ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

۲۲تیر؛ جدیدترین وعده برای نسخه الکترونیک بیماران خاص

۱۳۹۵/۰۲/۲۵ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 182766 ۲۲تیر؛ جدیدترین وعده برای نسخه الکترونیک بیماران خاص

سلامت نیوز: مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درخصوص اجرای نسخه‌های الکترونیک در کشور گفت: تا ۲ماه آینده برای بیماران خاص در کشور بحث نسخه الکترونیک نهایی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، سيدتقي نوربخش در جمع خبرنگاران تصريح كرد: تمام تلاش ما اين است كه بتوانيم نسخه الكترونيك را براي كل كشور فراگير كنيم و اقدامات جدي براي اين موضوع در دستور كار است. نوربخش ادامه داد: طرح نسخه الكترونيك از سال گذشته در استان يزد براي بيماران خاص آغاز شده است.

2هفته پيش همزمان با برپايي مراسم تجليل از كارگران در كشور بود كه كارگري در بيمارستان ميلاد تهران اقدام به‌خودكشي كرد. بنابر اعلام مقامات رسمي بيمارستان ميلاد خودكشي پس از آن رخ داد كه مسئولان بيمارستان به اين كارگر اعلام كردند كه اعتبار دفترچه بيمه او پايان يافته و او بايد دفترچه‌اش را تمديد كند. همزمان وزارت بهداشت اطلاعيه‌اي صادر كرد و از رسانه‌ها خواست ميان بيمارستان‌هاي تأمين اجتماعي و بيمارستان‌هاي دولتي تفكيك قائل شوند و اين خودكشي را به بيمارستان دولتي منتسب نكنند.

همزمان با انتقاد رسانه‌ها از تأمين اجتماعي درباره خودكشي در بيمارستان ميلاد ريشه اين خودكشي، تأخير سازمان‌هاي بيمه‌گر در الكترونيك كردن دفترچه‌هاي بيمه معرفي شد كه 3وزارتخانه رفاه، بهداشت و ارتباطات در اجراي آن تخلف كرده‌اند. معــاون اول رئيس‌جمهور هم بــه رئيس ســازمان تأمين اجتماعي دستور داد موضوع حادثه تلخ بيمارســتان ميلاد سريعا بررسي و با متخلفان برخورد شود. جهانگيري خطاب به رئيـــس سازمان تأمين اجتماعي پي نوشت كرد: جناب آقــاي دكتر نوربخش ســريعا بررســي و با متخلفان برخورد شــود و نتيجه را گزارش دهيد. وي همچنيــن خــــطاب بــه سيــدحـســن قا ضــي‌زا‌ده هاشــمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي دستور پيگيري اين موضوع را صادر كرد.

حالا يك هفته پس از دستور معاون اول رئيس‌جمهور، مديرعامل تأمين اجتماعي زماني دقيق را براي الكترونيك كردن دفترچه‌هاي بيمه بيماران خاص اعلام كرده است هرچند كه نوربخش تصريح مي‌كند خودكشي 2هفته پيش در بيمارستان ميلاد ارتباطي به تأخير در الكترونيك شدن نسخه ندارد.

سابقه وعده‌ها

مسئولان سازمان تأمين اجتماعي تاكنون بارها وعده الكترونيك شدن دفترچه‌هاي بيمه را داده‌اند ابتداي ســال89، معاون وقت ســازمان تأمين اجتماعي وعده داد كه تا پايان ســال دفترچه‌هاي كاغذي را جمع و كارت‌هاي هوشــمند را جايگزين آن مي‌كند. اين وعده بارها تكرار و تمديد شد. مرداد93مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي دوباره اين وعده را تكــرار كرد. ســيدتقي نوربخش گفت كه ظرف مدت 3‌ماه تمامي دفترچه‌هاي تأمين اجتماعي حذف خواهند شــد و كارت‌هاي هوشمند جايگزين آنها خواهد شد.

اين وعده بارها تكرار و تمديد شد. مرداد 93ســيدتقي نوربخش گفت كه ظرف مدت 3‌ماه تمامي دفترچه‌هاي تأمين اجتماعي حذف خواهند شــد و كارت‌هاي هوشمند جايگزين آنها خواهد شد تيرماه ســال گذشته شوراي‌عالي بيمه 2سازمان بزرگ بيمه‌اي كشور يعني تأمين اجتماعي و بيمه سلامت ايرانيان را موظف كرد براي يكسان شدن خدمات بيمه پايه در كشور و رفع امكان هرگونه سوءاستفاده، حداكثر تا شــهريور تمــام دفترچه‌هاي كاغذي خــود را حذف و به جــاي آن از كارت‌هاي هوشمند الكترونيك سلامت استفاده كنند، مرداد94بود كه تقي نوربخــش، مديرعامل ســازمان تأمين اجتماعــي در وعده‌اي جديد از روند حــذف تدريجي دفترچه‌هاي بيمه تأمين اجتماعي از شهريور خبر داد البته چنــد روز بعد از ســوي روابط عمومي اين ســازمان اعلام شد كه در مرحله نخســت تنها دفترچه كاغذي بيماران خاص حذف مي‌شود چرا كه شمار بيماران خاص 320هزار نفر است كه بيشترين هزينه‌ها و بيشترين تسهيلات را نياز دارند. اجراي اين وعده هم به‌ماه مهر و آبان و حتي اواخر سال 94موكول و در نهايت هم اجرايي نشد.

انتقاد از عملكرد بيمه‌ها

همزمان با تأخير‌ها و وعده‌هاي مكرر سازمـــان‌هــاي بيمه گر، وزارت‌بـــــهداشتي‌هــا بارها از عملكرد بيمه‌ها در الكترونيك كردن دفترچه‌ها انتقاد كرده‌اند.وزير بهداشــت آذر گذشته با اشــاره به مشــكلات درمان بيماران خــاص در تأييد نســخه‌هاي دارويي از ســوي بيمه و دريافت آن از داروخانه‌هاي مشخص شــده، خواهان چاره‌انديشي سريع براي حل اين مشكل شد.هاشمي همچنين با انتقاد از الكترونيك نشدن دفترچه‌هاي بيمه گفته بود: مسلما وقتي دفترچه‌هاي بيمــه الكترونيك نباشــد خطا نيــز كــم نخواهــد بود. به‌گفته وزير بهداشت بيمه‌ها در اين زمينه از مصوبات كميته سلامت زيرنظر شوراي فناوري تبعيت نمي‌كنند. قاضي‌زاده گفت: پرونده الكترونيك سلامت، به خوبي پيش رفته و اكنون نرم افزار و سامانه‌هاي مربوط به آن با كمك وزارت ارتباطات آماده شده‌است.اما اگر حقيقت را بخواهيد در اين زمينه هم با بيمه‌ها دچار مشكل هستيم. وزير بهداشت افزود: به‌نظر مي‌رسد كه اگر بيمه‌ها از وزارت ارتباطات و مصوبات كميته سلامت زيرنظر شوراي فناوري تبعيت كنند، همه‌‌چيز بروفق مراد پيش خواهد رفت.

نسخه الكترونيك نيازمند همكاري همه بخش‌ها

ديناروند رئيس ســازمان غذا و دارو هم مي‌گويد نرم افزارهاي آزمايشي نسخه الكترونيك پزشكان آماده شــده ولي به‌علت همكاري نكردن بيمه‌ها، اين پروژه كند پيش مي‌رود. ناهماهنگي ميان وزارت بهـــداشت و بيــمه‌ها در طرح الكترونيك شدن نسخه‌ها سال گذشته يك‌بار ديگر هم رسانه‌اي شد هنگامي كه ايرج حريرچي و محمد آقاجاني معاونان وزارت بهداشت در مورد اجراي طرح نسخه الكترونيك در بيمارستان تأمين اجتماعي شهداي كارگر يزد، ابراز بي‌اطلاعي كردند. ماجرا از اين قرار بود كه مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي به يزد رفته بود تا در آيين رونمايي از سيستم نسخه الكترونيك شركت كند. نوربخش آنجا گفته بود؛ « نسخه الكترونيك ويژه بيماران خاص در استان يزد به‌صورت پايلوت آغاز شده است. اما تا رفع مشكلات اصلي اين سيستم از دفترچه‌هاي بيمه درماني نيز براي اين افراد استفاده مي‌شود.» اين اظهارات نوربخش در حالي بود كه آقاجاني، معاون درمان وزير بهداشت، تنظيم و يكسان‌سازي اسناد و پرداخت الكترونيك اسناد و خدمات الكترونيك و هرگونه اقدامي در اين رابطه را بدون هماهنگي و همكاري توليت نظام سلامت، تأمين‌كننده خدمات و تأمين‌كننده منابع، كاري نشدني خواند و موفقيت چنين طرح‌هايي را نيازمند همكاري متقابل همه بخش‌ها دانست.

نبود زيرساخت‌هاي فناوري در كشور

وزير رفاه كه سعي مي‌كند اختلافاتش با وزير بهداشت رسانه‌اي نشود اعلام كرده است طرح خدمات‌دهي با كدملي و بدون دفترچه در دستور كار بيمه‌ها قرار گرفته است. علي ربيعي درباره زمان اجرايي شدن كامل اين طرح چيزي نگفته است. با وجود اين نوربخش مشكل اصلي سيستم نســخه الكترونيــك را زيرســاخت‌هاي فناوري در كشــور مي‌دانــد و مي‌گويد: «از ماه‌ها قبل تلاش كرده‌ايم يك سيستم، جايگزين دفترچه تأمين اجتماعي شــود اما مشكل جدي در كشور ما اين است كه زيرســاخت‌هاي فناوري اطلاعــات اجازه ارائه خدمــات درماني به بيمــاران را نمي‌دهد.»

قانوني كه 5 سال اجرا نشد

ماده 35قانون برنامه پنجم توسعه: به‌منظور حفظ يكپارچگي در مديريت دانش و اطلاعات حوزه سلامت، اقدامات زير انجام مي‌شود: الف- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با هدف ارائه خدمات الكترونيك سلامت نسبت به استقرار سامانه پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان و سامانه‌هاي اطلاعاتي مراكز سلامت در هماهنگي با پايگاه ملي مركز آمار ايران، سازمان ثبت احوال با حفظ حريم خصوصي و محرمانه بودن داده‌ها و با اولويت شروع از برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع اقدام كند. تمامي مراكز سلامت اعم از دولتي و غيردولتي موظف به همكاري در اين زمينه هستند. ب- وزارت تعـاون، كار و رفاه اجتماعي با همكاري سازمان‌ها و مراكز خدمات درماني و بيمه‌اي حداكثر ظرف 2سال اول برنامه خدمات بيمه سلامت را به‌صورت يكپارچه و مبتني بر فناوري اطلاعات در تعامل با سامانه «پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان» ساماندهي مي‌كند. كليه واحدهاي ذيربط اعم از دولتي و غيردولتي موظف به همكاري در اين زمينه هستند.

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت سلامت نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X