ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتشار فراخوان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، فراخوان این جشنواره در بخش های تخصصی منتشر شده است؛ این بخش ها شامل «نسل نو تئاتر ایران»، «مرور تئاتر ایران»، «تئاتر ملل»، «میهمان»، «اجراهای محیطی، تعاملی و دیگر گونه های اجرایی تئاتر بیرونی»، «به علاوه فجر»، «مسابقه نمایشنامه نویسی»، «مسابقه و نمایشگاه عکس» و «مسابقه و نمایشگاه پوستر و هویت بصری» هستند. بخش رقابتی این دوره از جشنواره نیز شامل «مسابقه تئاتر بین الملل» و «مسابقه تئاتر جوانان» خواهد بود.
از محورهای مورد تأکید در فراخوان سی و پنجم تئاتر فجر می توان به ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن، مسئولیت پذیری اجتماعی در همه عرصه های زندگی و هنر، بهره گیری از مفاهیم و جلوه های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی ـ اسلامی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، و نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی اشاره کرد.
اندیشه ورزی و ارتقاء ذائقه فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر، اهمیت دادن به روابط بینافرهنگی و بهره گیری از زمینه های بومی، توجه به مفاهیم و ارزش های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی، نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی نیز از دیگر محورهای مورد تأکید این فراخوان هستند.

** نگاه جشنواره باید به توانمندی های تئاتر معطوف شود
در بخشی از مقدمه فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر به قلم سعید اسدی، دبیر جشنواره، آمده است: افق کنونی تئاتر ایران نشان می دهد که علیرغم تمامی تنگناها و کاستی ها و رنج توان فرسا برای آفرینش هنرمندانه و نگاه داشت تئاتر در ایران، چشم انداز این هنر روشن و قابل اعتناست. اگر سویه عملکرد مدیریت تئاتر ایران باید به سوی رفع این تنگناها باشد، سویه نگاه جشنواره می باید به توانمندی ها و نقاط پر بهای تئاتر معطوف شود.
این مقدمه می افزاید: تئاتر ایران اکنون نسل های متفاوتی از کنشگران فعال و خلاق را در خود دارد که با اتکا به توان تولیدی بخش دولتی و خصوصی، نسبت به سالیان پیشین، بر کمیت آثار ارائه شده بر صحنه تماشاخانه های دولتی و غیر دولتی افزوده و البته باید بکوشد با خودآگاهی بیشتر، این کمیت افزوده را به کیفیتی فراتر و بهتر برساند. جشنواره بین المللی تئاتر فجر فرصتی مغتنم برای سنجش واقعیت موجود تئاتر ایران، گردهم آوری و نمایش بخشی از کیفیت به دست آمده، و البته مشوق و ترغیبی برای افزایش آن در آینده خواهد بود.
اسدی که دبیر جشنواره سی و چهارمین تئاتر فجر نیز بوده در بخش دیگری از این مقدمه آورده است: دوره سی و پنجم جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در تداوم ایده ها و رویکردهای جشنواره پیشین گام بر می دارد و همچنان بر ارتقای ارزش حرفه ای جشنواره با اهمیت دادن به هویت و نقش گروه های تئاتری در فرایند تولید نمایش تأکید دارد و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر سراسر ایران (مرور تولیدهای صحنه ای) و پرهیز از تولید شتابزده آثار جدید برای جشنواره (جشنواره گرایی) گام بر می دارد.
دبیر جشنواره تئاتر فجر در مقدمه فراخوان این جشنواره اعلام کرده است: با مراجعه به مقدمه و بخش بندی فراخوان جشنواره پیشین و ویژگی های مندرج در آن می توان دریافت که تا چه پایه دوره سی و چهارم جشنواره گام های نخستین را برای تحقق اهداف یاد شده خود برداشته است. دوره پیش رو نیز، تحول و تغییراتی را در راستای نظام بخشی بیشتر و تعریف حرفه ای خود در بر خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، هنرمندان تئاتر می توانند با مطالعه دقیق فراخوان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، و جدول زمانبندی هر بخش که به تشریح در این فراخوان درج شده، نسبت به ارسال مدارک لازم و فرم پرشده تقاضای حضور اقدام کنند. نشانی دبیرخانه این جشنواره خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کوربن، شماره 18 است.
سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از یکم تا دوازدهم بهمن ماه 1395 به دبیری سعید اسدی برگزار خواهد شد.
فراهنگ ** 9362** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده