ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ضرورت بازتعریف رسانه ها از جایگاه خود در دنیای امروز

محمد خدادی روز شنبه در دیدار هیات اعزامی اتحادیه خبرنگاران آلمان (DPV)، با تاکید بر این که در گذشته رسانه ها در جهان از یک مزیت انحصاری برخوردار بودند و خبرهای خود را با صرف زمان و هزینه بالا منتشر می کردند، گفت: این در حالی است که در دنیای امروز هر فرد یک رسانه محسوب می شود.
وی گفت: امروز یک دستگاه گوشی تلفن همراه به عنوان وسیله ای کوچک، سبک و قابل حمل، یک جایگزین ارتباطی قوی برای تلویزیون، مجله و روزنامه شده است. علاوه بر این، تمامی وسائل ارتباطی قدیم از جمله تلفن، دوربین فیلم برداری، عکاسی و تایپ همه در یک دستگاه کوچک جمع شده است.
مدیر عامل ایرنا به نقش پررنگ شبکه های اجتماعی و ارتباطی در انتشار اخبار و رویدادها اشاره کرد و با تاکید بر این که برنامه این خبرگزاری فعالیت هر چه پررنگ تر در شبکه های اجتماعی است، گفت: سبک ایرنا نیز در جمع آوری، پردازش و حتی نگارش خبر با شرایط روز دچار تغییراتی خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به این که ایرنا خبرگزاری رسمی دولت محسوب می شود و 81 سال از عمر آن می گذرد، گفت: ایرنا دارای شبکه بسیار قوی رسانه ای در داخل و خارج از کشور است و در 200 شهر ایران و همچنین 30 کشور دنیا دارای خبرنگار است و به صورت شبانه روزی و 24 ساعته به شش زبان دنیا اخبار و رویدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهد.
مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: ایرنا علاوه بر این که پنج روزنامه در سطح کشور منتشر می کند، دارای پنج دانشکده خبر است که این دانشکده ها به آموزش آکادمیک رسانه ای دانشجویان مشغول هستند.
خدادی بخش نظرسنجی ایرنا را به عنوان مهمترین مرجع نظرسنجی در کشور مورد اشاره قرار داد و اظهارکرد: بخش عکس، فیلم و اینفوگرافی ایرنا در حال حاضر بسیار فعال است.
وی همچنین با اشاره به همکاری رسانه ای ایرنا با 80 رسانه جهان تاکید کرد: خبرنگاران ایرنا به صورت حرفه ای تربیت شده اند و به استانداردهای خبری حساسیت بالایی دارند.
خدادی در ادامه یادآور شد: ایرنا هیچگاه صحت خبر را فدای سرعت نمی کند و خط قرمز ایرنا به طور حتم صحت و درستی خبر از منابع موثق است.
وی با تاکید بر این که بخش تحلیل ایرنا نیز در کنار تهیه خبر بسیار فعال است، به عنوان نمونه به حادثه تروریستی اخیر شهر پاریس اشاره کرد و با بیان این که این خبر در همه جای دنیا مخابره شد، افزود: تبعات این حمله و این که چه کسانی و با چه اهدافی این کار را انجام دادند برای بسیاری مبهم بود لذا ایرنا از بخش مهم تحلیل رویدادها غافل نیست.
خدادی با بیان این که برخی تصور می کنند ایرنا به دلیل این که دولتی است، تنها از دولت حمایت می کند گفت: ایرنا پذیرای تمامی جناح های سیاسی کشور است و شما می توانید در کنا نقاط قوت نقدها به دولت را از سوی افراد مختلف در خروجی های متعدد ایرنا ببینید.
وی در ادامه با اشاره به ویژگی های فرهنگی و اجتماعی مردم ایران گفت: ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها از فضای خاص سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار است به طوری که هیچ مشابه خارجی ندارد و ممکن است برای بسیاری از خبرنگاران خارجی قابل درک نباشد.
وی با اشاره به رشادت ایرانیان در هشت سال دفاع مقدس و این که بالاترین تحریم های بین المللی علیه یک ملت تنها در تاریخ ایران رقم خورده است، گفت: همین تحریم ها باعث فلج شدن و سقوط حکومت صدام حسین شد در حالی که مردم ایران به زندگی عادی خود مشغول هستند و حتی حجم سفرهای خارجی مردم نیز افزایش یافته است و این به دلیل همان فرهنگ ایرانی و به برکت انقلاب اسلامی در ایران است.
مدیرعامل ایرنا در پاسخ به پرسش یکی از اعضا هیات اعزامی اتحادیه خبرنگاران آلمان (DPV) درباره خطوط قرمز فراروی ایرنا برای تولید و تهیه اخبار، گفت که خطوط قرمز در تمامی جهان همواره به عنوان بخشی از فعالیت ژورنالیستی محسوب می شود و در ایران نیز مطابق با قوانین موجود، حریم امنیتی برخی موضوعات برای حفظ مصالح ملی کشور بایداز سوی رسانه ها رعایت شود.
دیدار خدادی و هیات هفت نفره اعزامی اتحادیه روزنامه نگاران آلمان در راستای برنامه های سفر این هیات به تهران برای آشنایی با ظرفیت های رسانه ای ایران صورت گرفت. روزنامه نگاران آلمانی تا 29 اردیبهشت ماه در ایران به سر می برند.
پس از برجام و در راستای گشایش همکاری های فرهنگی و رسانه ای بین ایران و دیگر کشورها، تاکنون هیات های رسانه ای یونان، افغانستان، آذربایجان و برخی دیگر از کشورها از ایرنا و موسسه ایران دیدن کرده و تفاهم نامه های همکاری رسانه ای امضا کرده اند.
1836**2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده