ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استقلال خوزستان؛ لستر سیتی ایران؛مظهر جوانگرایی و تکیه برتوانایی بومی

قهرمانی منحصر به فرد استقلال خوزستان با جمعی از جوانان بی ادعا اما پرانگیزه این استان زرخیز که با کمتر از یک سوم بودجه تیم های متمول و مدعی لیگ برتر، حاصل شد، بحث داغ شناسایی دلایل این موفقیت غیرمنتظره را  در محافل کارشناسی فوتبال ایران به راه انداخته است.

به گزارش تابناک ورزشی، توصیف چگونگی قهرمانی و برتری تیمی که چه از لحاظ امکانات و بودجه و چه از بعد دراختیار گرفتن ستاره های سرشناس و گرانقیمت به هیچ عنوان قابل مقایسه با تیم هایی نظیر استقلال تهران، پرسپولیس، تراکتورسازی و دو تیم اصفهانی ذوب آهن و سپاهان نبود، کار چندان آسانی نیست.

تابناک در این گزارش سعی کرده تا با نظرخواهی ، مجموعه ای از دلایلی که می شود با آن شگفتی بزرگ خوزستانی ها در فوتبال ایران را شرح داد را از زبان کارشناسان و پیشکسوتان این رشته به رشته تحریر درآورد.  نکته حائز اهمیت اینکه اغلب این افراد خبره روی این موضوع اتفاق نظر داشتند که موفقیت شاگردان عبدالله ویسی را نمی تواند فقط از منظر فنی جستجو کرد چرا که روی کاغذ و براساس تاکتیک آنچه رخ داده چندان توجیه پذیر نیست. آنها بر مسایل روانی و انگیزشی تاکید داشتند که در فوتبال گاهی بسیار بیشتر از مسایل تاکتیکی،  اثرگذار هستند.

استقلال خوزستان؛مظهر جوانگرایی،تکیه برتوانایی بومی،باور توانستن و اجتناب ازحاشیه و تفرقه

نامجومطلق:خوزستانی ها مثل زمان جنگ،عالی دفاع کردند

مجید نامجومطلق در خصوص مسابقات هفته پایانی لیگ برتر گفت: فکر می‌کنم هیچ سالی مثل امسال بازی‌های هفته آخر لیگ ایران اینقدر هیجان نداشت. چند تیم برای قهرمانی می‌جنگیدند که همین موضوع استرس را زیاد کرده بود و کیفیت فنی بازی‌ها را پایین آورد. در تمام شبکه‌های تلویزیونی که مسابقات را می‌دیدیم استرس در چهره مربیان مشهود بود ولی به نظر من استقلال خوزستان تیمی بود که از لحاظ روحی و روانی بهتر از بقیه کار کرد و موفق به قهرمانی شد.

استقلال خوزستان؛مظهر جوانگرایی،تکیه برتوانایی بومی،باور توانستن و اجتناب ازحاشیه و تفرقه

وی افزود: من تیم عبدالله ویسی را در تمام لیگ پانزدهم تیمی هماهنگ دیدم و با روحیه ای خاص برای رسیدن به هدف. به مردم خوب خوزستان نیز تبریک می‌گویم که چنین تیم جنگنده ای دارند. استقلال خوزستان به خصوص در مسابقه آخر مقابل ذوب‌آهن طوری نشان داد که واقعا لیاقت قهرمانی را داشت. این تیم در هفته آخر خیلی راحت و بدون فشار بازی کرد هرچند وقتی من چهره ویسی را دیدم متوجه شدم که او اصلا شرایط عادی ندارد ولی تیمش را خیلی خوب رهبری کرد.

وی تاکید کرد:امسال قهرمانی حق بچه های جنوب بود و اگر به آمار توجه کنید 14 گل خورده در 30 مسابقه یک آمار فوق‌العاده و خارق‌العاده است که از هر تیمی بر نمی‌آید. این نشان می‌دهد که آنها اصول دفاعی را خوب رعایت می‌کردند. دفاع کردن از دروازه در فوتبال بسیار مهم است. شاید در یک جنگ نظامی هم این موضوع بسیار تاثیرگذار باشد. این فوتبالیست ها مثل سربازان در خدمت تیم و مربی خود بودند. همه بی ادعا دنبال یک هدف بودند و من و بسیاری از مردم را یاد دوران دفاع از خاک وطن انداختند.

نامجو مطلق همچنین با اشاره به حضور تیم استقلال خوزستان در فصل آینده در لیگ قهرمانان آسیا گفت: بازی‌های آسیایی بسیار مهم است و عبدالله ویسی نیاز دارد که تیمش را کمی باتجربه تر کند، البته همین بازیکنان در فصل جاری تجربیات خوبی اندوختند اما نیاز به تقویت هم دارند . استقلال خوزستان جوان توانست در لیگ موفق باشد،‌اما بازی‌های بین‌المللی به بازیکنان باتجربه نیاز دارد، به خصوص‌‌ اینکه تیم‌های آسیایی بخصوص اعراب تا دندان مسلح هستند.

بختیاری زاده: خوزستان بدون غرور حریف تیم های 50 ساله شد

سهراب بختیاری‌زاده دیگر بازیکن سرشناس فوتبال ایران که خودش هم خوزستانی است، در خصوص قهرمانی استقلال خوزستان و عملکرد سرمربی جوان این تیم گفت: جا دارد به مردم خوزستان، عبدالله ویسی و مسئولان این باشگاه تبریک بگویم. چون آنها تیم یکدست و خوبی را تشکیل داده بودند که اکثر ویژگی‌های قهرمانی را داشتند. قهرمان شدن در کنار تیم‌هایی که کلی سابقه فوتبالی داشتند و در این لیگ مدعی بودند کار سختی است ولی استقلال خوزستان از پس این موضوع برآمد و نشان داد با همه کاستی ها می‌توان حرف‌هایی برای گفتن حتی در سطح قاره داشت.

استقلال خوزستان؛مظهر جوانگرایی،تکیه برتوانایی بومی،باور توانستن و اجتناب ازحاشیه و تفرقه

مدافع سابق استقلال خوزستان در خصوص اینکه به این تیم لقب لسترسیتی ایران را دادند،‌ گفت: زبان فوتبال از نظر من یک مفهوم واحد دارد. چیزی که متفاوت است کیفیت بازیکنان خواهد بود وگرنه قانون فوتبال عوض نمی‌شود. استقلال خوزستان روی ضربات ایستگاهی خوب کار می‌کرد و در برابر همه تیم‌ها روی این تاکتیک که شگرد داشت، اصرار می کرد.به اعتقاد من لقب لستر سیتی لقب عجیب و غریبی نیست و من هم با این لقب موافق هستم. البته نمونه انگلیسی با یک مربی پیر به هدف رسید اما ویسی هم خودش جوان بود و هم بازیکنانش که معدل سنی بسیار پایینی داشتند. دیگر تفاوت قهرمانی استقلال خوزستان به نظر من بومی بودن این تیم بود در حالیکه لسترسیتی از ملیت های مختلف بازیکن گرفته بود و تنها برای یک کشور نبود چه رسد به یک شهر و استان. به همین خاطر کار شاگردان ویسی خیلی باارزش تر بود.

وی همچنین در خصوص عبدالله ویسی گفت: استقلال خوزستان هم تیم جوانی دارد و هم مجموعه جوانی. این تیم سومین سال حضورش در لیگ را تجربه می‌کرد و با رقبایی بازی می‌کرد که قدمت 40 ساله دارد. وقتی یک مجموعه بخواهددر چنین میدانی برنده و قهرمان شود قطعا روی آن مسئله تمرکز می‌کند و این موضوع در استقلال خوزستان کاملا دیده شد.

بختیاری‌زاده با اشاره به کیفیت بازی‌ها گفت: به نظرم همه تیم‌ها تهاجمی بازی می‌کردند و حتی پرسپولیس می‌توانست قهرمان شود اما آنها کارشان را با غرور شروع کردند و احساس‌شان این بود که قهرمان هستند. تیمی که خودش را قهرمان بداند یک جایی به مشکل می‌خورد. استقلال خوزستان غرور نداشت . 

وی تاکید کرد: لیگ امسال نشان داد سال به سال بهتر می‌شویم و شاید تنها نکته منفی لیگ پانزدهم این بود که برخی از باشگاه‌ها حتی شرایط ابتدایی یک باشگاه حرفه‌ای را نداشتند و امیدوارم سازمان لیگ حداقل به فکر این موضوع باشد. تا زمانی که این مشکلات حل نمی‌شود فوتبال ما پیشرفت نمی‌کند و نمی‌توانیم به استعدادیابی روی آوریم.

حاج رضایی: خوزستان درس تلاش و ایستادگی به فوتبال ایران داد

امیر حاج رضایی کارشناس قدیمی فوتبال ایران هم قهرمانی استقلالی های خوزستان را نقطه عطفی برای فوتبال ایران و تکیه گاهی برای امیدواری تیم های کوچک دانست که می شود با هزینه کم اما با تلاش به اهداف بسیار بزرگ رسید. 

این مفسر مجرب فوتبال گفت: آرامش مهمترین ویژگی تیم ویسی بود. آنها با چراغ خاموش جلو آمدند و هیچگاه ادعای قهرمانی را از زبان یکی از آنها نشنیدیم. تلاش و مقاومت را هم باید در کنار این آرامش گذاشت. آنها هر چه داشتند در طبق اخلاص گذاشتند و کم فروشی نکردند. تعصب روی تیم استان باعث شکل گیری این حس مقاومت و جنگندگی شد. انسان ها ثابت کردند که در لحظات دشوار می توان به همدلی و اصرار روی هدف به خواسته خود رسید و فوتبال هم درس زندگی می دهد. فوتبال نمایی از زندگی ماست. شکست ها و پیروزی ها رقم می خورند اما آن تیمی که صحنه رقابت را ترک نمی کند برنده است.

استقلال خوزستان؛مظهر جوانگرایی،تکیه برتوانایی بومی،باور توانستن و اجتناب ازحاشیه و تفرقه

حاج رضایی با تاکید بر اینکه قهرمانی استقلال خوزستان نشان داد که فوتبال با شگفتی هایش بزرگترین کارشناسان فوتبال دنیا را هم پشت سر می گذارد و به انها درس های جدیدی می دهد، گفت: آنالیز فنی تیم ویسی بسیار مفصل خواهد بود و حتما مطالعه و دانش اندوزی مربی جوان این تیم در لحظات حساس به کار این تیم آمد چرا که هدایت اینهمه جوان که تقریبا هیچکدام تجربه حضور در چنین کورس فرساینده ای را نداشتند، آسان نیست. حتما مربی در تمرین و جلسات فنی چیزهایی به جوانانش آموخت که در رقابت با تیم های بزرگ اسلحه استقلال خوزستان شد.


[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده