ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بررسی وضعیت سرمایه های اجتماعی در اولویت دولت یازدهم قرار دارد

حسین کوچکیان ‌فرد روز شنبه در نشست اعضای کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان همدان بیان کرد: سه پیمایش در زمینه سرمایه اجتماعی انجام شده و در قانون برنامه چهارم توسعه کشور دولت مکلف به بررسی و گزارش وضعیت سرمایه های اجتماعی شد.
وی اضافه کرد: یک پیمایش در سال 83 انجام شد ولی بعد از آن از دستور کار دولت نهم و دهم این موضوع خارج شد که با روی کار آمدن دولت یازدهم دوباره بررسی وضعیت اجتماعی در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: بازنگری علت گسترش و عمومیت آسیب‌‌های اجتماعی با آغاز به کار دولت یازدهم مطرح شد و پیگیری های اولیه از سوی رهبری فرزانه انقلاب و دفتر ایشان صورت گرفت.
رئیس اداره سرمایه اجتماعی و امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور گفت: نتیجه نشست های مختلف این بود که موضوع بررسی وضعیت آسیب های اجتماعی باید از طریق وزارت کشور انجام شود که پشتوانه علمی این موضوع پنج مورد پیمایش ملی بود که سه مورد آن مرتبط با سرمایه اجتماعی بود.
کوچکیان فرد افزود: تنها در یک مورد 90 هزار پرسشنامه در مراکز استانها و شهرستانها تکمیل شد که وضعیت کشور از نظر سرمایه اجتماعی و وضعیت آسیبهای اجتماعی محرز شد.
وی بیان کرد: بررسی 22 محور آسیبهای اجتماعی موجود در کشور در برنامه قرار دارد که باید علاوه بر پیگیری برای رفع آن چاره ای اندیشیده شود.
وی با ذکر اینکه وزارتخانه ها مکلف به تشکیل ستادی برای بررسی این موضوع شدند اضافه کرد: بررسی معضلاتی نظیر اعتیاد،‌ حاشیه ‌نشینی،‌ طلاق و مظاهر فساد در اولویت قرار دارد.
رئیس اداره سرمایه اجتماعی و امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور گفت: به علت گسترش این آسیبها در کشورT بررسی وضعیت این معضلات نیازی به آمار و ارقام ندارد بلکه نیاز به اهتمام جدی دارد.
کوچکیان ‌فرد تاکید کرد: وزارت کشور پس از نظر سنجی با ارائه آمارهای مستند درباره آسیبهای اجتماعی، توجه به این موضوع را به یک گفتمان برای مسئولان تبدیل کرد.
وی خواستار همت تمامی مسئولان به بررسی معضلات اجتماعی شد و بیان کرد: معضلات اجتماعی هر استان متفاوت بوده و مسؤولان باید با در نظر گرفتن اولویت ‌های منطقه خود نسبت به حل مسائل اجتماعی استان اقدام کنند.
رئیس اداره سرمایه اجتماعی و امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور یادآوری کرد: تحول شهری و افزایش رو به رشد مهاجرت از روستاها به شهرها و از شهرها به کلان شهرها موجب گسترش حاشیه نشینی شد.
کوچکیان فرد افزود: روند رو به رشد حاشیه‌ نشینی این معضل را به یک موضوع بحرانی تبدیل کرده است بگونه ای که رشد جمعیت در مناطق حاشیه ای متناسب با زیر ساختها و امکانات موجود نیست.
وی بیان کرد: شهر‌های کنونی حریم خود را از دست داده ‌اند و به علت در نظر گرفته نشدن حاشیه نشینان توسط برنامه ریزان این طیف از امکانات اولیه هم برخوردار نیستند.
وی با ذکر اینکه در پیشگیری از اعتیاد خوب عمل نکردیم گفت: در زمینه اعتیاد سمت و سوی برنامه ها بیشتر مقابله با این پدیده خانمانسوز بود همچنین مطرح شدن بحث درمان معتادان هم به خاطر گردش مالی این موضوع بود به این منظور هم اینک آمار شمار معتادان افزایش یافته است.
رئیس اداره سرمایه اجتماعی و امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور تصریح کرد: سرمایه اجتماعی در سالهای اخیر آسیب دیده است.
7526/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده