ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درخواست جامعه مسلمانان چین از دولت برای توسعه صنعت حلال

به گزارش ایرنا، درخواست برای گستردگی این صنعت در کشور چین از مدت ها قبل با افزایش شمار جمعیت مسلمانان این کشور که از مرز 20 میلیون نفر فراتر رفته، فزونی گرفته است.
برخی از ناظران می گویند که اگر قوانینی در این باره در چین تصویب شد باید به شکلی واحد در سراسر کشور به اجرا گذاشته شود که البته کار ساده ای نیست زیرا جمعیت های مناطق مسلمان نشین پراکندگی فراوانی دارند.
درخواست برای توسعه این صنعت بعضا به اعتراضات مسالمت آمیز نیز کشیده شده است تا جایی که گزارش روزنامه ارگانی «گلوبال تایمز» چین حاکی است دهها مسلمان در ماه جاری میلادی در مقابل اداره مرکزی دولتی شهر «لویانگ» در مرکز این کشور تجمع کرده اند.
تجمع کنندگان در مقابل این اداره از اینکه نظام واحدی برای توسعه مواد غذایی حلال وجود ندارد و این صنعت با بی نظمی در کشور اجرا می شود، گلایه کرده اند.
تصاویری بدست آمده است که نشان می دهد مردان مسلمان و زنان محجبه چینی در مقابل این اداره با صفی متشکل از ماموران پلیس روبرو شده و درخواست های خود را اعلام کرده اند.
از شهر «ونجو» در شرق چین نیز خبر می رسد که مسلمانان از بسیاری رستوران ها خواسته اند که مواد غذایی و گوشت حلال سرو کنند.
مسلمانان می گویند که قوانین و مقررات منسجمی در باره مواد غذایی حلال در کشور وجود ندارد و نابسامانی در این زمینه برای آنان آزاردهنده است و دولت باید در این باره اندیشه کند.
بر اساس آمارهای رسمی دولت 20 میلیون و بر اساس آمارهای غیر رسمی تا 50 میلیون مسلمان در این کشور زندگی می کنند. مسلمانان چین شامل 10 اقلیت خویی، اویغور، قزاق، قرقیز، تاجیک، ازبک، دون سیان، بائوآن، سالار و تاتار هستند که در سراسر این کشور پراکنده اند.
مناطق خودمختار «سین کیانگ» و «نینگ شیا» و همچنین استانهای «گانسو» و «چینگ های» بیشترین تجمع مسلمانان را در خود جای داده اند.
پیش بینی شده است که ارزش صنعت مواد غذایی حلال در سال های آینده در سراسر جهان به یکهزار و 600 میلیارد دلار برسد و بسیاری در چین از هم اکنون به دنبال توسعه موسساتی هستند که برنامه های مدیریتی غذایی حلال را دنبال می کنند.
برنامه مدیریت مواد غذایی حلال در چین از سال 2002 پس از تصویب دولت به اجرا گذاشته شد اما به اندازه کافی پیگیری نشد و گستردگی لازم را نداشت که همین موضوع باعث اعتراض مسلمانان شده است.
پیشتر نیز در شهرهای مختلف شمال غرب چین از جمله در شهر «نینگ شیا» و همچنین در منطقه خودمختار «سین کیانگ» شماری از مسلمانان در اعتراض به ارائه مواد غذایی غیر حلال دست به اعتراض آرام و مسالمت آمیز زده بودند.
برخی کارشناسان می گویند که در قانون اساسی چین دین از سیاست جدا تعریف شده است و به همین دلیل دولت در اجرای چنین قوانینی مجبور است دقت عمل بیشتری به خرج دهد.
بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان و دست اندرکاران در دولت چین اعتقاد دارند که چنانچه قانون مواد غذایی حلال تصویب شود باعث وحدت بیشتر میان اقوام، مردم و دولت در کشور خواهد شد.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X