ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آستان قدس رضوی پشتوانه معنوی جمهوری اسلامی است انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی یکی از بهترین انتصابات تاریخ انقلاب‌

مقدم فر مشاور فرمانده‌کل سپاه پاسداران انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی را به‌عنوان تولیت آستان قدس رضوی یکی از بهترین انتصابات تاریخ انقلاب‌ دانست و تاکید کرد: آستان قدس رضوی پشتوانه معنوی جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، به‌نقل از آستان‌نیوز، حمیدرضا مقدم‌فر با بیان اینکه بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا (ع) از چند منظر جایگاه ویژه و استراتژیک دارد، اظهار داشت: به سبب شخصیت ویژه‌ای که حضرت رضا (ع) داشتند، بارگاه ایشان نیز جایگاه ویژه‌ای یافته است، به‌طوری که ایشان فصل‌الخطاب بودند و پس از ایشان فرقه‌ای شکل نگرفت و شیعیان که وارد ولایت ایشان شدند و امامتشان را پذیرفتند تا حضرت قائم (عج) در امان انحرافات مذهبی ماندند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر قرارگیری حرم مطهر رضوی در ایران به‌عنوان پایگاه تشیع جهان اسلام اهمیت ویژه‌ای به بارگاه منور این امام همام نسبت به سایر اماکن مذهبی بخشیده و این آستان را به یک کانون الهام‌بخش و شریانی معنوی و فرهنگی برای شیعیان جهان مبدل کرده است.

مشاور فرمانده‌کل سپاه پاسداران آستان قدس رضوی را پشتوانه معنوی جمهوری اسلامی ایران خواند و افزود: امروز ایران اسلامی به عنوان کشوری که از نظر نفوذ فرهنگی، سیاسی، اقتدار نظامی و ثبات، وزن‌های تأثیرگذار و حیاتی در منطقه پرتلاطم خاورمیانه است، ایدئولوژی و منش خود را از بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا (ع) می‌گیرد و این حقیقت نشان از اهمیت آستان قدس رضوی دارد.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی با تأثیرپذیری از مکتب رضوی، پس از گذشت 37 سال امروز به‌عنوان یک الگو و یک معیار برای جهان اسلام و سرچشمه‌ای الهام‌بخش برای آزادی‌خواهان و استکبار‌ستیزان جهان مطرح است.

مقدم‌فر ضمن اشاره به تأثیرات مثبت زیارت بارگاه حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) خاطرنشان کرد: حرم مطهر رضوی ظرفیت کلان و سرمایه بزرگ جهان اسلام و بزرگ‌ترین داشته کشور و یکی از اصلی‌ترین سرچشمه‌های نشر معارف دین و تعمیق معنویت در کشور است، به‌طوری که کافی است تنها انسان به این حرم مشرف و در معرض نسیم معرفتی آن قرار گیرد تا تأثیرات معنوی آن را در خود احساس کند.

این کارشناس مسائل استراتژیک در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به انقلاب 2011 مصر و مقایسه آن با انقلاب اسلامی ایران، عنوان کرد: ملت مصر همانند مردم ایران، با شعارهای آزادی‌خواهانه دست به انقلاب زدند، این انقلاب در آغاز اسلامی بود، اما طولی نکشید که بدون محقق شدن اهدافش از مسیر اصلی خود منحرف و با کودتایی نظامی مصادره شد.

وی خلاء آموزه‌های اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) فقدان نعمت ولایت فقیه و نداشتن شعارهای استکبارستیزی را از دلایل عدم موفقیت انقلاب مصر و دیگر انقلاب‌های منطقه دانست.

مشاور فرمانده‌کل سپاه پاسداران در ادامه به بررسی و تبیین مفاد حکم مقام معظم رهبری در انتصاب تولیت جدید آستان قدس رضوی پرداخت و بیان کرد: مفاد این حکم نشان‌دهنده جایگاه رفیع و نقش تعیین‌کننده آستان قدس رضوی در شرایط حساس کنونی جهان دارد.

مقدم‌فر انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی برای تولیت آستان قدس رضوی را یکی از بهترین انتصابات تاریخ انقلاب اسلامی خواند و ادامه داد: ایشان از جنبه علمی دارای دکترای دانشگاهی، از لحاظ فهم و شناخت سیاسی کاملاً بصیر، در مسائل فرهنگی صاحب نظر و از نگاه سوابق انقلابی چهره‌ای شناخته شده هستند که ساده‌زیستی و سلامت نفس را در کنار مسئولیت‌های بزرگ همواره حفظ کردند و همیشه در بزنگاه‌ها و لغزش‌گاه‌ها، یاور انقلاب و رهبری بوده‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا توجه به نیازمندان در حکم انتصاب تولیت آستان قدس رضوی تاکید شده است، اظهار داشت: براساس فرمایشات امام خمینی (ره) انقلاب ما، انقلاب محرومین و مستضعفین بوده و کمک به آن‌ها از شعارها و آرمان‌های انقلاب اسلامی است؛ بنابراین حرم مطهر رضوی به‌عنوان پشتوانه هویتی این کشور باید تجلیگاه شعارها و اهداف انقلاب اسلامی باشد.

این کارشناس فرهنگی با بیان اینکه در انقلاب مستضعفان زیبنده نیست که دوست‌داران علی بن موسی الرضا (ع) به سبب مشکلات مالی از زیارت ایشان محروم شوند، تصریح کرد: "اسلام" همواره به محرومان و ضعفا توجه داشته و سیره ائمه اطهار (ع) نیز اهتمام ویژه به مستضعفین بوده است. بنابراین بنیه مادی آستان قدس رضوی به‌عنوان بارگاه منصوب به اهل بیت (ع) باید در راستای کمک به بی بضاعتان و محرومان قرار گیرد.

وی در ادامه جایگاه حقیقی آستان قدس رضوی را جایگاهی تأثیرگذار در جهان اسلام و بیداری کشورهای اسلامی برشمرد که بر فرهنگ کلی جهان نیز باید مؤثر باشد.

مقدم‌فر تصریح کرد: اگرچه در سال‌های گذشته ظرفیت‌های خوبی از حیث فرهنگی در جهت تأثیرگذاری بر جهان اسلام در حرم مطهر رضوی ایجاد شده، اما ظرفیت معنوی ایجاد شده نسبت به آنچه واقعاً وجود دارد و آنچه باید عملی شود، یک به 100 است. در نتیجه کارهای زیادی باقی‌مانده که برای رسیدن به نقطه آرمانی باید انجام گیرد.

وی ظرفیت فرهنگی آستان قدس رضوی را گنجینه‌ای عظیم و بی‌بدیل خواند که باید از آن برای حل بسیاری از معضلات و گره‌های کشور در حوزه‌های اجتماعی، اعتقادی، فرهنگی و اقتصادی استفاده کرد.

مشاور فرمانده‌کل سپاه پاسداران با بیان اینکه ورود آستان قدس رضوی به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی در سطح ملی می‌تواند مانع بروز بسیاری از ناهنجاری‌ها و معضلات این حوزه‌ها شود، خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت‌های حرم مطهر رضوی قطعاً می‌تواند راهگشای کشور در حل بسیاری از ناهنجاری‌ها و معضلاتی باشد که امروز جامعه در حوزه ارتباطات مردمی و سبک زندگی با آن دست به گریبان است.

مقدم‌فر افزود: از سوی دیگر امروز اقتصاد مقاومتی به عنوان راه‌کاری بی‌بدیل در حل مشکلات اقتصادی کشور مطرح است، اما متأسفانه غفلت برخی خواص و مسئولان نسبت به آن و ضعف در باور این الگو، سبب شده شاهد برخی کم‌کاری‌ها و ضعف‌ها در حوزه خودکفایی اقتصادی باشیم. در این شرایط نیز آستان قدس رضوی با ورود به حوزه‌های اقتصادی، به‌عنوان یک الگو از خودکفایی اقتصادی می‌تواند راه‌گشای کشور باشد.

وی رسانه‌ها و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را به یاری آستان قدس رضوی فرا خواند و گفت: حکم مقام معظم رهبری نه تنها برای حجت‌الاسلام رئیسی بلکه برای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نیز یک نقشه راه است و تلنگری برای اصحاب رسانه است. با پرچم‌داری یکی از صحابه خوب رهبری در این عظیم‌ترین پایگاه معنوی کشور، باید بیش از پیش در راستای استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی تلاش کنند.

مشاور فرمانده‌کل سپاه پاسداران نقش رسانه‌ها را در تحقق مفاد حکم مقام معظم رهبری و کمک و پشتیبانی به تولیت جدید آستان قدس رضوی حیاتی ارزیابی و عنوان کرد: امروز وظیفه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی سنگین‌تر از پیش شده و نباید فقط نظاره‌گر اجرای حکم رهبری باشند. تمام قوه فرهنگی انقلاب باید از این فضای جدید بهره‌گیری کنند و در درجه اول برای حل مشکلات فرهنگی و در درجه دوم برای ارتقا و عمق‌بخشی به آن‌ها تلاش کنند.

مقدم‌فر ابراز کرد: رسانه‌ها پل ارتباطی مردم هستند و نقش آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی را بر‌عهده دارند؛ وظیفه رسانه‌ها در دنیای امروز از این نیز فراتر رفته بر تصمیم‌سازی‌ها مؤثرند. در چنین شرایطی اصحاب رسانه باید به حرم مطهر امام رضا (ع) وارد شوند و هر کدام سهم و مأموریت خود را در تحقق منویات مقام معظم رهبری بگیرند.

وی با بیان اینکه زندگی امام علی بن موسی الرضا (ع) و بارگاه منور ایشان ظرفیت‌های بی‌نظیری برای فعالیت در حوزه‌های ساخت فیلم، مستندسازی و پویانمایی دارد، گفت: متأسفانه در حوزه فیلم و سریال کارهای بسیار کمی انجام شده و باوجود سوژه‌های فراوان در حوزه مستند و پویانمایی هیچ کار فاخر و قابل استنادی تاکنون ساخته نشده است.

مشاور فرمانده‌کل سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: حجت‌الاسلام رئیسی با همه ویژگی‌های مثبت ساده‌زیستی، مدیر و مدبر بودن و بصیرت داشتن همراه با یک ظرفیت فوق‌العاده وارد حوزه مدیریت آستان قدس رضوی شدند و تاکنون نیز انتصابات ایشان حکایت از بهار خوب مدیریت ایشان دارد. بنابراین چشم‌انداز روشنی را می‌توان برای آستان قدس رضوی در آینده متصور بود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده