ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سلطانی فر: هنر فردوسی پاسداشت غرور ملی است

مسعود سلطانی فر عصر شنبه در مراسم روز ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در محل آرامگاهش در توس مشهد افزود: آسمان تابناک ادب فارسی به یاری ستارگان پرفروغش همیشه درخشان بوده است.
وی ادامه داد: اما زمانی که سخن از فردوسی توسی به میان بیاید تابش تابناک دیگر ستارگان در دیدگان کم فروغ می شود.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تابش خیره کننده نام بلندآوازه فردوسی ریشه در پیوند نام ابرمرد توس با هویت، ملیت و غرور ایرانیان دارد.
وی افزود: برای فهم گنج گزندناپذیر فردوسی شناخت و فهم شرایط سیاسی و اجتماعی نخستین سده های تاریخ اسلام بسیار مهم است.
سلطانی فر ادامه داد: فردوسی در زمانی شاهنامه و کاخ بلند زبان فارسی را پی افکند که هویت ایرانی درگیر مسائل بسیار زیادی بود اما حکیم توس توانست حافظه تاریخی فراموش شده را به همگان یادآوری کند.
وی گفت: فردوسی درشرایط سخت دوران خود سه گام بلند را در آفرینش شاهنامه برداشت، نخستین ابزار استاد توس بهره گیری از زبانی یکدست بود که برای همه ایرانیان قابل فهم است.
معاون رییس جمهوری افزود: فهم پذیری شاهنامه از نخستین گامهای بلند فردوسی در ارسال پیام و گزندناپذیر کردن کاخ بلندش بود.
وی ادامه داد: دومین گام بلند و ارزشمند فردوسی استناد به مدارک و منابع روشن است که با ارجاع دقیق به سرچشمه های داستانی از گفتاری و نوشتاری، شیوه درست نوشتن را به همگان آموخته است.
سلطانی فر گفت: به همین دلیل فردوسی از امین ترین شخصیتهای تاریخ شرق و غرب در جهان شناخته شده است.
وی سومین گام بلند فردوسی را چیدمان و بازسازی داستانها و اساطیر کهنسال ذکر و بیان کرد: تاثیر این داستانها بر یادرآوری غرور ملی و میراث کهنسال بسیار کار ساز بوده است.
رییس سازمان میراث فرهنگی خردورزی را اساس کار و بنیان اثر جهانی شاهنامه توصیف کرد و افزود: فردوسی بسیار زیرکانه توانایی، دانش، هنر، حس ملی و چیرگی خود را در داستانها به نمایش می گذارد تا چرایی نام و لقب حکیم را بر خود معنا کند.
وی ادامه داد: خردورزی، پاسداشت غرور ملی، کلام پاک، همت بلند در وحدت ملی، بهره گیری از واژگان فارسی و تاریخ نویسی دقیق همه و همه بخش کوچکی از عظمت ابرمرد توس است که موجب شده امروز به احترام او همه دور هم جمع شویم.
سلطانی فر همچنین با اشاره به اعطای جایزه بین المللی فردوسی همزمان با سال پایتختی جهان اسلام برای مشهد گفت: اعطای این جایزه به صورت دوسالانه به فردوسی پژوهان اعطا می شود.
25 اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر شهیر ایرانی و پاسدار زبان پارسی است که سال 319 خورشیدی در روستای پاژ از توابع توس خراسان دیده به جهان هستی گشود و در اواخر قرن چهارم هجری به سال 397 خورشیدی در سن 78 سالگی چشم از جهان فرو بست. فردوسی شاهنامه را در سال 369 هجری نگاشت.
7496/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X