ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امیدها و مخالفت ها در پی توافق جدید دولت یونان با وام دهندگان خارجی

به گزارش خبرنگار ایرنا از آتن، ' الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان روز گذشته در اجلاس اعضای حزب حاکم، توافق اولیه با اتحادیه اروپا و وام دهندگان خارجی را یک توافق خوب و موفق قلمداد کرد و گفت: پس از توافق اولیه با اتحادیه اروپا و وام دهندگان خارجی طی چند روز آینده، توافق کامل و نهایی بین دو طرف به امضا خواهد رسید و بدین ترتیب راه برای توسعه همه جانبه اقتصادی کشور فراهم خواهد آمد.
گزارش رسانه های داخلی یونان و گزارش هایی که از بروکسل می رسند، حاکی از آن هستند که دولت یونان و وام دهندگان خارجی پس از برگزاری جلسات کاری طولانی به توافق اولیه دست یافته اند که موضوعات مورد توافق دراجلاس آتی وزیران اقتصادی و دارایی اتحادیه اروپا ( یورو گروپ) که هفته آینده در بروکسل برگزار می شود، به امضای طرفین خواهد رسید.
این امر باعث شده است دولت یونان با ابراز خشنودی از این توافق، آن را یک موفقیت بزرگ برای دولت چپگرای یونان و ملت این کشور قلمداد کند و بارها مسئولان این کشور طی چند روز گذشته این توافق را به عنوان آغاز حرکت کشور بسوی توسعه اقتصادی قلمداد کرده اند.
دولت چپگرای یونان پس از توافق اولیه با اتحادیه اروپا و وام دهندگان خارجی بارها طی چند روز گذشته اعلام کرده اند که زمان خروج کشور از بحران مالی فرا رسیده است و وام دهندگان علاوه بر اجرای توافقات اولیه بدست آمده باید برای بخشش بخشی از بدهی های یونان نیز اقدام کنند.
این موضع یونان نیز روز گذشته مورد توافق و حمایت آمریکا قرار گرفت و صندوق بین المللی پول نیز از سال ها پیش برضرورت بخشش قسمتی از بدهی های خارجی یونان تاکید و اصرار داشته است.
وزیر اقتصاد و دارایی آمریکا روز گذشته در دیدار' نیکوس پاپاس' وزیرکشور یونان در واشنگتن، گفت: بحران مالی یونان بدون بخشش قسمتی از بدهی های خارجی یونان، برای سال ها ادامه خواهد یافت و زمان آن فرا رسیده است که بانک مرکزی اتحادیه اروپا و دیگر وام دهندگان خارجی، مقدار زیادی از بدهی های خارجی یونان را بخشیده و زمینه را برای توسعه اقتصادی این کشور اروپایی فراهم آورند.
' یانیس درقساکیس ' معاون نخست وزیر یونان نیز روز گذشته با اشاره به توافق اولیه با اتحادیه اروپا و دیگر وام دهندگان خارجی، این توافق را مهم قلمداد کرد و گفت: پس از این توافق، طی چند روز آینده مبلع 10 تا 12 میلیارد یورو نقد وارد بازار یونان خواهد شد و چرخ اقتصاد کشور دوباره به راه خواهد افتاد.
دولت یونان بارها این توافق را مهم و زمینه ساز توسعه اقتصادی کشور با سرمایه گذاری داخلی و جذاب سرمایه گذاران خارجی قلمداد کرده و برای این باور است که زمینه خروج کشور از بحران مالی 6 ساله فراهم شده است .

** افزایش نا امیدی ها و مخالفت ها
در حالی که دولت یونان می گوید پس از توافق با اتحادیه اروپا و وام دهندگان مبلغی بین 10 تا 12 میلیارد یورو نقد وارد بازار یونان خواهد شد، اتحادیه اروپا و وام دهندگان در این باره اعلام کردند: مبلغی را که در اختیار آتن قرار داده خواهد شد، فقط برای پرداخت بدهی های خارجی قبلی اش است و نه چیز دیگری.
براساس توافق به عمل آمده، دولت یونان موظف شده تعداد زیادی از شرکت ها، بنادر دولتی و فرودگاه ها را به بخش خصوصی واگذار یا بفروشد، حقوق بازنشستگان را کاهش دهد، هیچ کمکی از بودجه دولتی به صندوق تامین بیمه های اجتماعی نکند، مالیات ها و قیمت اجناس و خدمات اداری را افزایش و هزینه های دولتی را بشدت کاهش دهد.
اتحادیه اروپا نیز از یونان خواسته است سیستم صندوق ذخیره ای را تعیین کند تا با کسری بودجه در آینده مواجه نشود واین بدان معناست که دولت یونان بدون نیاز به تصویب قانون جدیدی درصورت کسری بودجه باید به کاهش بیش از پیش هزینه های دولتی، حقوق و مزایای بازنشستگان و فروش بیشتر اموال دولتی دست زند.
اتحادیه اروپا و وام دهندگان خارجی از یونان نیز خواسته اند، دراجرای توافقات به عمل آمده طوی عمل کند که درسال جاری میلادی یعنی 6 ماه آینده، نیم درصد کل درآمد ناخالص ملی اضافه بودجه ، در سال 2017 میلادی دو و نیم درصد کل درآمد ناخالص ملی و در سال 2018 میلادی سه و نیم درصد کل درآمد ناخالص ملی اضافه بودجه داشته باشد.
احزاب سیاسی یونان با انتقاد ازعملکرد اقتصادی دولت چپگرای یونان و نتیجه مذاکرات با اتحادیه اروپا و دیگر وام دهندگان خارجی این توافق را به ضرر منافع اقتصادی کشور قلمداد کرده و با انتشار بیانیه های جداگانه ای، این توافق را یوغ جدید دیگری بر گردن ملت یونان دانسته اند.
احزاب سیاسی یونان با انتقاد از عملکرد دولت نیز اعلام کرده اند: با امضای این توافق، ملت یونان مجبور خواهد شد که سال های سال در سایه ریاضت اقتصادی زندگی کند، امنیت شغلی نداشته باشد، سرمایه های ملی به سرمایه گذاران اروپایی و دیگر خارجیان فروخته شود، مردم هر روز فقیرتر و کشور نیز در ورطه بی ثباتی اقتصادی برای سال ها غوطه ور شود.
این توافق ازسوی دیگر باعث نا امیدی بیش از پیش مردم یونان شده زیرا آنان بر این باور هستند که توافق دولت با اتحادیه اروپا و وام دهندگان عامل شدت یافتن فقر و کاهش درآمد سرانه در کشور است .
سندیکاهها، احزاب سیاسی و اقشار مختلف مردم یونان طی چند روز گذشته با برگزاری تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف یونان، خواستار عدم اجرای خواسته ای وام دهندگان شده اند.
تعدادی از دفاتر حزب چپگرای سی ریزا (حزب حاکم ) طی چند روز گذشته مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته اند. نمایندگان حزب حاکم یونان در هفته های اخیر قادر به حضور در جمع مردم نیستند، زیرا به هر جا که برای سخنرانی سفر می کنند با عکس العمل شدید و مخالفت مردمی روبرو می شوند.
حزب چپگرای سی ریزا حدود یکسال پیش در تبلغات انتخاباتی خود به مردم وعهده داده بود که توافقات دولت های قبلی با اتحادیه اروپا و وام دهندگان را در صورت به قدرت رسیدن لغو خواهد کرد، حقوق های کارکنان را افزایش، مالیات ها را کاهش و تمام شرکت هایی را که به بخش خصوصی توسط دولت های قبلی واگذار شده بودند، دولتی خواهد کرد.
این حزب همچنین عامل ورشکستگی اقتصادی کشور را اجرای خواسته های وام دهندگان خارجی و صندوق بین المللی پول قلمداد کرده و به مردم وعهده داده بود که وام دهندگان دیگر در امور اقتصاد داخلی کشور دخالتی نخواهند داشت.
این حزب در تبلیغات انتخاباتی سال گذشته خود همچنین وعده داده بود نه تنها هزینه های ارائه خدمات دولتی کاهش داده خواهد شد، بلکه بودجه مراکز اداری و بخصوص بودجه وزارت درمان و بهداشت و آموزش پرورش افزایش می یابد تا خدمات ارزان تر و بهتری در اختیار مردم قرار گیرد و نیروی انسانی اخراج شده به محل فعالیت خود بر گردانده خواهند شد.
این حزب که اکنون قدرت را دردست دارد، نه تنها به وعده های خود عمل نکرده ، بلکه با شدت بیشتری به سیاست ریاضت اقتصادی ادامه می دهد و بارها اعلام کرده که تنها راه رهایی از بحران مالی کشور، ادامه همکاری با وام دهندگان است. اتخاذ چنین سیاسی باعث نا امیدی مردم یونان شده که با توافق اخیر آتن با وام دهندگان خارجی نا امیدی در مردم این کشور بشدت افزایش یافته است.
براساس آخرین نظر سنجی ها اکثر مردم یونان به احزاب سیاسی برای حل مشکلات خود امیدی ندارند و بیش از 80 درصد شهروندان این کشور معتقدند حزب چپگرای یونان مانند احزاب سیاسی وابسته به نظام سرمایه داری که قبلا قدرت را در یونان بدست داشتند، عمل می کند و در بعضی مواقع نیز همراهی دولت جدید با وام دهندگان و نظام سرمایه داری حتی بیش از احزاب پیشین است.
حزب چپگرای سی ریزا( حزب حاکم) که روزی پرچمدار خاتمه سیاست ریاضت اقتصادی در کشور بود، اکنون خود مجری سیاست های شدید ریاضت اقتصادی در کشور شده است.
یونان اکنون بیش از 340 میلیارد یورو بدهی خارجی دارد و با دریافت وام از وام دهندگان خارجی و اتحادیه اروپا، بدهی های قبلی خود را پرداخت می کند.
اروپام**462**1572

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X