ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزارت نفت مخالف واگذاری ها نیستپتروشیمی دماوند مشتری ندارد

به گزارش ایرنا، پتروشیمی دماوند با وجود چندین بار عرضه توسط سازمان خصوصی سازی به فروش نرفته و خریداران تاکنون تمایلی به خرید آن نشان نداده اند.
قرار است مجتمع پتروشیمی دماوند یوتیلیتی (خدمات پشتیبانی) ٢٤ طرح پتروشیمی فاز دوم عسلویه را ارایه کند و هرگونه تاخیر در راه اندازی این واحد، بهره برداری از سایر مجتمع های فاز دو عسلویه را با مشکل مواجه می کند.
به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرضیه شاهدایی درباره علت های به فروش نرفتن پتروشیمی دماوند، گفت: واحدهای مصرف کننده تولیدات پتروشیمی دماوند که خواهان خرید سهام این مجتمع هستند، ادعا دارند که قیمت سهام مجتمع پتروشیمی دماوند بالاست.
وی یکی دیگر از مشکلات طولانی شدن واگذاری طرح پتروشیمی دماوند را چگونگی بازپرداخت بخشی از سرمایه گذاری که دولت انجام داده است دانست و گفت: هر مشتری که سهام پتروشیمی دماوند را بخرد باید این سرمایه گذاری را در یک بازه زمانی با نرخ موثر تعیین شده به سازمان خصوصی سازی برگرداند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: در واگذاری طرح های پتروشیمی همچون مجتمع پتروشیمی دماوند، لازم است طبق قانون ٧٠ درصد از ارزش واگذاری ها برای سرمایه گذاری در توسعه صنعت و ایجاد زیرساخت ها به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بازگردانده شود اما تاکنون واحدهای فروخته شده پیشین بازپرداختی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی نداشته اند.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون واگذار نشدن طرح پتروشیمی دماوند به دلیل اختلاف نظر میان سازمان خصوصی سازی و خریداران است، گفت: از زمانی که طرح واگذاری به سازمان خصوصی سازی واگذار شده همه تلاشمان را در زمینه تکمیل اطلاعات و همیاری در برآوردهای کارشناسی انجام داده ایم.
وی افزود: با توجه به این که یوتیلیتی ٢٤ طرح فاز ٢ عسلویه باید از سوی پتروشیمی دماوند تامین شود، هم اکنون نگران روند تکمیل این طرح هستیم، زیرا در اوایل سال آینده طرح های مرجان و بوشهر در فاز ٢ آماده راه اندازی خواهند بود.
به گزارش ایرنا، وزارت نفت تا کنون بیش از یک میلیارد دلار در این طرح سرمایه گذاری کرده و امیدوار است با واگذار شدن سهام این پتروشیمی در بورس، سه میلیارد دلار سرمایه از منابع بخش خصوصی جذب شود.
نیروگاه برق و بخار شرکت پتروشیمی دماوند از دو بخش برق و بخار برای خدمات دهی به شرکت‌های فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه پارس تشکیل شده است.
ظرفیت نصب شده بخش بخار در نیروگاه پتروشیمی دماوند 600 تن در ساعت و ظرفیت نصب شده نیروگاه برق نیز 300 مگاوات است که در مرحله نخست ٩٠ مگاوات برق در این نیروگاه تولید می‌شود.
اقتصام**2022** 2023

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده