ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برطرف شدن موانع صادرات محصولات کشاورزی گیلان به روسیه

استاندار گیلان گفت: موانع صادرات محصولات کشاورزی گیلان به‌ویژه مرغ و لبنیات به بازار بزرگ روسیه برطرف شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، «نجفی» با بیان این‌که طی چندین سال گذشته به‌علت تحریم‌های آمریکا و اروپا و ممنوعیت صادرات محصولات ترکیه به این کشور فرصت مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه ارتباطات تجاری و صادرات به‌ویژه محصولات کشاورزی ایجاد شده است، گفت: با تلاش‌های ویژه انجام شده برای نخستین بار خروج و صادرات مرغ و لبنیات به روسیه آزاد شده است.

وی با بیان این‌که یکی از مهم‌ترین موانع صادرات به روسیه دست یافتن به استانداردهای بهداشتی این کشور برای تولیدکنندگان مرغ بود، گفت: در دو سال گذشته برخی محصولات لبنی و شیلاتی قادر به دریافت استانداردهای بهداشتی طرف روسی شدند اما تولیدکنندگان مرغ نتوانسته بودند به استاندارد مورد نظر روسیه برسند که این استاندارد نیز از سوی برخی تولیدکنندگان بدست آمد.

استاندار گیلان، تولید مرغ در استان بیش از نیاز مصرف شهروندان گیلان دانست و گفت: در همین زمینه شماری از واحدهای تولیدکننده استان استانداردهای لازم به‌ویژه استانداردهای بهداشتی را برای صادرات مرغ به روسیه کسب کرده و فرآیند صادرات گوشت مرغ هم‌چنین لبنیات به روسیه با سرعت قابل قبولی در حال انجام است.

نجفی ادامه داد: موضوع کاهش تعرفه‌های گمرکی و اعمال تعرفه‌های ترجیحی بین دو کشور نیز در حال مذاکره است تا تعرفه کالاهایی از قبیل میوه، تره‌بار، آبزیان، لبنیات کاهش یابد.

استاندار گیلان، هم‌چنین به راه‌اندازی سرای تجاری ایرانیان با محوریت اتاق بازرگانی گیلان نیز اشاره و تصریح کرد: بر اساس توافقات حاصله با طرف روسی، ساخت « سرای تجاری ایرانیان » به‌عنوان پایگاه صادرات محصولاتی ایرانی در آستراخان با مدیریت اتاق گیلان در حال انجام است.

وی ایجاد میز مذاکره دائمی در آن سرا برای تبادل اطلاعات بین تجار دو کشور را از اهداف ایجاد این سرای تجاری دانست و افزود: سرای تجاری ایرانیان به مرکزی برای سکوی پرش صادرکنندگان ایرانی و آماده‌ی سرمایه‌گذاری برای ورود به بازار گسترده روسیه، آسیای مرکزی و شرق اروپا و آشنایی بیش‌تر با فرصت‌های موجود در توسعه تجاری تبدیل می‌شود.

نجفی خاطرنشان کرد: این سرای تجاری شامل ساختمانی دو طبقه در مرکز شهر آستراخان در زمینی به مساحت 1500 مترمربع خریداری و مراحل بازسازی آن با الگوی معماری ایرانی آغاز شده است و تا پایان تابستان آماده بهره‌برداری است.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران با محوریت گیلان در آستاراخان روسیه در سال 93 گفت: همایش تجاری ایران و روسیه و نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران که با هدف توسعه صادرات ایران به فدراسیون روسیه برپاشده بود٬ موفقیت‌های چشمگیری را برای کشور به ارمغان داشت.

نجفی با اشاره به اقداماتی که در راستای تسهیل صادرات به روسیه در حال انجام است، گفت: بازگشایی مرز زمینی روسیه به روی اتباع و کامیون‌های ایرانی در مرز با جمهوری آذربایجان و منطقه داغستان و جمهوری گرجستان پس از 18 سال با پیگیری‌های مقامات کشوری و استانی که نقش بسیار زیادی در ارتقای روابط اقتصادی ایران و روسیه دارد.

وی ادامه داد: در راستای تحکیم و توسعه تعاملات منطقه‌ای فیمابین کشورهای حاشیه دریای خزر به‌عنوان «دریای صلح و دوستی» هر کدام از کشورهای آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نماد ملی کشور خود را در شهر آستراخان ساخته و نصب کرده‌اند. بدین منظور، با هماهنگی طرف روسی پیشنهاد شد«مجسمه حکیم عمر خیام» به‌عنوان نماد ملی جمهوری اسلامی ایران آماده و در آن شهر نصب شود که ساخت این مجسمه نیز توسط استان گیلان در حال انجام است.

استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت تسهیل در سفر به آستاراخان از برقراری پرواز «تهران - آستاراخان» در آینده نزدیک خبر داد و گفت: علاوه‌بر این٬ به‌دنبال پرواز مستقیم و یا توقف در مسیر آستاراخان در فرودگاه رشت هستیم.

وی خاطرنشان کرد: تلاش برای برقراری پرواز در مسیر رشت - آستراخان سابقه طولانی داشته و به اولین سال‌های پس از فروپاشی اتحاد شوروی باز می‌گردد. بر اساس تفاهمات به عمل آمده بین استان گیلان و استان آستراخان، این مسیر پروازی در دو مرحله در سال‌های 1374 و 1379 راه‌اندازی شده بود اما پس از مدتی به‌علت اقتصادی نبودن لغو شد اما با توجه به رونق روابط ایران روسیه برقراری این پرواز هم‌اکنون از صرفه اقتصادی برخوردار است.

نجفی ادامه داد: برقراری پرواز هوایی و فعالیت خطوط کشتیرانی رشت - آستاراخان از اولویت‌های توسعه تجاری بین دو کشور محسوب می‌شود.

وی به برگزاری اجلاس اتاق‌های بازرگانی حاشیه خزر در منطقه آزاد انزلی نیز اشاره و تصریح کرد: این همایش بسیار اثربخش بود.

نجفی در ادامه از برداشته شدن مشکلات برای راه‌اندازی شعبه‌های بانک‌های روسی در گیلان و بانک‌های ایرانی در روسیه خبر داد و گفت: پیش از برجام مشکلاتی را دراین زمینه داشتیم٬ اما اکنون پس از برجام موسسات مالی و اعتباری روسیه در منطقه آزاد انزلی و بانک‌های ایرانی در روسیه می‌توانند٬ شعبه‌های خود را راه‌اندازی کنند.

نجفی افزود: پس از فروپاشی شوروی سابق ارتباط بسیاری از کشورهای استقلال یافته که پیش از آن ارزاق و مایحتاج روسیه را تأمین می‌کردند٬ قطع شد، از این‌رو فرصتی برای ارتباطات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر و روسیه بوجود آمد.

استاندار گیلان با بیان این‌که در همان ایام گیلان فراتر از استان‌های دیگر برای ارتباط با کشورهایی هم‌چون آذربایجان٬ ترکمنستان و روسیه قدم گذاشت، خاطرنشان کرد: استان گیلان نیز به‌واسطه داشتن مرزهای مشترک دریایی با روسیه، تعاملات سازنده و جدیدی را با مناطق مختلف روسیه از جمله با استان آستراخان به‌عنوان دروازه ورود به آن کشور آغاز کرد، بطوری‌که گیلان در مراودات با مناطق فوق همواره نقش «منطقه معین» را در رابطه با سایر استان‌های کشور ایفا کرده است.

به گفته نجفی، آستاراخان نیز شاهراه ارتباط تجاری بین گیلان و روسیه است که از بیست سال و اندی پیش از این طریق ارتباط بین این دو استان حفظ شده است.

استاندار گیلان تصریح کرد: مراودات و مناسبات استان گیلان با مناطق مذکور در سال‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته که عمده روابط گیلان با استان‌های آستراخان، ولگاگراد، استاوروپل و جمهوری داغستان بوده و در همین زمینه تفاهم‌نامه‌های همکاری بین بخش‌های دولتی و بخش خصوصی هم منعقد شده است.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس کارگروه های استانی فیمابین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در آستراخان در هفته‌های آینده یادآور شد: بهره‌گیری از منطقه آزاد انزلی٬ توافق نهایی درباره مبحث راه‌آهن٬ تسهیل صدور روادید برای تجار و بازرگانان، راه‌اندازی خطوط کشتیرانی بین بندر انزلی و آستارا با روسیه و استفاده از فرصت حضور و تجارب روسیه در زمینه پرورش ماهی در قفس را از دیگر مباحثی عنوان کرد که در این کارگروه به آن پرداخته می‌شود.

انتهای پیام

برچسب : گيلان ، استاندار ، کشاورزی

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده