ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اختصاص 16هزار میلیاردتومان تسهیلات به واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال

علی یزدانی/معاون وزیر صنعت مدیرعامل سازمان صنایع کوچک از اختصاص ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل و راه‌اندازی واحدهای صنعتی ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و نیز فعال‌سازی واحدهای راکد و نیمه‌فعال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز،به‌نقل از روابط‌عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس، علی یزدانی پس از بازدید از طرح‌های عمرانی و دو واحد صنعتی در شهرک صنعتی لار در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی و صنعتگران لارستان با اشاره به اینکه از 87 هزار واحد صنعتی در سطح کشور 79 هزار واحد صنعتی جزء صنایع کوچک و 4300 واحد صنعتی نیز جزء صنایع متوسط محسوب می‌شوند، اظهار داشت: امسال برای تکمیل و راه‌اندازی واحدهای بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی و نیز فعال‌سازی واحدهای راکد یا نیمه‌ظرفیت، بیش از 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری درباره برجسته کردن نقش صنایع کوچک و متوسط در اقتصاد کشور گفت: با توجه به مزیت‌های این صنایع نظیر تسریع در راه‌اندازی، نیاز به سرمایه‌گذاری کمتر و نیز ایجاد اشتغال پایدار، تقویت و حمایت از آنها برای تحقق اقتصاد مقاومتی از سیاست‌های راهبری دولت، وزارت صنعت معدن و تجارت و نیز سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران محسوب می‌شود.

یزدانی با اشاره به وجود 948 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور گفت: از این تعداد در 787 شهرک صنعتی کار واگذاری زمین به متقاضیان انجام می‌شود که امسال در راستای حمایت بیشتر از سرمایه‌گذاران افزایش قیمت حق انتفاع در بیش از 500 شهرک صنعتی نداریم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به درآمد – هزینه‌ای بودن شرکت‌های شهرک‌های صنعتی استان‌ها گفت: بخش زیادی از هزینه‌های اجرای پروژه‌های عمرانی و زیرساختی از محل حق‌ انتفاع دریافتی از سرمایه‌گذاران و صنعتگران تامین و در این زمینه از منابع ملی و استانی نیز استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه تحقق اشتغال، ارتقای معشیت و کاهش نرخ بیکاری در کشور در بستر شهرک‌های صنعتی انجام می‌شود گفت: امسال برای حمایت بیشتر از صنعتگران و سرمایه‌گذاران در اغلب شهرک‌های صنعتی واگذاری زمین با تخفیف 50 درصد انجام می‌شود.

یزدانی افزود: مشوق‌هایی نظیر اعمال تخفیف 10 درصدی به شرکت‌های دانش بنیان، نخبگان و ایثارگران و نیز تخفیف 10 درصدی در صورت بهره‌برداری از واحدهای صنعتی در مدت یک سال نیز اعمال می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ دستور‌العمل جدید واگذاری زمین و بهره‌برداری از واحدهای صنعتی شهرک‌ها  و نواحی صنعتی کشور خبر داد و گفت: برخلاف سال‌های گذشته که حق انتفاع زمین در شهرک‌های صنعتی به صورت هر سه ماه افزایش  می‌یافت در دستورالعمل جدید قیمت حق انتفاع در طول سال ثابت است و تغییر نمی‌کند.

یزدانی ماموریت ویژه امسال این سازمان را فعال‌سازی 7500 واحد راکد، نیمه‌فعال و نیمه‌ظرفیت بیان کرد و گفت: امسال فعال‌سازی 3 هزار واحد صنعتی راکد، 6 هزار واحد صنعتی زیر ظرفیت و 2 هزار طرح صنعتی بالای 60 درصد در دستور کار قرار دارد که امید داریم با به تولید رسیدن این واحدها برای 185 هزار نفر اشتغال ایجاد شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در راه‌اندازی این واحدها نخستین شرط حمایت و اعطای تسهیلات به آنها داشتن بازار محصولات  است.

وی همچنین از حمایت از صنعتگرانی که در شهرک‌های صنعتی به علت داشتن اقساط معوقه دچار جرائم دیرکرد شده‌اند خبر داد و گفت: بر اساس بخشنامه جدید که به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم چنانچه صنعتگران بتوانند اصل بدهی خود را پرداخت کنند 90 درصد از جرائم بخشیده و مابقی در اقساط یک ساله اخذ می‌شود.

یزدانی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در صندوق‌های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر بهره‌گیری صنعتگران از این حمایت‌ها تاکید کرد و گفت: در صندوق ضمانت از سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و متوسط تا سقف 3 میلیارد تومان ضمانتنامه برای صنایع که دچار کمبود وثیقه هستند صادر می‌شود.

وی همچنین از صدور ضمانتنامه برای تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی از این صندوق خبر داد و گفت: این ضمانتنامه‌ها با نرخ میانگین یک درصد به نفع فروشنده مواد اولیه صادر و کارخانجات می‌توانند بدون دغدغه مواد اولیه خود را تامین کنند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از برنامه‌های دیگر امسال این سازمان را تشکیل پیمانکاری‌های فرعی به عنوان حلقه واسط بین واحدهای صنایع، تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی حمایت و تشکیل از خوشه‌های صنعتی و نیز ارائه آموزش‌های مدیر یتی، کارآفرینی، بازاریابی و مهارتی برای بیش از 100 هزار صنعتگر اعلام کرد.

یزدانی در ادامه با اشاره به اینکه 92 درصد از صنایع استان فارس را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند گفت: حمایت از این صنایع در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز قرار دارد و امیدواریم  با اجرایی شدن این برنامه‌ها امسال تحول مناسبی در صنعت استان ایجاد شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در منطقه لارستان و وجود 7 شهرک و ناحیه صنعتی در این منطقه خاطرنشان کرد: بیش از 95 درصد از صنایع لارستان را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به موقعیت این شهرستان و نیز وجود لارستانی‌های مقیم کشورهای حوزه خلیج فارس که علاقمند به سرمایه‌گذاری و توسه صنعتی در این شهرستان هستند تقویت و حمایت از شهرک‌های صنعتی و صنایع مستقر در این منطقه از اولویت‌های مهم شرکت شهرک‌های صنعتی فارس و سازمان صنایع کوچک است.

وی افزود: برای راه‌اندازی واحدهای راکد، نیمه‌ظرفیت یا واحدهای بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی و شهرک‌های صنعتی لارستان تسهیلات پرداخت خواهد شد و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد.

یزدانی همچنین درباره ایجاد شعبه بانک صنعت و معدن و در این شهرستان با توجه به ظرفیت‌های لارستان گفت: در این زمینه پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پاسخ به درخواست مسئولان این شهرستان برای ایجاد ناحیه صنعتی جدید در برخی مناطق لار گفت: چنانچه در هر منطقه حداقل 10 سرمایه‌گذار وجود داشته باشد حاضر به تصویب ناحیه صنعتی در کوتاه‌ترین زمان هستیم.

یزدانی افزود: امیدوارم با اجرایی شدن تصمیمات به منظور حمایت از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی لار و نیز توسعه زیرساخت‌ها تا شش ماه آینده شاهد تحولات مناسب در صنعت لارستان باشیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده