ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فراخوان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتشر شد

35 جشنواره بین المللی فجر فراخوان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ۱۰ بخش تخصصی منتشر شد. سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از یکم تا دوازدهم بهمن ماه ۱۳۹۵ به دبیری دکتر سعید اسدی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این جشنواره در بخشهای تخصصی «نسل نو تئاتر ایران»، «مرور تئاتر ایران» که شامل تولیدات اجرا شده در تالارهای نمایشی کشور و برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی می‌شود، «تئاتر ملل»، «میهمان»، «اجراهای محیطی، تعاملی و دیگر گونه‌های اجرایی تئاتر بیرونی» که شامل زیر بخشهای مرور، تولید جدید و مسابقه می‌شود، همچنین بخش«به علاوه فجر»، «مسابقه نمایشنامه‌نویسی»، «مسابقه و نمایشگاه عکس» و «مسابقه و نمایشگاه پوستر و هویت بصری» برگزار خواهد شد. بخش رقابتی این دوره از جشنواره شامل «مسابقه تئاتر بین‌الملل» و «مسابقه تئاتر جوانان» خواهد بود.

 

ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن، مسئولیت‌پذیری اجتماعی در همه عرصه‌های زندگی و هنر، بهره‌گیری از مفاهیم و جلوه‌های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی-  اسلامی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی، اندیشه‌ورزی و ارتقا ذائقه فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر، اهمیت دادن به روابط بینافرهنگی و بهره‌گیری از زمینه‌های بومی، توجه به مفاهیم و ارزشهای والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی، نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ‌طلبی و کوشش برای صلح جهانی، محورهای مورد تاکید فراخوان جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر به شمار می‌آیند.

 

در بخشی از مقدمه این فراخوان آمده است: «افق کنونی تئاتر ایران نشان می‌دهد که علیرغم تمامی تنگناها و کاستیها و رنج توانفرسا برای آفرینش هنرمندانه و نگاه داشت تئاتر در ایران، چشم انداز این هنر روشن و قابل اعتناست. اگر سویه ی عملکرد مدیریت تئاتر ایران باید به سوی رفع این تنگناها باشد سویه ی نگاه جشنواره می باید به توانمندی ها و نقاط پر بهای این تئاتر معطوف شود. تئاتر ایران اکنون نسلهای متفاوتی از کنشگران فعال و خلاق را در خود دارد که با اتکا به توان تولیدی بخش دولتی و خصوصی، نسبت به سالیان پیشین، بر کمیت آثار ارائه شده بر صحنه تماشاخانه‌های دولتی و غیر دولتی افزوده و البته باید بکوشد با خودآگاهی بیشتر، این کمیت افزوده را به کیفیتی فراتر و بهتر برساند. جشنواره بین المللی تئاتر فجر فرصتی مغتنم برای سنجش واقعیت موجود تئاتر ایران، گرد هم آوری و نمایش بخشی از کیفیت به دست آمده، و البته مشوق و ترغیبی برای افزایش آن در آینده خواهد بود.»

سعید اسدی در بخش دیگری از این مقدمه آورده است: «دوره سی و پنجم جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در تداوم اید‌ها و رویکردهای جشنواره پیشین گام بر می‌دارد و همچنان بر ارتقای ارزش حرفه‌ای جشنواره با اهمیت دادن به هویت و نقش گروه‌های تئاتری در فرایند تولید نمایش تأکید دارد و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر سراسر ایران (مرور تولیدهای صحنه‌ای) و پرهیز از تولید شتابزده آثار جدید برای جشنواره (جشنواره‌گرایی) گام بر می‌دارد. با مراجعه به مقدمه و بخش‌بندی فراخوان جشنواره پیشین و ویژگیهای مندرج در آن می‌توان دریافت که تا چه پایه دوره سی و چهارم جشنواره گامهای نخستین را برای تحقق اهداف یاد شده‌اش برداشته است. دوره پیش رو نیز، تحول و تغییراتی را در راستای نظام بخشی بیشتر و تعریف حرفه‌ای خود در بر خواهد داشت.»

هنرمندان تئاتر می‌توانند با مطالعه دقیق فراخوان و جدول زمان‌بندی هر بخش که به تشریح در فراخوان درج شده نسبت به ارسال مدارک لازم و فرم پرشده تقاضای حضور اقدام کنند.

نشانی دبیرخانه خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کوربن، شماره 18، طبقه سوم، دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر کد پستی:1133734913 و  شماره تلفنهای 66748045-66747976، نمابر:66747969 برای ارتباط با هنرمندان اعلام شده است.

سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از یکم تا دوازدهم بهمن ماه 1395 به دبیری دکتر سعید اسدی برگزار خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X