ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چند کشور نوکیسه ‌و ریزه‌خوار ادعای تغییر‌ نام خلیج فارس را دارندهیچ کس نمی‌تواند خلیج فارس را از ایران بگیرد‌

خلیج فارس عضو شورای عالی میراث صنایع دستی و گردشگری رفع مشکلات و عدم توسعه یافتگی مناطق شمالی خلیج فارس را نیازمند ارائه گفتمان جدید دانست و گفت: ادعای برخی کشورهای عربی منطقه برای تغییر نام خلیج فارس یک ننگ ابدی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کیش، غلام‌حیدر ابراهیم‌بای‌سلامی بعد از ظهر امروز در همایش علمی و فرهنگی خلیج فارس اظهارداشت: خلیج فارس از گذشته تاکنون همیشه فارس بوده و هست و هیچ کس نمی‌تواند این عظمت را از ایران بگیرد زیرا ایران بدون خلیج فارس معنایی ندارد.

وی بیان‌داشت:  نکته مهمی که در همایش مزبور باید مدنظر قرار داد این است که باید به گونه‌ای عمل کرد که کار ما همیشه "پسیف"  نباشد کارمان، تا تلاش کنیم نام خلیج فارس را تغییر ندهند بلکه باید هر روز اسم و نام‌شان را در زیر نام خلیج فارس بنویسند و تکرار کنند که این خلیج فارس است.

عضو شورای عالی میراث صنایع دستی و گردشگری گفت: محور صحبت در واقع  بحث گذار از مفهوم ژئوپولتیک به ژئو کونمیگ است که بر مبنای توسعه گردشگری و رویکرد جدید به ساخت تولید و خدمات و توسعه و رفاه جامعه است.

بای‌سلامی‌ فقر سیاستگذاری در برنامه‌ریزی و مدیریت را مهم‌ترین مسئله در خلیج فارس نام برد و تصریح‌کرد‌: متاسفانه اگر دقت کنید همان طور که ناصرالدین شاه به قول استاد، پاسخ شیخ بحرینی را نداد ما نیز در این 30 سال پاسخ حاشیه شمالی منطقه خلیج فارس را ندادیم و همان طور که شیخ بندرلنگه به قول استاد پاسخ داد و با چند تفنگ سر پر توانست ادای دین کند و امروز اشک ما را در حمایت از بحرین، سابقه تاریخی ایران و همچنین خلیج فارس دربیاورد.

وی با تاکید بر اینکه امروز بیش از هر چیزی به اداره خلیج فارس با رویکرد جدیدی نیاز داریم ابرازداشت: ما نمی‌توانیم بر سر سفره بزرگان بنشینیم و از افتخارات آنان استفاده کنیم اما هیچ طرح و برنامه اساسی برای دوران کنونی نداشته باشیم و باید طرح و برنامه مناسبی برای دستیابی ایران به مرحله نهایی ارائه دهید، اما متاسفانه این غفلت وجود دارد.

عضو شورای عالی میراث صنایع دستی و گردشگری، فقر سیاستگذاری، فقر برنامه‌ریزی و مدیریت حداقل بعد از جنگ ایران و عراق را امری نابخشودنی برای همگان دانست و گفت: وقتی چند کشور نوکیسه نفتی را می‌بینید که در حاشیه خلیج فارس و ریزه‌خوار سفره خلیج فارس بودند و امروز ادعا می کنند که نام و هویت اصلی را عوض کنند باید در رویکردهایی که به خلیج فارس است تغییر دهیم.

‌بای‌سلامی اذعان داشت: ما همیشه نمی‌توانیم رویکرد ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک داشته باشیم و بعد دفاع کنیم که نشنال جئوگرافیک این گونه ننویسند و یا فلان شخص در فلان مکان سخنرانی نکند، باید یک رویکرد فعال و اکتیو داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه با مشاهده شهرهای حاشیه شمالی خلیج فارس نظیر؛ بندرعباس، بوشهر، چابهار و ماهشهر و...درمی‌یابیم که آنچه در این منطقه وجود دارد چیزی جز فقر نیست گفت: اگر مردمان ایران اسلامی در این منطقه محرومند در آنچه که از نظام اجتماعی وجود دارد از بحث فرهنگ، اقتصاد، سیاست و رویکرد اجتماعی و انسجام .. باید از نظر فوریتی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد کنیم نیاز داریم تا نوعی رویکرد جدید در خلیج فارس داشته باشیم.

‌بای‌سلامی ابراز داشت: اگر واقعا دیگران برای تغییر نام ما ادعا می‌کنند یک ننگ ابدی است، معلوم است در ماهیت مشکلاتی وجود دارد که در شکل  این اتفاق بیفتد، نفت باعث شد که بحث ژئوپولتیک اعم از ژئوپولتیک نفتی و انرژی در  قضیه خلیج فارس اهمیت پیدا کند.

وی با اشاره به ناآرامی‌های موجود در منطقه خلیج فارس گفت: از آنجایی که امروز اقتصاد حرف اول را می زند و منطقه خلیج فارس نیز از نعمت نفت برخورداراست دنیا نمی‌تواند از این پتانسیل منطقه خلیج فارس غفلت کند بنابراین این امر مهم سبب شده تا این منطقه ناامن و بحرانی شود و این دلیلی است که در کتب و مقالات بیان شده است.

عضو شورای عالی میراث صنایع دستی و گردشگری تصریح‌کرد: ابعاد فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی آن گونه که باید، به آنها پرداخته نشده، اکثر مواقع از عنوان بومیان و محلی ها استفاده می‌کنیم اما برای حضور و مشارکت فعال آنان و افزایش جمعیت در خلیج فارس هیچ طرح و برنامه‌ای نداریم.

‌بای‌سلامی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در بحث مکران بر توجه ویژه به این منطقه تاکید کرد و گفت:  مردم شمال خلیج فارس برای کارگری در کشورهای امارات، قطر و ... سرزمین خود را ترک می‌کنند، چگونه می‌توان در این شرایط، افتخارات خلیج فارس را همیشه به عنوان یک الگو و نقطه عطف بیان کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید مشکل فقر در منطقه خلیج فارس رفع و گفتمان جدیدی ایجاد شود اذعان‌داشت: با توجه به تغییر شیوه تولید، کشاورزی و ماهیگیری و دیگر کارهای سنتی جوابگوی معیشت جوانان تحصیلکرده نیست،  حرکت‌های تجاری دنیا که اقتصاد و کشاورزی خود را بر علم و دانش استوار کرده اند به گونه‌ای است که در ایران با اقتصاد معیشتی و تقلیدی و همچنین ریزه‌خواری دنیای مدرن نمی‌توان پاسخ داد و باید طرحی نو ارائه داد.

عضو شورای عالی میراث صنایع دستی و گردشگری در بخش پایانی سخنان خود بیان‌کرد: علیرغم برخورداری از منطقه خلیج فارس با ظرفیت‌های فراوان و تمدن و فرهنگ کهن، مردم منطقه شمال خلیج فارس مورد غفلت قرار گرفته‌اند که باید در این زمینه تمهیدات لازم اندیشید.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده