ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتشار فراخوان جشنواره سی‌و‌پنجم تئاتر فجر

فراخوان سی‌و ‌پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در 10 بخش تخصصی منتشر شد.

به گزارش ایسنا،‌ فراخوان و آیین‌نامه سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برای برگزاری در بهمن ماه 1395 منتشر شد و در آن جشنواره در بخش‌های تخصصی «نسل نو تئاتر ایران»، «مرور تئاتر ایران» که شامل تولیدات اجرا شده در تالارهای نمایشی کشور و برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی می‌شود، «تئاتر ملل»، «میهمان»، «اجراهای محیطی، تعاملی و دیگر گونه‌های اجرایی تئاتر بیرونی» که شامل زیر بخش های مرور، تولید جدید و مسابقه است، همچنین بخش «به علاوه فجر»، «مسابقه نمایشنامه‌نویسی» ، «مسابقه و نمایشگاه عکس» و «مسابقه و نمایشگاه پوستر و هویت بصری» برگزار خواهد شد.

بخش رقابتی این دوره از جشنواره شامل «مسابقه تئاتر بین‌الملل» و «مسابقه تئاتر جوانان» خواهد بود.

ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن، مسئولیت‌پذیری اجتماعی در همه عرصه‌های زندگی و هنر، بهره‌گیری از مفاهیم و جلوه‌های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی اسلامی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی، اندیشه‌ورزی و ارتقاء ذائقه فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر، اهمیت دادن به روابط بینافرهنگی و بهره‌گیری از زمینه‌های بومی، توجه به مفاهیم و ارزش‌های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی، نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی، محور های مورد تاکید فراخوان جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر به شمار می‌آیند.

در بخشی از مقدمه این فراخوان آمده است: «افق کنونی تئاتر ایران نشان می‌دهد که علیرغم تمامی تنگناها و کاستی‌ها و رنج توان‌فرسا برای آفرینش هنرمندانه و نگاه‌داشت تئاتر در ایران، چشم‌انداز این هنر روشن و قابل اعتناست. اگر سویه عملکرد مدیریت تئاتر ایران باید به سوی رفع این تنگناها باشد سویه نگاه جشنواره می‌باید به توانمندی‌ها و نقاط پر بهای این تئاتر معطوف شود. تئاتر ایران اکنون نسل‌های متفاوتی از کنشگران فعال و خلاق را در خود دارد که با اتکا به توان تولیدی بخش دولتی و خصوصی، نسبت به سالیان پیشین، بر کمیت آثار ارائه شده بر صحنه تماشاخان‌های دولتی و غیر دولتی افزوده و البته باید بکوشد با خودآگاهی بیشتر، این کمیت افزوده را به کیفیتی فراتر و بهتر برساند.

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فرصتی مغتنم برای سنجش واقعیت موجود تئاتر ایران، گردهم آوری و نمایش بخشی از کیفیت به دست آمده و البته مشوق و ترغیبی برای افزایش آن در آینده خواهد بود.»

سعید اسدی در بخش دیگری از این مقدمه آورده است: «دوره سی و پنجم جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در تداوم ایده‌ها و رویکردهای جشنواره پیشین گام بر می‌دارد و همچنان بر ارتقای ارزش حرفه‌ای جشنواره با اهمیت دادن به هویت و نقش گروه‌های تئاتری در فرایند تولید نمایش تأکید دارد و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر سراسر ایران (مرور تولیدهای صحنه‌ای) و پرهیز از تولید شتابزده آثار جدید برای جشنواره (جشنواره گرایی) گام بر می‌دارد. با مراجعه به مقدمه و بخش بندی فراخوان جشنواره پیشین و ویژگی های مندرج در آن می‌توان دریافت که تا چه پایه دوره سی و چهارم جشنواره گام‌های نخستین را برای تحقق اهداف یاد شده‌اش برداشته است. دوره ی پیش رو نیز، تحول و تغییراتی را در راستای نظام بخشی بیشتر و تعریف حرفه ای خود در بر خواهد داشت.»

براساس این گزارش، هنرمندان تئاتر می توانند با مطالعه دقیق فراخوان و جدول زمانبندی هر بخش که به تشریح در فراخوان درج شده نسبت به ارسال مدارک لازم و فرم پرشده تقاضای حضور اقدام کنند.

نشانی دبیرخانه: خیابان استاد شهریار. خیابان هانری کوربن. شماره 18 . طبقه سوم. دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر کد پستی:1133734913 و شماره تلفن های 66748045-66747976 ، نمابر:66747969 برای ارتباط با هنرمندان اعلام شده است.

سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از یکم تا دوازدهم بهمن ماه 1395 به دبیری دکتر سعید اسدی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X