ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استان اردبیل قطب پرورش و احیا شتر دوکوهانه کشور است

به گزارش خبرنگار مهر، بهلول تکلوی عصر شنبه در بازدید از مرکز پرورش شتر دوکوهانه در جعفر آباد افزود: در حال حاضر دو مرکز پرورش شتر دوکوهان در استان اردبیل فعال است.

وی با بیان اینکه هم اکنون نگهداری و پرورش شتر دوکوهانه به عنوان یک گونه کمیاب و در حال انقراض در ین استان انجام می شود، یادآور شد: در سالهای گذشته تعداد شتر دوکوهانه نر اصلاح و پرورش در سایر استانها از جمله آذربایجان شرقی، یزد و سمنان توزیع شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان با اشاره به کاهش جمعیت این دام و در معرض انقراض گرفتن آن متذکر شد: در چند شال اخیر جمعیت شتر دوکوهانه به زیر ۱۰۰ نفر کاهش یافت و در معرض انقراض قرار گرفت.

وی فعالیت ایستگاه شتر دوکوهانه جهادآباد مشگین شهر را طی سال ۷۴ در راستای جلوگیری از انقراض این گونه دانست و متذکر شد: این مرکز با خرید تعداد محدودی شتر از عشایر استان شروع به فعالیت تحقیقاتی کرد و در این مدت تعداد شتر به بیش از ۷۰  نفر رسید، اما به دلیل مشکلات مالی، مرکز تحقیقات استان نسبت به فروش آن به دامداران استان اقدام و هم اکنون جمعیت آن در ایستگاه جهاد آباد به ۱۸ نفر رسیده است.

تکلوی با تاکید بر اینکه ایستگاه جعفرآباد مغان نیز همزمان با مشگین شهر راه اندازی و به احیا و پرورش این گونه اقدام کرده است، بیان داشت: این ایستگاه با حمایت مرکز اصلاح نژاد دام کشور برای تشکیل ژن پول شتر دوکوهانه اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه جمعیت شتر دوکوهانه این مرکز در سال ۹۴ به تعداد ۱۹ نفر و با زایشهای اخیر به ۲۳ نفر رسیده است، ادامه داد: معاونت بهبود تولیدات دامی استان جهت هدفمند کردن موضوع، ضمن ارائه طرح مدون برای جذب اعتبارات بین المللی نسبت به تاسیس "مرکز ملی حفاظت و توسعه شتر دوکوهانه کشور" در جعفرآباد مغان اقدام کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان ایستگاه های جهاد آباد و جعفرآباد را جزو مهمترین مراکز حفظ ژن شتر دوکوهانه کشور دانست و عنوان کرد: براساس آمار سال گذشته جمعیت شتر دوکوهانه استان ۱۵۱ نفر شامل ۹۴ نفر ماده و ۵۷ نفر نر بوده و در سه شهرستان بیله سوار، پارس آباد و مشگین شهر پرورش یافته است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X