ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آهنی: اروپا همانند قانون داماتو مقابل تصمیمات فراسرزمینی آمریکا بایستد

سفیر کشورمان در پاریس تاکید کرد: اقدام دادگاه عالی آمریکا در صدور رای مبنی بر مصادره 2 میلیارد دلار دارایی ایران نیز ناقض حقوق بین‌الملل و بدعتی خطرناک است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی آهنی، سفیر کشورمان در فرانسه، 23 اردیبهشت‌ماه در موسسه مطالعاتی دیدرو با حضور جمعی از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی، محققان، خبرنگاران و رییسان شرکت‌های فرانسوی سخنرانی کرد.

در ابتدای این جلسه رییس موسسه سه یس (Seys) و مدیرکل آن دومینیک لوکور (Dominique Lecourt) سخنان کوتاهی در خصوص فرهنگ و تمدن ایران و سابقه روابط بین دو کشور ایران و فرانسه ایراد کردند.

سپس، آهنی سخنانی را تحت عنوان آینده ایران ارائه کرد.

سفیر کشورمان در سخنرانی خود به موقعیت ژئوپولیتیک جمهوری اسلامی ایران، الگوی مردم‌سالاری دینی و دستاوردها و پیشرفت‌های آن در عرصه‌های گوناگون، اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، دکترین دفاعی ایران و جایگاه موشک‌های بالستیک در این دکترین، استراتژی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و ابعاد مختلف روابط ایران و فرانسه و چشم‌انداز آن پرداخت.

آهنی با تاکید بر نقش ثبات بخش جمهوری اسلامی ایران در منطقه و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به یافتن راهکارهای سیاسی برای حل بحران‌های منطقه‌یی و ضمن رد هر گونه مداخله در امور داخلی کشورها، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تشنج در منطقه نیست و از توسعه روابط دوستانه با دیگر کشورها به ویژه همسایگان براساس احترام متقابل استقبال می‌کند.

او افزود: در حالی که جدیت جمهوری اسلامی ایران در همکاری برای مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق بر همگان روشن است، آن‌هایی که حمایت مستقیم و غیرمستقیم‌شان از گروه‌های تروریستی داعش، القاعده و النصره کاملا آشکار است جمهوری اسلامی ایران را با فرافکنی به مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه متهم می‌کنند.

سفیر کشورمان در پاریس در پایان سخنانش به سابقه روابط ایران و فرانسه پرداخته و به زمینه‌های موجود برای همکاری بین دو کشور به‌ویژه در زمینه حل بحران‌های منطقه‌یی و مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری و عرصه‌های اقتصادی شامل انرژی، صنعت، کشاورزی، صنایع غذایی، دارویی، حمل و نقل هوایی، ریلی و دریایی و غیره اشاره کرد.

در ادامه، حاضرین سوالات خود را مطرح کردند. آهنی در پاسخ به سوالی در مورد مواضع فرانسه در قبال سوریه و ارزیابی آن بعد از گذشت 5 سال، گفت: سیاست فرانسه در قبال سوریه واقع‌بینانه نبوده که در داخل فرانسه هم از سوی برخی در پارلمان و رسانه‌ها مورد انتقاد بود ولی کم کم تا حدودی تعدیل شد.

وی ادامه داد: در مورد سوریه ضروری است که خود مردم سوریه تصمیم بگیرند و هیچ کس نمی‌تواند راه‌حلی را بر مردم این کشور تحمیل کند.

این دیپلمات ایرانی در پاسخ به سوالی در مورد حمایت برخی از کشورهای منطقه از تروریسم در سوریه، توضیح داد: نمی‌توان در جهان امروز، واقعیات را مخفی کرد. بدون همکاری برخی کشورها، داعش نمی‌تواند نفت خود را به راحتی بفروشد، بین مرزها رفت و آمد کند و دسترسی به سلاح پیدا کند. متاسفانه برخی از کشورها که عضو ائتلاف مبارزه با تروریسم نیز هستند، جدیتی برای مبارزه با تروریسم و داعش ندارند.

آهنی هم‌چنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و پیشی گرفتن تعداد زنان بر تعداد روحانیون و چشم‌انداز دموکراسی مذهبی در ایران گفت؛ این موضوع، نشان از واقعیت دموکراسی در ایران دارد. افزایش تعداد زنان در مجلس شورای اسلامی نشان از اهمیت نقش زنان و جایگاه آن‌ها در ایران دارد.

سفیر کشورمان در پاریس هم‌چنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد انتخابات اخیر در ایران و نقش شورای نگهبان، ضمن توضیح در مورد قانون انتخابات در ایران، خاطرنشان کرد: نمی‌توان انتظار داشت که یک مدل دموکراسی اروپایی به همه دنیا تحمیل شود. هر کشور فرهنگ، سنت‌ها و ارزش خود را دارد که باید به آن احترام گذاشت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مورد روابط ایران با روسیه و چین، نیز توضیح داد که قطعا هر کشوری به دنبال منافع ملی خود است و روابط چین و روسیه با ایران نیز از همین اصل تبعیت می‌کند. زمانی اروپا اولین شریک تجاری ایران بود ولی با توجه به اتخاذ رویکردی تحریمی در قبال جمهوری اسلامی و از دست دادن جایگاه خود، قطعا رقبای دیگر مانند چین از این فرصت بهره برده‌اند. در دوران جدید، این ظرفیت وجود دارد که روابط ایران و اروپا مجددا ارتقاء پیدا کند.

آهنی در پاسخ به سوال محقق فیزیکدان در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) در مورد علت روی آوری ایران به فن‌آوری هسته‌ای با وجود هزینه‌بر بودن آن، گفت: حرکت و پیشرفت ایران در این عرصه، موجب ارتقای سطح علمی و فن‌آوری ایران در جهان شده است.

در مورد چشم‌انداز همکاری‌های علمی بین ایران و فرانسه، سفیر کشورمان تاکید کرد: قطعا این امکان وجود دارد که در زمینه‌هایی که دو طرف خواهان آن هستند، روابط علمی بین موسسات دو کشور ارتقاء یابد.

در خصوص تردید برخی بانک‌های فرانسوی به همکاری و چگونگی یافتن راه‌حل نیز آهنی خاطرنشان کرد: در این زمینه همه طرف‌ها در حال پیگیری هستند و دولت فرانسه هم به صورت دوجانبه و هم چندجانبه برای تسریع در گشایش همکاری‌های بانکی در تلاش هستند زیرا می‌دانند در صورت تاخیر فرصت برای شرکت‌های فرانسوی و اروپایی به نفع رقیبان‌شان از دست خواهد رفت.

او ادامه داد: اروپا باید در این خصوص به طور جدی عمل شود و همان‌گونه که در سال 1995 فرانسه و اروپا مقابل قانون "داماتو" ایستادگی کردند، امروز نیز باید به طور جدی با تحمیل قوانین و تصمیمات فراسرزمینی آمریکا که امری مخالف حقوق بین‌الملل است، مقابله کنند.

سفیر کشورمان در پاریس تاکید کرد: اقدام دادگاه عالی آمریکا در صدور رای مبنی بر مصادره 2 میلیارد دلار دارایی جمهوری اسلامی ایران نیز ناقض حقوق بین‌الملل و بدعتی خطرناک است و اگر با آن برخورد نشود می‌تواند برای بقیه کشورها هم رخ دهد.

آهنی در پاسخ به پرسشی در مورد روابط ایران و عربستان نیز گفت: ایران به دنبال تنش با عربستان نیست و حاکمان عربستان را به درایت و عقلانیت فرامی‌خواند. ما معتقدیم ایران و عربستان دو بازیگر مهم منطقه هستند که باید با هم همکاری کنند و همکاری آن‌ها به سود کاهش تنش و افزایش ثبات و امنیت در منطقه و به نفع عربستان نیز هست. باید برای حل مشکلات با هم گفت‌وگو کرد.

سفیر کشورمان در پاریس با اشاره به تحولات سوریه، عراق و یمن افزود: در یمن در اثر بمباران و حملات نظامی عربستان بیش از 7 هزار نفر جان خود را تا کنون از دست داده‌اند. این در حالی است که حوثی‌ها از ابتدا موافق مذاکره برای یافتن راه‌حل سیاسی بودند. حاکمان عربستان به دلیل شکست سیاست‌های‌شان در یمن، سوریه و عراق عصبانی هستند و مواضع آن‌ها نیز ناشی از همین عصبانیت و موفقیت سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران است.

آهنی در رابطه با سوالی در مورد صلح بین فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی توضیح داد که افکار عمومی ایران در قبال مساله فلسطین بسیار حساس است و ما مخالف سیاست‌های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی هستیم. این رژیم همواره حقوق فلسطینی‌ها را تضییع و آن‌را نادیده گرفته و به هیچ وجه اعتقادی به صلح ندارد.

سفیر کشورمان در فرانسه در مورد رابطه ایران و ترکیه و سیاست ترکیه در قبال سوریه نیز گفت: روابط ایران و ترکیه تاریخی و در شرایط خوبی است اما در مورد سوریه اختلاف نظر است. سیاست ترکیه در قبال سوریه واقع گرایانه نبوده و متاسفانه امروز ترکیه با خطر تروریسم و ناامنی در خاک خود روبه‌رو است، موضوعی که ما از ابتدا نسبت به آن هشدار داده بودیم.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X