ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشورهای حاشیه خلیج‌فارس تمایل به گفتگو با ایران دارند

به گزارش خبرگزاری مهر، روز چهارشنبه هفته گذشته «محمد علی الهیل آل المحمود» از اساتید دانشگاه قطر به همراه تَنی چند از دیگر اساتید ایرانی و عرب در یک گردهمایی فرهنگی تحت عنوان «گفتگوی فرهنگی بین ایران و جهان عرب و اسلام» که به منظور بزرگداشت «محمد حسنین هیکل» روزنامه نگار فقید مصری در دانشگاه «علامه طباطبایی» تهران برگزار شد، حضور یافت.

بر اساس این گزارش، این استاد قطری در گفتگو با خبرگزاری مهر در خصوص «حسنین هیکل» تصریح کرد: یکی از طرح هایی که هیکل ارائه کرد، دعوت به گفتگو با ایران در سطوح سیاسی و اجتماعی بود.

وی همچنین اظهار داشت: هیکل همچنین خواستار گفتگوی جامعه مدنی در فضایی به دور از سیاست شد، چراکه بر این باور بود که دیدار اندیشمندان دو طرف با یکدیگر موجب یک پیشرفت جدی برای همگان خواهد شد.

المحمود در ادامه با بیان اینکه سطح روابط ایران و کشورهای جهان عرب از سطح ژئوپلیتیک فراتر رفته است، اظهار داشت: روابطی آمیخته با همزیستی میان ملت های دو طرف در خلیج فارس وجود دارد.

وی همچنین تصریح کرد: ۶۰ درصد از ساکنان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از نژاد ایرانی هستند.

آل المحمود در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: همانگونه که وزیر خارجه سابق قطر هم گفته بود باید کانال هایی میان ایران و کشورهای جهان عرب گشوده شود.

این استاد دانشگاه قطر در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان واقعیت دعوت برای گفتگوهای مدنی، اظهار داشت: کشورهای حاشیه خلیج فارس به طور عام و جامعه قطر به طور خاص ـ حتی به تنهایی ـ حاضر به گفتگو با ایران است.

وی در همین زمینه تصریح کرد: جامعه مدنی در قطر بیش از سیاستمداران این کشور نسبت به گفتگو با ایران تمایل دارند؛ ما دو راه بیشتر پیش رو نداریم یا گفتگو و یا نابودی.

آل المحمود با بیان اینکه مسئولیت جامعه مدنی آگاهی بخشی به مردم است، گفت: گفتگوی میان ایران و کشورهای جهان عرب باید نهادینه شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X