ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جهانگیری: زبان فارسی تنها یک میراث تاریخی نیست

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: سیره‌های مثبت و منفی شخصیت‌هایی که در شاهنامه وجود دارد می‌تواند برای اصلاح نگرش‌ها، بینش‌ها و رفتارهای دولتمردان و شهروندان درس‌آموز باشد. خبرگزاری تسنیم: اسحاق جهانگیری عصر امروز در مراسم بزرگداشت فردوسی که در جوار آرمگاه این شاعر برگزار شد، اظهار داشت: در این اعیاد خجسته و مبارک شعبان، فرصت مغتنی است که به بهانه روز فردوسی و پاسداشت زبان فارسی دولت هم امکان حضور داشته است.

وی تصریح کرد: ارزش نشست‌هایی از این دست در این است که تنها به واکاوی گذشته نمی‌پردازد و به فکر آینده و جهان نیز هست، ما به فردوسی در تاریخ فکر نمی‌کنیم فردوسی متعلق به آینده و حال ما نیز هست زیرا زبان فارسی تنها یک میراث تاریخی نیست و این زبان از مهم‌ترین عوامل انسجام و قومیت ما با وجود تمام تفاوت‌های  قومی کشور ایران است.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: همچنین زبان فارسی زبان پیوند ما با همسایگان بوده و زبان فن، میراث فرهنگی و تمدن جهان اسلام است که به دور و نزدیک جهان رفته و تأثیر گذاشته و علاوه بر اینها زبان علم، فرهنگ، هنر، اقتصاد و سیاست نیز هست.

جهانگیری افزود: هم در گذشته و هم در حال سخن بر سر جایگاه و نقش کارکرد و کاربرد و حفاظت و گسترش زبان فارسی است که باید تمامی اندیشمندان به آن بپردازند. سخن بر سر مقام علمی و ادبی و اندیشه‌های علمی سخنی است که باید دانشمندان و پژوهشگران و حوزه تمدن ایران و جهان نزدیک و دور به آن بپردازند. به یقین جامعه از آثار این کنگره که در افق آن زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ادبی نهفته است بهره‌مند خواهند شد.

وی عنوان کرد: از دولتمردان  و مدیران انتظار نمی‌رود که به عنوان نظریه‌پرداز در این محفل وارد شوند و حضور من به دلیل مباحث علمی و نظری است. من یک مسئول اجرایی هستیم که آمده‌ام درک خود را به عنوان یک عضو و شهروند و دلبسته به فردوسی و اندیشه و زبان او و توجه کشور را به ضرورت توجه به این سرمایه ملی ابراز کنم.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: چرا مرز دولت، نظام، جامعه باید مفاهیم معنوی، مفاخر علمی و سرچشمه سازنده و معنابخش هویت، شخصیت و تفکر ایران را بشناسد و شناساندن و حضور من در این نشست برای دولت، اندیشمندان، نخبگان و عموم شهروندان است که به بازآفرینی‌ها ظرفیت‌ها، منابع و مفاخر علمی و هنری و فرهنگی ایرانی اسلامی اهتمام بورزد و حداقل به اندازه استخراج منابع و ذخایر مادی به آن اهمیت دهد.

جهانگیری بیان کرد: جامعه ما سخت نیازمند به فردوسی و بزرگی‌های اوست. فردوسی در فرهنگ ما حکیم است و نشانه حکمت  و حکمت نیز هدف و دعوت پیامبران بوده است که بالاترین اعتبار قرآنی را دارد.

وی با بیان این مطلب که خداوند فرموده است به حکمت و اندرز نیکو به یاد پروردگارت دعوت کن و به شیوه‌هایی که نکوتر است مجادله نما و حکمت گمشده مؤمنین است افزود: باید به دنبال کسی باشیم که در مسیر حکمت و پندآموزی و رسیدن به حقیقت کارهایی کارستان کند.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: حکیم طوس فردوسی اینچنین در حکمت و پند و راه‌های خردمندانه و تنها سرآمد زبان خود بلکه سرآمد اندیشه و نظر از گذشتگان تا به امروز است  و در ترویج اخلاق، ادب، ستایش و عبرت آموختن هنر و زیبایی خاصی داشته است.

جهانگیری گفت: نه تنها معرفت و خداورزی را با عقل آغاز می‌کنم و سخن به میان می‌آورد بلکه خرد را معیار سنجش جامعه و حکمرانی می‌داند و فردوسی شاعر فضیلت‌های فرازمانی و فرامکانی است.

وی اذعان کرد: در شاهنامه انسان به عنوان قهرمان برجسته می‌شود و می‌تواند در هر زمان و مکان از بی‌اخلاقی‌‌‌ و بد‌اخلاقی‌ها فاصله بگیرد و به ارزش‌های انسانی نزدیک شود, قهرمانان فردوسی انسان هستند و تمام ضعف‌ها و شخصیت‌ها بر اساس ظرفیت‌ها ساخته می‌شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ قهرمانان شاهنامه به این دلیل ساخته می‌شوند که به داد علیه بی‌داد، راستی در برابر کفر، فروتنی در برابر گردن‌درازی و مهر در برابر خشم و خرد در برابر جهل معنا ببخشد. در ستایش راستی و عدل و نیکی، دانش، دروغ و ستم و بی‌وفایی از زبان پهلوانان و حکمرانان گذشته شده است.

جهانگیری با بیان اینکه شاهنامه برای جامعه امروز گفتنی‌های زیادی دارد اظهار داشت: سیره‌های مثبت و منفی شخصیت‌هایی که در شاهنامه وجود دارد می‌تواند برای اصلاح نگرش‌ها، بینش‌ها و رفتارهای دولتمردان و شهروندان درس‌آموز باشد و به این اعتبار می‌گفت شاهنامه تنها حماسه ملی ما نیست و داستان قهرمانی‌ها و جنگ‌ها نیست بلکه فراتر از زبان تاریخ و ایران باستان است. گنجینه‌ای است که به نهادهای اجتماعی و فرهنگی کمک فراوانی می‌کند و به هر فرضی راه را به آنها نشان می‌دهد‌.

وی گفت:‌ اندیشه‌های او برای انسان است هر چند قهرمان و شاهزادگان را مخاطب قرار می‌دهد آنچه از فراوانی این موضوع می‌‌فهمیم این است که آبادی و آزادی هر جامعه و کشوری بیش از پیش به حکمرانان عادل و عاقل وابسته است و منشأ جنگ‌ها و ستیزه‌ها قبل از هر چیز در حرص و ستم و بی‌داد قدرتمندان نهاده است.

معاون اول رئیس‌جمهور عنوان کرد: از فردوسی می‌توان اخلاق، ادب و خردورزی آموخت. برای او مهم اخلاق است نه در اندیشه بلکه در سیاست و دانش. در اندیشه او ملیت و مذهب به هم می‌رسند و ایران و اسلام به عنوان دو وجه جدایی‌ ناپذیر قابل هضم هستند.

جهانگیری بیان کرد: رنج از بی‌اخلاقی و دور شدن از ادب و گفتار و رفتار و گریز از خردورزی در جامعه یکی دیگر از مسائلی است که در اشعار فردوسی دیده می‌شود. شناساندن خردورزی وظیفه هر فرد، گروه و نهادی است و پرتو اندیشه‌ها و الگوهایی از این دست و ارتقای سطح بینش و منش انسانی از جمله مسائلی است که باید به آن اهتمام بورزیم.

وی افزود: زنده نگه داشتن نام و زبان فردوسی و اعتبار دادن به اخلاق، ادب و فهم است و ترویج و استخراج اندیشه‌های وی برای انسان معاصر به معنای توانمند کردن نسل جوان به حقیقت‌جویی است و در هر شرایطی می‌توانیم در شاهنامه فردوسی فرهنگ ایران را ببینیم و برای امروز که دانش هویت و معنا پیدا می‌کند و حیات‌بخش جامعه است از آن درس بگیریم.

معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: دولت و جامعه را در توانمندکردن اخلاق شهروندان و نهادهای اجتماعی و حاکمیتی باید کمک کنیم و با استخراج و اشاعه ارزش‌های معنوی نهاده در مدح فرهنگ، بینش و رفتار جامعه کمک کنیم.

جهانگیری با بیان این مطلب که فردوسی، عطار، مولوی، سعدی و هزاران صاحب اندیشه دیگر زیبایی‌ها، خوبی‌ها و حقیقت‌های اخلاقی و فرهنگ و اجتماع را به جامعه شناساندند و از طریق این شاعران به نام باید حکمت‌ها و اندرزها را ترویج کنیم.

وی عنوان کرد: ما در پرتو اندیشه بزرگان خود و تقویت و بینش و فرهنگ عمومی باید پاسخگو باشیم و از ظرفیت‌های موجود در ارتباطات، فرهنگ و توسعه فرهنگ و هنر برای ارتقای فرهنگ و زبان کشور استفاده کنیم. ایجاد و تقویت کرسی‌های دانشجویی در حوزه زبان و ایران‌شناسی گام مؤثری در این راستاست.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت با توجه به ارتقای زبان فارسی که مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده وظیفه خود می‌داند در ارتقا نقش و زبان، اخلاق و معنویت گام مؤثری بردارد.

جهانگیری گفت: انتظار ما از همه صاحبان اندیشه است که دولت و جامعه را کمک کنند و سرمایه علمی، فرهنگی و اجتماعی خود را به سرمایه علمی کشور بیفزایند و جامعه‌ای از جهل و زشتی دور کنند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-پربیننده ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده