ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر سابق مصری: تیران و صنافیر طبق اسناد متعلق به مصر هستند

وزیر گردشگری اسبق مصر با بیان اینکه قانع نشده است که مالکیت دو جزایر تیران و صنافیر متعلق به عربستان است، تاکید کرد که تاریخ ثابت می‌کند که این دو جزیره مصری هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی محیط، منیر فخری عبدالنور، وزیر گردشگری اسبق مصر گفت: از دوره محمد علی تا پایان الخدیوی توفیق مصر از توابع نظام عثمانی بود و علاوه بر سیناء مالکیت بخش‌هایی از حجاز و در نتیجه تیران و صنافیر را نیز در اختیار داشت.

وی افزود: در سال 1892 زمانی که عباس حلمی دوم قدرت را در دست گرفت عبدالحمید دوم فرمانی را صادر کرد که براساس آن سیناء کاملا از مصر جدا می‌شد که این تصمیم به خشم انگلیس انجامید و سیناء را به مصر و بدون بخش‌هایی از حجاز بازگرداند.

وی افزود: در سال 1906 رخداد مهم به وقوع پیوست که با نام رخداد طابا شناخته شده است و امپراتوری عثمانی تلاش کرد تا طابا را برای سیطره بر خلیج عقبه اشغال کند.

انگلیس که مصر را اشغال کرده بود وارد مداخله شد و مذاکراتی را آغاز کرد که به ترسیم مرزهای مصر منتهی شد و اهمیت کنترل بر خلیج عقبه در آن هنگام مد نظر قرار داشت.

این وزیر پیشین مصری افزود: فقط مرزهای زمینی ترسیم شدند اما نقشه‌های انگلیسی در این هنگام و پس از آن که نسخه‌ای از آن نیز وجود دارد تیران و صنافیر را در داخل مصر قرار می‌دهد.

وزیر گردشگری اسبق مصر تصریح کرد: در دهه 20، 30 و 40 اسنادی وجود دارد که تاکید بر این است که تیران و صنافیر مصری‌ هستند. در سال 1951 رخدادی بسیار مهم به وقوع پیوست و وزیر جنگ آن هنگام دستوری را مبنی بر توقیف یک کشتی انگلیسی داد چرا که این کشتی به سمت اسکله ایلات در حرکت بود که این مساله ثابت می‌کند مصر در آن هنگام بر این دو جزیره حاکمیت داشته است.

از سوی دیگر مصطفی بکری، از اصحاب رسانه مصری و از نمایندگان پارلمان و از افراد نزدیک به نظام حاکم برای نخستین بار متن توافق ترسیم مرزها میان قاهره و ریاض را منتشر کرد.

طبق این سند که نماینده پارلمان مصر آن را نشان داده است توافقی در آینده میان مصر و عربستان با اردن در خصوص مسائل مربوط به مرزها منعقد خواهد شد.

در این متن توافق آمده است: براساس روابط برادری که دو ملت و کشور برادر مصر و عربستان را به هم مرتبط می‌سازد و براساس تمایل هر یک از این کشورها برای تحقق و ادامه منافع مشترکشان و آنچه که در خدمت روابط حسن همجواری همیشگی میان این دو کشور است مصر و عربستان توافق کردند که مرزهای زمینی میان این دو کشور تعیین شود. طبق این سند خط مرزهای دریایی میان مصر و عربستان از نقطه مشترک مرزهای دریایی مصر، عربستان و اردن و خلیج عقبه شروع می‌شود که در آینده میان این سه کشور در مورد آن توافق خواهد شد.

مصر اخیرا شاهد جنجال گسترده‌ای در مورد این توافق میان عربستان و مصر بود و برخی این اقدام را شانه خالی کردن و کوتاه آمدن مصر از دو جزیره تیران و صنافیر به شمار آوردند و همچنین تظاهرات‌ها در اعتراض به این توافق برگزار شد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده