ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همایش بررسی راهبردهای ازدواج ساده و پایدار برای جوانان برگزار شد

به گزارش خبرنگار مهر، بعداز ظهر امروز شنبه، همایش بررسی راهبردهای ازدواج ساده، سالم و پایدار در جوانان با مشارکت و همکاری اداره کل ورزش و جوانان، مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تبریز و فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد.

محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز ضمن اشاره به نقش و جایگاه ازدواج جوانان در جامعه با بیان اینکه انتخاب موضوع و بحث در جایگاه خود بسیار ارزشمند است، اظهار داشت: به یقین یکی از مسائل مهم ما، پرداختن به موضوع تشکیل خانواده، بحث خانواده و ازدواج سالم است.

وی در این راستا ضمن مقایسه آمار ازدواج در سال های اخیر، بحث دیر ازدواجی و بدفرجامی ازدواج ها را از معضل های امروز جامعه دانست و با بیان اینکه نسبت به دهه های ۶۰ و ۷۰، سن ازدواج جوانان پنج، شش سال بالا رفته است، گفت: متاسفانه بر اساس آمار سال گذشته تبریز از هر پنج ازدواج یکی به متارکه منجر شده و از ۴۰ هزار ازدواج رخ داده، ۸ هزار مورد طلاق ثبت شده  و بیش ترین آمار ثبت شده متعلق به سال های اول زندگی بوده و نیازمند پردازش بیش تر است.

رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر آموزش و تعلیم پیش از ازدواج جوانان ادامه داد: ما برای هر چیز کوچک تخصصی یا غیرحرفه ای آموزش و تعلیم می بینیم و با کارشناسان مرتبط با آن مشاوره کنیم، اما در مورد این مسئله مهم و انتخاب همسر و زندگی؛ آموزش و تعلیم نمی بینیم.

وی در این خصوص با بیان اینکه متاسفانه این نارسایی در نظام آموزشی ما وجود دارد و به تعلیم در مورد خانواده و تشکیل زندگی سالم کم تر توجه می شود، ابراز داشت: کسی که خواهان ازدواج است حتما باید برای تشکیل خانواده و انتخاب همسر، قبل از ازدواج خود آموزش و تعلیم ببیند و مهارت ها و آموزش های قبل از ازدواج را از طریق نظام آموزشی فرا بگیرد.

وی در این راستا با مقایسه کشورهای هند، پاکستان، آلمان، دانمارک و کلمبیا ادامه داد: بعد ازجنگ جهانی دوم، ۶ میلیون نفر از هند به پاکستان رفتند و معادل همان تعداد از آلمان شرقی به آلمان غربی رفتند و نتیجه این مهاجرت در پاکستان به علت بی تعلیمی افراد منجر به طاعون و وبا شد و بر عکس در آلمان به علت معجره تعلیم و تربیت این کشور منجر به خلق معجزه آلمان، رفاه و پیشرفت بی سابقه آلمان در دنیا شد.

وی در این خصوص پیشرفت چشمگیر دانمارک، شکست و بدهکاری کلمبیای پراقتصاد و موفق آن دوره را مدیون تعلیم، تربیت و آموزش دانست و با بیان اینکه مهم ترین سرمایه هر کشور توسعه یافته ای، سرمایه انسانی تعلیم دیده است، ادامه داد: متاسفانه خیلی از اصطلاحات عامیانه و ضرب المثل هایی چون؛ «سوبایلیق سلطان لیق»(مجردی و سلطانی)، یا«خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو»، و یا«کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من» به شکل استعماری وارد فرهنگ ما شده اند و نیاز به پالایش دارند و ضروری است که در فرهنگ خودمان کار کنیم.

پور محمدی با اشاره به اینکه ما در بسیاری از موارد با فرزندان خود عامیانه رفتار می کنیم و به جای همراهی و دوستی، به آن ها دستور می دهیم، ابراز داشت:در عصری که همه واقف بر مهم ترین آماج دشمنان خود هستیم و می دانیم که اصلی ترین خواسته های آنان ضربه زدن به بنیان خانواده هاست، باید بر اساس نظام آموزشی جدید باید خیلی از مهارت های زندگی را در قالب دوستی و همراهی برای جوانان آموزش دهیم. چرا که نظام اجتماعی گسترده از همین خانواده ها شروع می شود و اگر آنان موفق به سست نمودن این بنیان شوند دیگر بنیان های اجتماعی ما را نیز سست و بی بنیان خواهند کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X