ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاندار قزوین از خروج منابع بانکی به خارج از استان انتقاد کرد

به گزارش ایرنا، فریدون همتی روز شنبه در نشست شورای هماهنگی بانک های استان، افزود: بانک ها باید در حوزه تولید و سرمایه گذاری به استان کمک بیشتری کنند.
وی ادامه داد: بانک ها به شرطی امنیت و همراهی از جانب مدیریت استان برای فعالیت را خواهند داشت که منابع خود را در اختیار تولید و سرمایه گذاری استان قرار داده و آنها را به بیرون از قزوین منتقل نکنند.
همتی با بیان اینکه برخی بانک ها با انتقال منابع مالی خود به بیرون، توان پولی و تسهیلاتی استان را به شدت کاهش می دهند، یادآور شد: اگر مدیران عامل بانک های کشور با این موضوع مشکل دارند، باید آنها را توجیه و قانع کرد.
به گفته این مسئول عالی استان، قرار نیست پول های مردم قزوین را جمع آوری و آنها را در جایی خارج از استان هزینه و به مصرف رساند.
نماینده عالی دولت در استان قزوین در ادامه از تلاش برخی از بانک ها برای خدمت به اقتصاد استان و کشور قدردانی و اضافه کرد: با این وجود جامعه حق ایجاد تحول در حوزه های اقتصادی خود پس از برجام را دارد و تحقق این مهم نیز در گرو جدی بودن هرچه بیشتر بانک ها است.
استاندار قزوین در ادامه با اشاره به نقش بانک ها در توسعه حوزه های مختلف اقتصادی، خاطرنشان کرد: هر گام از توسعه نیازمند منابع مالی بوده که از سوی بانک ها تامین می شود و اگر مشکلی در این روند به وجود آید، چرخه اقتصاد کشور با چالش روبرو خواهد شد.
همتی، رکود در اقتصاد را موجب افزایش بیکاری و کاهش قدرت خرید مردم در سطح جامعه دانست و افزود: این موضوع در نهایت ضعف تولید را به همراه خواهد داشت.
استاندار قزوین با تشریح انتظار مردم از دولت و حاکمیت برای بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی در جامعه، اظهار کرد: طی سه سال گذشته دولت با مشکل های زیادی از جمله تحریم و کاهش قیمت نفت روبرو بوده و در کنار آن نیز مساله ضعف در فرهنگ کار و تعامل بین تولیدکنندگان و بانک ها را شاهدیم که همگی مانع پیش رو در امر تحقق اهداف اقتصادی می باشند.
وی با بیان اینکه دیگر با شیوه های معمولی و روش هایی که در گذشته اتخاذ شده نمی توان پاسخگوی انتظار جامعه برای رشد و توسعه اقتصادی بود، اضافه کرد: در این حوزه همه دستگاه ها و نهادها از جمله بانک ها باید در کارها و برنامه های خود با هدف سرعت بخشیدن به رشد و توسعه کشور، تحول ایجاد کنند.
این مسئول تاکید کرد: بانک های استان قزوین نباید از هیچ ظرفیتی برای کمک به بخش تولید و سایر حوزه های اقتصادی دریغ کنند.
وی از مدیران عامل بانک های استان خواست تا گزارش دقیقی از مصرف منابع مالی خود را در اختیار اداره کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری قرار داده تا ضمن مطلع شدن از منابع و سرمایه گذاری های جدید، در خصوص تعیین اولویت ها برای ارائه تسهیلات بانکی به طرح های اقتصادی استان تصمیم گیری های لازم صورت پذیرد.
استاندار قزوین با اشاره به وجود 350 طرح اقتصادی نیمه تمام در استان، ادامه داد: ضمن هماهنگی با دفتر معاون اول رئیس جمهوری و بانک مرکزی، مقرر شد برای ارائه تسهیلات مالی به واحدهای تولید نیازمند، دستورهای لازم به بانک های استان ابلاغ شود.
نماینده عالی دولت در استان قزوین خواستار تعیین و تکلیف وضعیت تسهیلات بانکی به واحدهای اقتصادی نیمه تمام استان شد و گفت: باید ظرف مدت یاد شده، سهم هر یک از بانک های استان در ارائه تسهیلات به واحدهای نیمه تمام مشخص شود.
همتی با اشاره به اینکه مدیران بانک ها باید خود به صورت ویژه پیگیر تخصیص و هزینه کرد درست تسهیلات به واحدهای نیمه تمام شده و در این رابطه نیز کنترل و نظارت کافی داشته باشند، تاکید کرد: تسهیلات بانکی در ابتدا باید به آن دسته از واحدهای نیمه تمامی که در مرحله بالایی از پیشرفت فیزیکی قرار دارند، اختصاص یابد تا آنها هرچه زودتر مورد بهره برداری قرار گیرند.
استاندار قزوین یادآور شد: با ارائه 5 تا 6 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی می توان تمامی واحدهای نیمه تمام اقتصادی استان را تکمیل و به بهره برداری رساند و برای هشت تا 9 هزار نفر نیز اشتغال ایجاد کرد.
استاندار قزوین یکی از علت های بازنگرداندن وام ها را ضعف نظارت و کنترل بانک ها عنوان و ضمن هشدار نسبت به اینکه اگر این مشکل برطرف نشود پس ندادن پول به یک فرهنگ تبدیل می شود، افزود: به دلیل وجود این ضعف، برخی افراد وام های دریافتی خود را به جای هزینه کرد در بخش تعیین شده، در سایر بخش ها خرج می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هشت هزار شغل امسال باید از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان ایجاد شود، اظهار کرد: شغل های مربوط به مددجویان این نهاد با رقم های پایین از 100 تا حداکثر 500 میلیون ریال قابل تحقق بوده و بانک های استان نیز باید در اعطای تسهیلات لازم برای اشتغال زایی در این بخش نهایت همکاری را به عمل آورند.
استاندار قزوین در پایان نقش بانک ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی را مهم و کلیدی دانست و اظهار داشت: در سال 'اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل' رسالت سنگینی بر دوش بانک ها قرار دارد.
3013/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده