست زده پیش از برگزاری انتخابات محلی ماه اکتبر، منع کردند.
مخالفان دولت جمهوری صرب بوسنی به فساد و وضعیت ضعیف اقتصادی اعتراض دارند و موافقان دولت نیز در حمایت از دولت تجمع کرده بودند.
الکساندر ووچیچ نخست وزیر جمهوری صربستان به علت نگرانی از بی ثباتی در این کشور براثر بروز اختلاف در میان صرب های بوسنی، از رهبران سیاسی صرب های بوسنی خواست که اختلافاتشان را کنار بگذارند و از به خشونت گراییدن تظاهرات جلوگیری کنند.
تنش های سیاسی درجمهوری صرب بوسنی از هنگام برگزاری انتخابات سال 2014 که حزب حاکم به رهبری میلوراد دودیک رئیس جمهوری،جایگاه خود را دردولت بوسنی به ائتلاف برای تغییر داد که یک گروه اصلاح طلب هوادار پیوستن به اروپا است و تنها بر دولت جمهوری صرب مسلط شد، اوج گرفته است.
دودیک که هوادار روابط نزدیک تر با روسیه است و تهدید به بیرون بردن این منطقه از بوسنی کرده است، می گوید: مقام های حامی برنامه اصلاحات که قصد نزدیک کردن بوسنی به اتحادیه اروپا را دارند، خائن هستند.
جمهوری بوسنی و هرزگوین پس از جنگ های داخلی 1992 تا 1995 به یک جمهوری صرب تحت تسلط صرب ها و یک فدراسیون بوسنیایی های مسلمانان و کروات های کاتولیک تقسیم شد که از طریق یک دولت ضعیف مرکزی با هم ارتباط دارند.
اروپام**1486**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X