ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون وزیر نفت:ایران از سال 96 صادرکننده همه فرآورده‌ های نفتی می‌شود

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت نفت، عباس کاظمی افزود: از اوایل پارسال پنج فرآورده گازوییل، ال.پی.جی، نفت سفید، سوخت جت و مازوت را به صورت پایدار صادر کردیم که تا سال آینده بنزین هم به این گروه از فرآورده‌های صادراتی اضافه می شود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با بیان اینکه ایران تنها در صادرات بنزین منفی است، افزود: براساس پیش بینی نیاز داخل امسال به طور میانگین روزانه هشت میلیون لیتر بنزین وارد کشور می شود.
وی ادامه داد: با طرح های توسعه‌ای پالایشگاه نفت بندرعباس و ستاره خلیج فارس از اوایل سال آینده کمبود تامین هشت میلیون لیتر بنزین کشور رفع و ایران به صادرکننده این فرآورده بدل می شود.
کاظمی، با اشاره به تولید ٦٤ میلیون لیتر بنزین در داخل کشور، تاکید کرد: هم اکنون مصرف روزانه بنزین کشور ٧٢ میلیون لیتر هست که این هشت میلیون لیتر کمبود از طریق واردات تامین می‌شود.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با تاکید بر این که برای سال ٩٥ مصوبه‌ای برای خرید نداریم، گفت: براساس پیش‌بینی های انجام شده، روزانه نیازمند هشت میلیون واردات بنزین هستیم که با احتساب میانگین سالانه اقدام به واردات خواهیم کرد.
وی اعلام کرد: بنزین را روزانه خریداری نمی کنند، بلکه بر اساس قراردادها، محموله‌ها وارد می کنند که در ٥٠ روز اخیر روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است.
کاظمی، با بیان اینکه بر اساس قراردادها و محموله‌ها، بنزین با میانگین نیاز سالانه هشت میلیون لیتر روزانه وارد کشور می‌شود، ادامه داد: بر اساس میانگین نیاز سالانه و بودجه تعریف شده، مجاز به واردات تا سقف تعیین شده هستیم.
به گفته وی، مصوبه واردات بنزین سالانه و مقدار واردات ماهانه تعیین نشده است، بنابراین با توجه به شرایط بازار، آب و هوا و قیمت، حجم واردات در ماه های سال متغیر خواهد بود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با تاکید بر اینکه واردات یک یا دو ماه پایه محاسبه واردات بنزین سالانه نیست و باید میانگین سال را در نظر گرفت، افزود: خبرسازی برپایه واردات یک یا دو ماه و تعمیم آن به کل سال، بدون شک منطقی، درست و منصفانه نیست، زیرا ما براساس نیاز سالانه اقدام به واردات و ذخیره‌سازی می کنیم.
وی اعلام کرد: در چند ماه اول امسال به دلیل شرایط مساعد، بنزین بیشتری وارد شد که بدون شک در ماه های بعد این روند کندتر خواهد شد.
کاظمی با بیان اینکه تعیین سقف واردات هشت میلیون لیتر بنزین بر اساس توان مالی شرکت تعیین شده است، گفت: مصوبه واردات بنزین با توجه به ٣٦٥ روز سال و توان مالی شرکت تعیین می‌شود.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با تاکید بر اینکه همواره سقف تعیین شده واردات از سوی این شرکت رعایت شده است، افزود: براساس قراردادهای ماه‌های دی و بهمن پارسال، محموله‌های بنزین در فروردین و اسفندماه امسال وارد کشور شده است.
وی گفت: پارسال بر اساس مصوبه باید روزانه ١١ میلیون لیتر بنزین وارد می کردیم که این میزان به 9.5 میلیون لیتر کاهش یافت.
به گزارش ایرنا، بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید گاز کشور، سبب شد که مصرف گاز در نیروگاه ها افزایش و مصرف انواع سوخت مایع کاهش یابد.
کاهش مصرف انواع سوخت مایع در نیروگاه ها نیاز کشور به واردات گازوییل را متوقف و حتی زمینه ای رافراهم کرد تا ایران به صادرکننده گازوییل تبدیل شود. گسترش شبکه گازرسانی در کشور، نیاز به مصرف نفت سفید را نیز کاهش داده و شرایط برای صادرات این محصول را نیز مهیا کرده است.
تنها فراورده نفتی وارداتی به کشور، بنزین است که با بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، واردات آن نیز متوقف شده و ایران را از واردکننده به صادرکننده این محصول تبدیل خواهد کرد.
اقتصام**2022** 2023

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده