نجات شتر دوکوهانه ازخطر انقراض تعداد این شتران در استان اردبیل به 151 نفر رسید

به گزارش ایرنا، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت : براساس آمار سال 1394 جمعیت شتر دوکوهانه استان اردبیل 151 نفر (94 نفر ماده و 57 نفر نر) بوده و در سه شهرستان بیله سوار ، پارس آباد و مشگین شهر پرورش می یابند.
بهلول تکلوی روز شنبه افزود: در سال های گذشته جمعیت این دام ارزشمند به زیر 100 نفر کاهش یافته و خطر انقراض آن کاملاً محسوس می شد.
به گفته وی ، اقدام ها برای جلوگیری از انقراض شتر دوکوهانه از سال 74 در ایستگاه شتر دوکوهانه جهاد آباد مشگین شهر با خرید تعداد محدودی شتر از عشایر استان آغاز شد و با فعالیت های تحقیقاتی تعداد آنها به حدود بیش از 70 نفر رسید.
به گفته وی ، همچنین برای تشکیل ژن پول شتر دوکوهانه با خرید تعداد سه نفر شتر دوکوهانه از عشایر استان اقدام به حفظ و نگهداری آن در ایستگاه جعفرآباد مغان شد و با تلاش های انجام یافته جمعیت شتر دوکوهانه این مرکز در سال 94 به تعداد 19 نفر و با زایش های اخیر به 23 نفر رسیده است .
وی افزود : معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل برای هدفمند کردن موضوع، ضمن ارائه طرح مدون برای جذب اعتبار بین المللی نسبت به تاسیس 'مرکز ملی حفاظت و توسعه شتر دوکوهانه کشور ' در جعفرآباد مغان اقدام نموده است.
تکلوی افزود : در سالهای اخیر تعدادی از شتران دو کوهانه استان با اهداف تحقیقاتی به استانهای سمنان ، یزد و آذربایجانشرقی منتقل شده و در ایستگاه طرود سمنان عملیات اسپرم گیری ، انتقال جنین و دورگ گیری بر روی آن توسط جهاد کشاورزی انجام گرفته است.
بیه گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، در حال حاضر مرکز جهاد آباد و جعفرآباد جزو مهمترین مراکز حفظ ژن شتر دوکوهانه کشور محسوب می گردند.
6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نجات شتر دوکوهانه ازخطر انقراض تعداد این شتران در استان اردبیل به 151 نفر رسید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X