ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

متاسفم بیمارتان دیگر به دنیا برنمی گردد

و سخت تر از آن زمانی است که از او بخواهند چند عضو بیمار را از بدنش جدا کرده و به فرد دیگری اهدا کنند , در آن لحظه گویی همه چیز سر انسان آوار می شود و به تنها چیزی که فکر نمی کند، مریض منتظر پیوند عضو است.
تائید کنندگان بیمار مرگ مغزی درحقیقت باید مراحل دشواری را طی کنند اگر چه حامل خبر بد برای خانواده آن بیمار باشند اما در عین حال با اطلاع رسانی به موقع می توانند چند بیمار منتظر اهدای عضو را نجات دهند.
یادم می آید مرداد سال 92 در 'جشن نفس' در برج میلاد شاهد یکی از اتفاقات جالب این همایش بودم که اعلام شد گیرنده قلب یک بیمار مرگ مغزی با گیرنده قلب دیگری که در بیمارستان مسیح دانشوری عمل شده بودند، پیوند ازدواج بسته اند. همچنین زوج جوان دیگر دریافت کننده ریه روی سن رفتند که با هم ازدواج کرده بودند. برایم بسیار زیبا و دلنشین بود که با اهدای عضو نه تنها می توان چند بیمار منتظر اهدای عضو زندگی دوباره بخشید بلکه می توان موجبات خوشبختی آنان را در آینده نیز فراهم کرد.
هفته گذشته نخستین کارگاه آموزشی تخصصی پیوند اعضا در دانشگاه مازندران با حضور اساتید برجسته از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.
یکی از این کارگاه های آموزشی ویژه تائید کنندگان مرگ مغزی بود که رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی از این تائید کنندگان خواست، به کسی اعتماد نکرده و خود بیمار مرگ مغزی را چک و سپس تائید کنند.
کتایون نجفی زاده، با مهم خواندن نقش هماهنگ کننده ها گفته بود، کشور ایران با وجودمسلمان بودن و روحیه ایثارگری 10 رتبه با تراز جهانی برای اهدای عضو فاصله دارد.
وی اضافه کرد، اگر چه 2500 تا 4000 نفر در سال بر اثر مرگ مغزی جان می دهند اما کمتر از یک چهارم همراهان این بیماران به اهدای عضو مریض مرگ مغزی شده خود رضایت می دهند.
رئیس اداره پیوند و بیماریهای خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سپس با مهم خواندن نقش تائیدکنندگان مرگ مغزی گفت: از آنجا که تائیدکنندگان مرگ مغزی، افتراق مرگ و زندگی یک بیمار را تعیین می کنند لذا کار بسیار خطیری است که شخص وزیر، حکم تائید کننده ها را امضا می کند.
تائید کنندگان مرگ مغزی که امضای پایانی را برای تائید مرگ بیمار، پای برگه می زنند، درحقیقت مهمترین نقش را در این زمینه برعهده دارند. این افراد با شرایط بسیار دشوار نیز مواجه هستند و چه بسا ممکن است روزی بیماری که مرگ مغزی او را تایید می کنند از آشنایان خود آنان باشد.

** تایید مرگ فرزند دوستم بسیار سخت بود
این کارگاه آموزشی فرصت مناسبی بود تا با چند تن از تائیدکنندگان مرگ مغزی درباره مشکلات کار آنان به گفت وگو بنشینم.
دکتر هاشم هاشم پور متخصص مغزو اعصاب و تائید کننده مرگ بیمارستان ولی عصر(ع) قائمشهر درباره چگونگی مطلع کردن خانواده بیمار مرگ مغزی می گوید: اطلاع دادن به خانواده بیمار مرگ مغزی، به شرایط آن خانواده بستگی دارد چون آن زمان شرایط خیلی خاصی است باید بیشتر مراقب باشیم و در استفاده از واژگان دقت کنیم.
وی ادامه داد: نکته مهمی که وجود دارد این است مردم وقتی می بینند بیمارشان از حیث چارچوبی، سر و بدن سالم است و اصلا باورشان نمی شود ممکن است این بیمار به دنیا برنگردد، از این رو باید در مکانیسمی برای آنها جایگاه و کارکرد مغز را بخوبی توضیح داد.
هاشم پور اضافه کرد: همچنین باید چگونگی وضعیت بیمار مرگ مغزی را برای همراهان به طور دقیق توضیح دهیم تا اطمینان پیدا کنند که واقعا قابل برگشت نیست.
این تائید کننده مرگ مغزی خاطرنشان کرد: این نکته جزو نکات بسیار مهمی است که باید مدنظر داشته باشیم.
هاشم پور ، دو موردی که مرگ مغزی آنان را تائید کرده و برای او بسیار سخت بود را خبر مرگ خواهر یکی از همکاران و فرزند یکی از دوستان خود عنوان کرد و گفت: یکی از موارد تائید مرگ خواهر یکی از همکاران متخصص پوست بود اما از آنجا که این پزشک خود در جریان موضوع بود، به راحتی پذیرفت و قبول کرد اعضای خواهرش برای پیوند اهدا شود.
وی ادامه داد: اما مورد دیگر نیز فرزند یکی از دوستان خودم بود که از من اطمینان می خواست و من در عین حالی که مطمئن بودم باز به او تاکید کردم علاوه براینکه بیمار مرگ مغزی در اینجا تائید می شود، در تهران نیز کاملا و دقیق برررسی خواهد شد و وقتی بیمار مرگ مغزی به تهران فرستاده شد همه مراتب آنجا طی و اطمینان قلبی حاصل شد که بیمار قابل بازگشت به دنیا نیست.
وی ادامه داد: شرایط بسیار سختی بود اما با توجه به اینکه شرایطی فراهم شد تا کاملا موضوع را برای دوستم توضیح دهیم، او اهدای عضو را پذیرفت و بعد از گذشت چند سال از این اتفاق دوستم از ایجاد شدن این شرایط سپاسگزار است.

** واکنش خانواده های بیماران مرگ مغزی برای اهدای عضو قابل پیش بینی نیست
دکتر مهرزاد جانباز متخصص بیهوشی بیمارستان ولی عصر قائمشهر که تازه حکم تائید کننده مرگ مغزی اش توسط وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی امضا شده بود در این گفت و گو، گفت: اگر چه تاکنون تائید مرگ مغزی رسما نداشتم اما بیشتر کارم در آی سی یو است و موارد فراوانی از این دست وجود دارد.
وی ادامه داد: اما اینکه خانواده ها چگونه برخورد کنند قابل پیش بینی نیست. البته فکر نمی کنم مردم ما از اسپانیایی ها یا دیگر کشورها کمتر باشند بلکه حتی خوش قلب تر نیز هستند و مهم ترین چیز این است که بتوانیم اعتماد آنان را جلب کنیم.
این متخصص بیهوشی با بیان اینکه قرار نیست دروغی گفته یا کلاهبرداری شود، اظهار داشت: شاید مردم چنین تفکری را داشته بشاند و ما باید این ذهنیت آنان را اصلاح کنیم تا موفق شویم.
دکتر جانباز یادآور شد: کسی نمی تواند پیش بینی کند برای خود و خانواده اش چه اتفاقی قرار است بیفتد؛ اگر مدرسه و دانشگاه خوبی داریم خودمان داریم از آنها استفاده می کنیم و این هم اگر درست شود، بازخورد آن در نهایت به خود ما برمی گردد.
تائید کننده مرگ مغزی بیمارستان ولی عصر (ع) قائمشهر در پاسخ به این سوال ایرنا که آیا می توانید در اولین تائید خانواده مرگ مغزی را متقاعد کنید یا نه، گفت: درک مردم در مقایسه با گذشته نسبت به این موضوع بسیار بالاتر رفته و بیشتر به کار پزشکان و پرستاران نگاه می کنند و اگر کار خوب ارائه کنیم و بعد به آنها در این باره بگوییم، مطمئنا قبول می کنند.
وی با بیان اینکه گفتن این موضوع برای اولین بار برای من بسیار سخت است، ادامه داد: اما چیز بدی از این خانواده ها نمی خواهیم. در واقع می خواهیم این فردی را که می خواهیم دفن کنیم و هفته، ماه یا سالی سر مزارش فاتحه بخوانیم، می توانیم با اهدای عضو او به یک فرد نیازمند اهدا، فرد دریافت کننده عضو را هفته ای یک بار ببینیم که اگر اینگونه فکر کنند و بتوانیم این حس را به آنها انتقال دهیم، این امر، انجام شدنی است.

** تائید کننده ای که دو کارت اهدای عضو دارد
دکتر شیرین جبارپور متخصص مغز و اعصاب بیمارستان چالوس، تائید کننده جوانی که خود دو کارت اهدای عضو دارد، در گفت وگو با ایرنا، گفت: خبر دادن به خانواده بیمار مرگ مغزی مسلما سخت است چون حس انساندوستی در درجه اول قرار دارد.
وی ادامه داد: البته حس پزشکی از طرفی دیگر که با اهدای عضو خانواده دیگر خوشحال می شود، نیز ایجاب می کند شرایط را بازگو کنیم.
این متخصص مغز واعصاب با بیان اینکه ارتباط ما با خانواده ها و همراهان بیمار مرگ مغزی معمولا به صورت مستقیم نیست، گفت: درحقیقت تیم پرستاری با آنان درارتباط هستند.
وی افزود: اگر خانواده ها درخواست صحبت با ما را داشته باشند با آنان صحبت می کنیم.
دکتر جبارپور با انتقاد از برخی فیلم های ساخته شده که با وقوع معجزه ای بیمار مرگ مغزی نجات می یابد، اظهار داشت: این گونه فیلم ها اصلا اساس علمی ندارد و همین باعث می شود خانواده ها فکر می کنند امکان بازگشت بیمار آنان به دنیا وجود دارد و از ما می پرسند که آیا مطمئن هستیم این مرگ مغزی برنمی گردد.
وی از تولید کنندگان وتهیه کنندگان خواست تا برای ساختن فیلم اینچنینی حتما از مشاوره های پزشکی استفاده کنند، چون بعد عواقب آن دامن گیر جامعه پزشکی می شود.

** منفعتی در اصرار برای اهدا وجود ندارد
این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه نخست باید با خانواده بیمار حس همدلی داشته باشیم، گفت: با داشتن حس همدلی با خانواده بیمار مرگ مغزی، آنان مطمئن می شوند منفعتی در اصرار نیست.
وی ادامه داد: بعد از روشن شدن این موضوع که مرگ مغزی یک چیز تمام شده است و راه بازگشتی وجود ندارد و مسجل شدن آن برای خانواده ها، مسلما آنها نیز خواهند خواست به جای اینکه عزیز شان در زیر خاک تبدیل به خاکستر شود، سود بدنش به یک محتاج دیگر برسد.
این خانم تائید کننده مرگ مغزی در پاسخ به این سوال که خود چقدر به موضوع اهدای عضو اعتقاد دارید، گفت: خودم جزو اولین افرادی بودم که کارت اهدای عضو گرفتم و بیشتر به نسل جوانتر توصیه می کنم این کارت را تهیه کنند.
وی ادامه داد: خودم دو تا کارت دارم یکی در کیفم و دیگری درخانه است تا مطمئن شوم کارت همراه من است.
** برخی حرکات بیمار مرگ مغزی تنها رفلاکس نخاعی است و دال بر زنده بودن او نیست
سوسن حق بین جراح مغز و اعصاب و تائید کننده مرگ مغزی در بیمارستان رامسر در گفت وگو با ایرنا، با بیان اینکه برخی حرکات بیمار مرگ مغزی صرفا یک رفلاکس نخاعی است، گفت: گاهی در مریض حرکاتی دیده می شود که اینها رفلاکس هایی نخاعی هستند. حتی حرکت هایی که در آن قفسه سینه باز می شود را باید برای همراه مریض توجیه کرد که دلیلی بر زنده بودن مریض آنان نیست.
وی با تاکید بر آموزش برای راضی کردن خانواده های بیماران مرگ مغزی برای رضایت اهدای عضو، اظهار داشت: هماهنگ کننده ها باید به طور دقیق آموزش ببینند تا همراهان بیمار را به اهدای عضو متقاعد کنند؛ چون نخستین واکنش این افراد بسیار تند است و البته شاید حق داشته باشند.
وی افزود: این ما هستیم که باید بدانیم چگونه و با چه روشی این خانواده ها را متقاعد کنیم.
پیرو مصوبه کمیته تدوین پروتکل مرگ مغزی، معیارهای تعیین و تایید مرگ مغزی در ٦ بند و ٣ تبصره به شرح زیر است:
١- تعریف مرگ مغزی
مرگ مغزی عبارتست از قطع غیرقابل برگشت کلیه فعالیتهای مغزی کورتیکال - ساب کورتیکال و ساقه مغزی بطور همزمان منطبق با شرایط و مشخصه های بالینی و پاراکلینیک عنوان شده در بندهای مرتبط با رعایت تبصره های ملحوظ
٢- شرایط تلقی مرگ مغزی سه مورد میباشند
الف) بیمار در اغمای عمیق باشد
شواهدی دال بر مصرف داروهای تضعیف کننده دستگاه عصبی مرکزی وجود نداشته باشد -
شواهدی دال بر هیپوترمی (دمای کمتر از ٣٢ درجه) بعنوان عامل اغما وجود نداشته باشد -
اختلالات متابولیک - توکسیک - اندوکرین عامل اغمای بیمار نباشند -
ب) قطع کامل تنفس و عدم وجود تنفس خودبخودی که موجب وابستگی و نیاز قطعی به دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) گردیده است. در این مورد رد مصرف داروهای شل کننده (عوامل مهار کننده عصبی عضلانی) و سایر داروها بعنوان عامل نارسایی تنفسی ضروری است
ج) با اقدامات معمول علت اغما حتی الامکان مشخص شده باشد
:٣- بررسی های بالینی لازم عبارتند از
الف) عدم حرکات خودبخودی و عدم پاسخ به شدیدترین تحریکات دردناک
(Absent Brain Stem Reflexes) ب) فقدان بازتابهای ساقه مغز
قطر مردمک ها ثابت بوده و به تحریکات نوری با شدتهای متفاوت پاسخی مشاهده نمیشود -
(occulo vesibular عدم وجود واکنش چشمی - دهلیزی (آزمون کالریک یا -
عدم وجود واکنش گاگ -
٤- تایید نهایی یافته های بالینی با انجام و اثبات آزمونهای پاراکلینیک تکمیلی صورت می پذیرد
الف) تست آپنه مثبت به شرح مقابل : ١٠ دقیقه قبل از جدا شدن از دستگاه ونتیلاتور (تنفس مصنوعی) به بیمار اکسیژن ١٠٠% داده میشود و پس از جدا شدن از دستگاه اکسیژن بمیزان ٦ لیتر در دقیقه داده شده و اجازه داده میشود تا (فشار دی اکسید کربن) به حدشصت میلیمتر جیوه برسد. در صورت عدم مشاهده هرگونه فعالیت تنفسی تست آپنه مثبت و مؤید مرگ مغزی است.
ب) انجام نوار مغزی در دو نوبت و حداقل به فاصله شش ساعت و هر نوبت به مدت بیست دقیقه. ایزوالکتریک بودن نوار مغزی در دو نوبت مؤید مرگ مغزی است.
٥- کلیه یافته های بالینی و آزمونها باید به مدت ٢٤ ساعت بدون تغییر بمانند.
٦- پزشکان تعیین کننده مرگ مغزی که تکمیل کننده برگه مخصوص تایید مرگ مغزی میباشند شامل دو پزشک متخصص نورولوژی و یا یک متخصص نورولوژی و یک متخصص جراحی مغزواعصاب است که هرکدام جداگانه بیمار را معاینه و بررسی نموده و برگه مخصوص را تکمیل ممهور و امضاء می نمایند. همچنین برگه مذکور توسط یک پزشک متخصص بیهوشی و پزشک نماینده سازمان پزشکی قانونی کشور ممهور و امضاء می گردد.
تبصره ١- در مورد کودکان زیر ٥ سال زمان نگهداری بیمار تحت دستگاه تنفس مصنوعی حداقل ٧٢ ساعت است.
تبصره ٢- شروع بررسی مرگ مغزی با درخواست پزشک معالج و از طریق مشاوره پزشکی انجام می گیرد.
تبصره٣- فرم ضمیمه در مورد هر مرگ مغزی باید کاملا تکمیل و به مرکز مدیریت پیوند و بیماریهای خاص ارسال گردد.
لیلا اسماعیل نژاد
7329/1899

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده