ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کویرهای ایران به مثابه عقبه دفاعی و عمق استراتژیک کشور مطرح هستند

دبیر اجرایی"همایش ملی آمایش دفاعی- امنیتی مناطق کویری ایران با تأکید بر لزوم توسعه پایدار مناطق کویری، اظهار کرد: کویرهای ایران به مثابه عقبه دفاعی و عمق استراتژیک کشور مطرح هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عباس علیپور دبیر اجرایی "همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری ایران" با اشاره به برگزاری این همایش در بیست و هشتم اردیبهشت ماه، گفت: از منظر دفاعی و امنیتی، مناطق کویر و بیابان‌های ایران در نقش یک عقبه دفاعی و عمق استراتژیک برای کشور قلمداد می‌شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) در تبیین اهداف و ضرورت برگزاری این همایش، اظهار کرد: مناطق کویری و بیابانی با وسعتی قریب به 70 درصد کشور پهنه وسیعی از سرزمین‌های مرکزی، جنوبی و شرقی کشور را تشکیل می‌دهند اما این مناطق به رغم ظرفیت‌های ویژه‌ای که در بخش‌های مختلف دارند به مناطقی متروکه و فراموش شده تبدیل شده‌اند.

علیپور تأکید کرد: بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های محیطی مناطق کویری ایران یکی از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی است و مسئولان بیایند سیاست‌های لازم را در جهت خارج ساختن این مناطق از انزوا و شکل‌گیری عدالت جغرافیایی تنظیم و اجرایی کنند.

رئیس میز آمایش دفاعی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در تبیین ضرورت و اهمیت برگزاری این همایش، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزان ملی باید توجه داشته باشند پیاده‌سازی و اجرای هرگونه طرح کلان ملی و حتی در سطوح خردتر که در آن ملاحظات و بایسته‌های دفاع و امنیت نادیده گرفته شود، عملاً با شکست مواجه خواهد شد.

وی استفاده از واژه ایمنی به جای ملاحظات دفاعی و امنیتی را اشتباهی فاحش دانست و افزود: پیشنهاد ما در این همایش این است که تمامی طرح‌های توسعه در کشور باید دارای پیوست دفاعی- امنیتی باشند. و این ملاحظات متناسب با حوزه های اقتصادی، سیاسی- امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و... انجام می‌پذیرد؛ تجربه جهانی نیز نشان می‌دهد که تمامی کشورهای موفق در زمینه آمایش سرزمین، کاملاً ملاحظات دفاعی- امنیتی را در طرح‌های توسعه خود رعایت کرده‌اند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) با اشاره به ظرفیت‌های کویر، خاطرنشان کرد: کویرها و بیابان‌ها به واسطه ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل‌شان می‌توانند امتیازات ویژه‌ای برای کشور به ارمغان بیاورند. با نگاهی به ظرفیت‌های این مناطق می‌توان گفت بسیاری از منابع استراتژیک کشور در این مناطق پراکنده شده‌اند و پتانسیل‌های اقتصادی ایران را تا حد قابل توجهی ارتقا بخشیده‌اند.

وی در ادامه زمینه‌های توسعه گردشگری را یکی از قابلیت‌های مناطق کویری دانست و تصریح کرد: با اجرا و پیاده‌سازی برنامه‌های صحیح و هوشمندانه آمایشی در استان‌های کویری و بیابانی کشور، می‌توان نقش این مناطق را در جغرافیای ملی بازتعریف کرد.

دبیر اجرایی همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری ایران در تشریح محورهای این همایش، گفت: از آنجا که این همایش با محوریت توسعه، دفاع و امنیت انجام می‌پذیرد، می‌توان گفت در بخش توسعه دولت و مقامات اجرایی کشور از ریاست جمهوری گرفته تا سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه‌ها و استانداری‌های استان‌های کویری و نهادهای نظامی و امنیتی و انتظامی کشور مخاطبان اصلی این همایش را تشکیل می‌دهند.

علیپور با تأکید بر اینکه هنوز در افکار عمومی جامعه ایران، کویر را به عنوان طبیعت سخت، خشن و محدودیت‌زا می‌شناسند، افزود: همین نگاه سبب شده تا مناطق کویری کشور مأمنی برای قاچاق و شرارت باشد و نقش حفره‌های امنیتی را در کشور ایفا نماید، در حالی که این نقش هرگز با حقیقت مناطق کویری سازگاری ندارد و بازنمایی‌ها و باورهای غلط سبب شده تا چنین وضعیتی در مناطق کویری ایجاد شود. ما در این همایش به دنبال تغییر نگاه ملی به کویر هستیم.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های کویر برای دستیابی به توسعه پایدار، خاطرنشان کرد: توسعه پایدار مستلزم فاکتورهایی است که با استفاده از آنها می‌توان بهترین بهره‌بردای را از محیط طبیعی بوجود آورد. از آنجا که مهمترین وجه دفاعی آمایش سرزمین در کویر و بیابان، استقرار پایدار جمعیت است، این استقرار مستلزم توجه به ظرفیت‌های ویژه این مناطق است. ظرفیت‌هایی که با بهینه‌سازی آنها متناسب با اکوسیستم شکننده و حساس کویر اقدامات لازم را در جهت استقرار پایدار جمعیت بوجود خواهد آورد.

علیپور برگزاری این گونه همایش‌ها را عرصه‌ای برای ایجاد خرد جمعی برای حل چالش‌های کشور عنوان کرد و با اشاره به ایده‌های خلاقانه مطرح شده در این همایش، افزود: در مقالات این همایش استفاده از ظرفیت‌های سدهای زیرزمینی بعنوان یک منبع مهم تغذیه آب و یا تزریق آب به منابع زیرزمینی به عنوان یک راهکار پیشنهاد گردیده است. همچنین ظرفیت کویر برای استفاده از انرژی خورشیدی، استفاده از نانوتکنولوژی در احداث جاده‌های کویری، نانوماسه‌ها، استفاده از مصالح خاص کویری جهت استفاده در ساخت و سازها، کشت گیاهان شورزیست بعنوان یک منبع غذایی مهم نیز از جمله ایده‌هایی بوده است که جامعه علمی در این همایش ارائه داده است.

وی این همایش را پاسخ به دغدغه های دفاعی کشور در حوزه کویر و بیابان دانست و گفت: مقام معظم رهبری به کرات بر اهمیت کویر و بیابان تأکید داشته‌اند و مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی بعنوان یک مرجع کلان راهبردی و پیشرو در کشور، در حال تبدیل شدن به یک مرجع علمی و تحقیقاتی در کشور است و در بسیاری از چالش‌های ملی و فراملی این مرکز می‌تواند راهبرد و راهکار ارائه دهد.

دبیر اجرایی همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری ایران در تبیین جایگاه آمایش سرزمین در برنامه‌ریزی کشور، گفت: آمایش سرزمین دارای چندین دهه سابقه در ایران است. قبل از انقلاب برنامه‌های آمایش سرزمین در مناطق مختلف ایران در حال پیگیری بود. بطور مثال در جامع توسعه شرق کشور شرکت فرانسوی ستیران مطالعات زیادی انجام داد. در دهه اول انقلاب بواسطه جنگ تحمیلی توجه چندانی به آمایش سرزمین نشد و حتی در برنامه‌های توسعه پنج ساله جایگاهی نداشته و اگر هم وجود داشته صرفا تبلیغاتی و شعاری بوده است.

وی افزود: نیاز روزافزون کشور به اجرای برنامه‌های علمی و مستند آمایش سرزمین - بواسطه وجود مشکلات محیطی که گریبانگیر کشور شده است- یک اصل اجتناب ناپذیر است از این رو برنامه‌ریزان راهبردی با درک این ضرورت، در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به آمایش سرزمین داشته‌اند.

علیپور ملاحظات دفاعی و امنیتی را یک اصل مسلم در برنامه‌ریزی توسعه‌ای دانست و گفت: ملاحظات دفاعی و امنیتی یک اصل مسلم و پذیرفته شده در برنامه‌های توسعه‌ای است که بایستی توجه ویژه‌ای به آن شود و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به عنوان متولی آمایش سرزمین بایستی جلسات منظمم و عدیده‌ای با مراکز دفاعی کشور برگزار نماید تا شاخص‌های متناسب با بخش‌های دفاع و امنیت در حوزه‌های تهدیدات داخلی و خارجی احصا گردد و از غافلگیری استراتژیک کشور جلوگیری شود.

وی با تأکید بر تأثیرگذاری این همایش بر اجرای طرح آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری کشور، خاطرنشان کرد: چارچوب‌های کلی طرح آمایش سرزمین تقریباً از این همایش قابل استخراج است. همچنین این همایش آخرین همایش در این حوزه نخواهد بود و بنده معتقدم برای هر یک از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی می توان یک کرسی خاص و تخصصی در نظر گرفت که بتوانیم در نهایت سند راهبردی کویر و بیابان را در حوزه‌های مختلف استخراج نماییم.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده