ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ضرورت حمایت از نوآوری در کشورمالکیت فکری بهترین راه حفظ بازار

به گزارش خبرنگار مهر، محمود صباحی ظهر شنبه در سمینار آموزشی فرصت‌های فن‌آفرینی در سطح بین‌المللی که از برنامه‌های دوازدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی است، اظهار داشت: آنچه ایده را به محصول و فرایند جدید مبدل و درآمدزایی محصول را در پی دارد زنجیره تبدیل دانش به تکنولوژی است که شامل تحقیقات خالص، تحقیقات عملیاتی و کاربردی و در نهایت تولید تکنولوژی است.

وی با بین اینکه تحقیقات خالص به طور معمول در دانشگاه ها انجام می شود و انتظار تولید محصول از مکانی که تولید دانش را دنبال می کند نمی رود، بیان داشت: به طور معمول دولت‌ها سرمایه گذاری‌های بزرگی در این ارتباط انجام می دهند، تحقیقات نیز برعهده  دانشگاه ها و متولی تکنولوژی نیز صنعت است که با سرمایه گذاری هنگفت محصول را آماده ورود به بازار می کند.

مدیر و مشاور شرکت Albemarle با بیان اینکه در این زمان نوآوری از اهمیت خاصی برخوردار است، ابراز داشت: بدون این ویژگی به راحتی از روی محصول کپی شده و تولیدات اصلی از بازار خارج می شود؛ برای رفع این مشکل باید به این نکته توجه کنیم که نوآوری در داخل و خارج کشور باید حمایت و ثبت قانونی شود.

مالکیت فکری بهترین راه حفظ بازار برای محصول است

وی ادامه داد: بر این اساس بهترین راهکار پیشگیری از خروج محصول از مالکیت فکری است به این معنا که محصولی را می توان با خلاقیت به روزرسانی و ارتقا داده و بازار را حفظ کرد.

صباحی با تاکید بر اینکه خلاقیت در خلا انجام نمی شود، ابراز داشت: به طور مثال برای تولید محصولات اپل ده‌ها سال علم روی یکدیگر انباشته شده و با یک بررسی متوجه می شویم که ۱۴ تکنولوژی مختلف در محصولات اپل وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین نوآوری ها در زمینه بازاریابی است، گفت: زمانی که یک تکنولوژی وارد بازار می‌شود یک مرحله رشد آرام دارد که کم کم سرعت گرفته و نام محصول جهان‌گیر می شود اما در نهایت هر تکنولوژی عمری دارد.

مدیر و مشاور شرکت Albemarle با بیان اینکه عمر یک محصول در بازار برابر با مالکیت فکری آن است، تصریح کرد: در واقع زمانی که کاربران یک محصول را می‌پسندند از طرح های جدید آن شرکت نیز استقبال می‌کنند بنابراین همزمان یا ارائه یک محصول مانند اپل ۶ مدلهایی جدیدتر این طرح نیز در حال توسعه است و زمانی عمر محصول به هر دلیلی به اتمام می رسد محصول جدید وارد بازار می شود.

 وی با بیان اینکه بدین ترتیب فرایند پژوهش و توسعه به طور مداوم در کشورهای موفق برای کنترل بازار در دست اجرا است، تاکید کرد: همچنین افرادی که محصولی را بازاریابی می‌کنند به دقت بازار و فرهنگ مصرف کننده و یا حتی فرهنگساری برای مصرف کننده را مدنظر دارند.

رشد صنعتی و اقتصادی بدون سرمایه گذاری در R&D امکان پذیر نیست

صباحی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: کشورهای مختلف اگر رشد صنعتی و اقتصادی دارند بدون سرمایه گذاری در R&D (واحدهای تحقیق و توسعه) امکان پذیر نیست به طوری که سرمایه گذاری چینی ها در این بخش به زودی از آمریکا نیز پیشی می گیرد.

وی با بیان اینکه نقش صنایع در گسترش فناوری از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: هند سرمایه خوبی در بخش های مختلف تولید کرده است اما به دلیل نداشتن زیرساخت های صنعتی برخلاف کره و چین نتوانسته جایگاه کره و چین را در بازار جهانی به دست آورد.

مدیر و مشاور شرکت Albemarle با تاکید بر اینکه باید نقاط ضعف خود را به شکل واقع گرایانه بررسی کنیم که عمده ترین آنها در زمینه بازار و رقابت سنجی است، اظهار داشت: در واقع ما در زمینه تولید دانش کمبودی نداریم که حلقه نخست زنجیره است اما حلقه های بعدی هنوز جان نگرفته است. همچنین کشور ما نیز در زمینه r&d دارای ضعف است.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های بالقوه ایران و منابع خوب کشور و همچنین با توجه به استعدادهای ناب انسانی در این بخش، ایران می تواند در ۲۰ سال آینده حرفی برای گفتن داشته و کنترل بازارهای جهانی را در دست بگیرد به گونه‌ای که به «کره» منطقه مبدل شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X