ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توان مردمی و اجتماعی در مهار اعتیاد باید به کار گرفته شود

نبی الله شاه محمدی حیدری روز شنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان اراک افزود: مافیای موادمخدر برای اشاعه اعتیاد و به ویژه گسترش مواد مخدر صنعتی فعالانه عمل می کند و باید با درایت و برنامه در مقابله با این پدیده خانمانسوز گام برداشت.
وی بیان کرد: خانواده ها با توجه به در پیش بودن تعطیلات تابستانی بایدبیشتر مراقب فرزندان خود باشند تا به دام سوداگران مرگ نیفتند.
وی اظهارکرد: نوجوانی یکی از سنین حساس و پرخطر در گرایش به مواد مخدر است و مقرر شده برای سال تحصیلی 96جدید با همکاری آموزش و پرورش استان دانش آموزان دختر و پسر مقطع دوم متوسطه، خانواده ها و معلمان، آموزش های لازم را فرا گیرند.
شاه محمدی حیدری گفت: علاوه بر کارهای مقابله ای در امر موادمخدر، اقدام های فرهنگی و درمانی نیز به صورت موازی و با جدیت دنبال می شود.
وی اظهارکرد: تشکیل اتاق فکر در شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر و بهره گیری از نظر نخبگان و افراد مطلع در امر مبارزه با این پدیده شوم از دیگر برنامه هاست.
به گفته وی، معتادان به نوعی بیمار محسوب می شوند و همه دستگاه ها و به خصوص خیران باید در این راستا با جدیت وارد شوند و برای بهبود آنان کمک کنند زیرا نجات معتادان از دام اعتیاد، کار بزرگی است.
دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی گفت: با برش استانی سیاست های ابلاغی امسال این دبیرخانه در 31 بند و پنج بخش، شناسایی سرشاخه های مواد مخدر و روانگردان ها، ارتقاء دانش مقابله، توسعه اقدامات اطلاعاتی و افزایش توان نیروهای عملیاتی، شناسایی و پاکسازی مناطق آلوده ، فراهم کردن سازوکارهای لازم در تسریع رسیدگی به پرونده های زندانیان به منظور کاهش دسترسی به موادمخدر و روانگردان ها، شناسایی و اصلاح خلاهای قانونی در زمینه مبارزه با موادمخدر، استفاده از ظرفیت های انسانی و مالی دستگاه های اجرائی، مبلغان، ائمه جمعه وجماعات در راستای ارتقای دانش اجتماعی و ایجاد فرهنگ انزجار از مواد مخدردر سال جاری دنبال می شود.
شاه محمدی حیدری افزود: توانمندی زنان سرپرست خانوار، ایجاد مشاغل زودبازده برای جلوگیری از بازگشت معتادان بهبودیافته به اعتیاد مجدد، افزایش تعداد تخت های بستری برای معتادان به خصوص شیشه، افزایش 10 درصد مانایی بهبود معتادان ، کاهش پنج درصد نرخ عمومی مصرف کنندگان موادمخدر در سنین 15 تا 64 سال، مقابله توامان مبارزه با موادمخدر و اجرای کارهای فرهنگی از دیگر برنامه های در دست اجرای این ستاد در استان مرکزی است.
فرماندار شهرستان اراک نیز گفت: سرمنشا بسیاری از جرائم، سرقت، قتل، طلاق و بیکاری افراد شاغل از آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد است که برای مقابله با آن باید با مردم صادق بود و واقعیت ها را کتمان نکرد.
حسین بختیاری با هشدار به خانواده ها افزود: هیچ خانه ای در مقابل اعتیاد امن نیست و هیچ مسئولی در هیچ جایگاهی نمی تواند ادعا کند که فرزندانش در معرض آسیب و خطر اعتیاد به مواد مخدر و سوء مصرف آن قرار نمی گیرد، بنا بر این همه باید کمک کنیم تا این بلای خانمانسوز کنترل شود.
وی پیشنهاد داد: با هدایت تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی، علوم تربیتی و علوم اجتماعی و قراردادن یک درس دو واحدی با موضوع موادمخدر، اثرات زیان بار اعتیاد به افیون و مصارف موادمخدر سنتی و صنعتی، می توان ازظرفیت ها و پایان نامه های دانشجویی به صورت علمی برای مقابله با این پدیده شوم و راهکارهای درمانی در جامعه بهره جست.
در این نشست هرکدام از اعضای شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر شهرستان اراک نظرات کارشناسی خود را ارائه کردند.
90 نقطه آلوده به موادمخدر در استان مرکزی وجود دارد که بیشترین مناطق آلوده مربوط به اراک و ساوه و کمترین مناطق در شهرستان های تفرش و آشتیان است.
160 مرکز درمان اعتیاد و کاهش آسیب به صورت مجاز در استان مرکزی فعالیت دارند.
6066/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده