ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شکل گیری شرکت های بزرگ در گرو توسعه شرکت های دانش بنیان

به گزارش خبرگزاری مهر، سورنا ستاری، در افتتاحیه مرکز نوآوری دانشگاه اصفهان با اشاره به تلاش در فرهنگ‌سازی  جدی برای توجه به ارزش‌آفرینی حوزه پژوهش و فناوری، اظهار داشت: همگی از جمله مسئولان و اساتید دانشگاهی، باید به این باور برسیم که جوانان، جواهراتی ارزنده و گران‌بها در دستان ما هستند که در سراسر دنیا همتا نداشته و این میزان از نیروی انسانی متخصص در هیچ کجای دنیا قابل دسترسی نبوده و به جرات می‌توان گفت بهترین جوانان متخصص دنیا را در دسترس داریم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که دیگر سرمایه‌های کشور یعنی منابع زیرزمینی چون معادن، منابع نفت، گاز و زغال‌سنگ و مانند آن، زمانی معنا خواهند یافت که اصلی‌ترین سرمایه کشور، یعنی نیروی انسانی جوان در دسترس باشد، افزود: خارجی‌ها نیز به دنبال همین سرمایه، یعنی نیروی انسانی جوان کشورمان هستند و اگر با این دید به آنان بنگریم، باید دانشگاه‌های کشور را معادن ارزشمند سرمایه دانسته و به جد از این سرمایه ارزنده صیانت کنیم.

تحول اقتصادی جامعه متکی به تحولات دانشگاه است

ستاری، با بیان این‌که در کشورهای پیشرفته و مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان، تحولات اقتصادی وابسته به دانشگاه‌هاست، اظهار کرد: دانشگاه‌ها آغازکننده و زمینه‌ساز تحولات بزرگ اقتصادی هستند؛ اما دانشگاهی که حتی نمی‌تواند در محیط پیرامونی خود اثربخش باشد، مسلما در پیشرفت و اصلاح جامعه اثر نخواهد داشت.

وی با تاکید بر این که می‌بایست درصدی قابل توجه از درآمد دانشگاه‌ها از محل فروش فناوری، قراردادهای ارتباط با صنعت و فروش دانش فنی شرکت‌های دانش‌بنیان برآمده از دل دانشگاه تامین شود، اظهار کرد: اگر مدلی مناسب برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی تعریف شود، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شکل گیری شرکت‌های مادرتخصصی (هولدینگ) بزرگ دانشگاهی خواهیم بود که می‌تواند ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، در اقتصاد و کارآفرینی کشور نقشی مثبت ایفا کند.

ستاری نبود ارتباط سیستماتیک میان دانشگاه با دانشگاهیان فارغ‌التحصیل را نیازمند ایجاد سازوکاری مناسب دانست و گفت: با این ساز و کار نه تنها ارتباط دانشگاه با صنعت، بلکه ارتباط با فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فراهم می‌شود و در این ارتباط سیستماتیک، دانشجوی فارغ‌التحصیل نسبت به دانشگاهی که در آن تحصیل کرده، کشوری که زمینه رشد را برای او فراهم ساخته و جامعه‌ای که وی را در رسیدن به این مرحله یاری رسانده است، احساس مسئولیت خواهد کرد.

 ضرورت اصلاح رویکرد فرهنگی به سوی اقتصاد دانش بنیان

معاون علمی و فناوری، با اشاره به تحول بودجه حمایت از پژوهش در سال جاری گفت: از سویی، باید توجه داشت که سایه افکنی بودجه دولتی بر پژوهش، کارآمدی این عرصه را به دنبال نخواهد داشت و  مادامی که بخش خصوصی، ارزش آفرینی و ضرورت حضور در عرصه پژوهش را درک نکند، پژوهش نمی‌تواند فراهم کننده زمینه تحول کشور باشد.

ستاری تحقق این اقتصاد را نیازمند اصلاح رویکرد و تغییر اساسی در دیدگاه و فرهنگ عمومی جامعه دانست و گفت: از جمله فضاهای تشنه تغییر رویکرد به سمت اقتصاد دانش بنیان،  دانشگاه است و باید با ترویج فرهنگ نگریستن به جوانان به مثابه سرمایه و زمینه ساز تحقق اقتصاد دانش بنیان، تحول کشور را رقم بزنیم.

مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی اصفهان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور حمایت از واحدهای فناور دانشگاه (متشکل از اعضای هیات علمی، دانشجویان و متخصصان دارای ایده) تاسیس شده است.

نخستین برنامه سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به اصفهان بازدید از شرکت های دانش بنیان و نیز از تامکار گاز، صنایع ماشین ابزار سازی و شرکت زیست فرآورده سپاهان و در نهایت از دانشگاه صنعتی اصفهان بود.  وی همچنین در این سفر از مرکز نوآوری شرکت مخابرات استان اصفهان نیز بازدید کرد. ستاری در ادامه این سفر، همزمان علاوه بر حضور در مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی، از نمایشگاه دستاوردهای این رویداد نیز دیدن خواهد کرد. 

دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی با هدف توسعه فن آفرینی، خلاقیت و نوآوری، تقدیر از فن آفرینان برتر و ایجاد فضای همکاری میان فعالان عرصه های مختلف فن آفرینی همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس شرکت علمی و تحقیقاتی اصفهان این مرکز علم و فناوری و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فن آفرینی، بنیاد ملی نخبگان، ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و استانداری اصفهان برگزار می ‌شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده