ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«توتاپ» مجلس افغانستان را به تشنج کشاند

به گزارش ایرنا، در این نشست شماری از نمایندگان از انتقال این خط برق از مسیر استان بامیان حمایت کردند و عده ای دیگر خواستار بردباری برای اعلام نظر کارشناسی کمیسیون بررسی مسیر اجرای این طرح بودند.
رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که کمیسیونی برای بررسی کارشناسی این طرح تعیین شده تا نظرات نهائی خود را برای تصمیم گیری به دولت ارائه کند.
با بالا گرفتن بحث ها میان نمایندگان، جلسه به تشنج کشیده شد و نمایندگان قوم هزاره و شماری از نمایندگان تاجیک، نشست مجلس را ترک کردند و با وجود درخواست «عبدالروف ابراهیمی» رئیس مجلس نمایندگان افغانستان از آنان برای ماندن در نشست و انجام گفت وگو در این باره، آنان اعتنائی به این درخواست نکردند.
حدود 50 تن از نمایندگان مجلس افغانستان را هزاره ها تشکیل می دهند. آمار دقیقی از جمعیت اقوام مختلف افغانستان در دست نیست، اما هزاره ها بیش از یک چهارم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.
رئیس مجلس افغانستان در این نشست تصریح کرد که نمایندگان در جایگاه خود حضور داشته باشند و گفت و گوهای تمامی نمایندگان برای مردم افغانستان بوده و به تشنج کشاندن جلسه مجلس به صلاح نخواهد بود، اما نمایندگان معترض هنگام ترک مجلس گفتند که تا تغییر مسیر اجرای طرح توتاپ دیگر در نشست ها شرکت نخواهند کرد.
«توتاپ» نام طرح خط انتقال برق ترکمنستان به افغانستان از مسیر کشورهای ازبکستان و تاجکستان است.
شورای عالی مردمی افغانستان متشکل از شماری از احزاب سیاسی، رهبران جهادی و فعالان مدنی، اعلام کرده است که در اعتراض به تغییر مسیر انتقال خط برق توتاپ از بامیان به سالنگ، فردا (یکشنبه) تظاهرات بزرگ سراسری را در پایتخت برگزار می کند.
آساق*1610**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X