ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیشتر روغن مصرفی کشور پالم است

 به گزارش مشرق، علیرضا مهاجر بسطامی امروز در نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه بخش اعظمی از واردات روغن و دانه‌های روغنی از کشورهای برزیل و آرژانتین صورت می‌گیرد، آیا این بدان معنی است که تمام روغن مصرفی کشور تراریخته است، گفت: خیر بخش اعظم تراریخته نیست، بلکه بخش قابل توجهی از روغن مصرفی پالم است.

مشاور وزیر و مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه کیفیت دانه‌های روغنی وارد شده از کشورهای برزیل و آرژانیتن چگونه است،‌گفت: دانه‌ روغنی و سویایی که در این کشور کشت می‌شود، به دلیل بعد مسافت و همچنین مدت زمان طولانی ماندن آنها در بنادر تا به صنایع روغن‌کشی برسد، تا حدودی کیفیت خود را از دست می‌دهد.

وی افزود:قطعا هر روغنی که در داخل کشور تولید کنیم با توجه به کوتاه‌تر شدن فاصله تولید تا تبدیل محصول به روغن از کیفیت بیشتری برخوردار است‌.

مهاجر بیان داشت: محصولات کشاورزی تولید داخل به دلیل شرایط آب و هوایی کیفیت بالاتری دارد.

وی همچنین در ادامه در مورد تراریختگی دانه‌های روغنی وارداتی گفت: اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد تولید محصولات تراریخته دو بحث جدا از هم دارند که اتحادیه اروپا معتقدند، چون هنوز ثابت نشده که مصرف محصولات تراریخته برای بشر ضرر و زیان دارد یا از مصرف خودداری می‌کنیم یا در صورت مصرف با برچسب‌گذاری روی کالا نوع محصول را به اطلاع مصرف‌کنند، می‌رسانیم.

وی افزود: اما کشورهای آمریکا، کانادا و برزیل که بیشترین تولید محصول تراریخته را در دنیا دارد، ادعایشان بر این است که هنوز ثابت نشده که این محصولات ضرر دارد، پس تولید می‌کنیم.

مشاور وزیر در ادامه به مشوق‌های اتخاذ شده در وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید دانه‌های روغنی اشاره کرد و گفت: در این راستا و برای جلوگیری از مشکلات کشاورزان شرکت بازرگانی دولتی متولی خرید دانه‌های روغنی و همچنین پرداخت پول آن به کشاورزان شده است.

مجری طرح دانه‌های روغنی در ادامه به دومین مشوق تولید دانه‌های روغنی اشاره کرد و گفت: امسال بالاترین افزایش نرخ خرید تضمینی در کلزا صورت گرفت، تا جاذبه برای کشت ایجاد شود.

مهاجر همچنین اختصاص 300 میلیارد تومان برای تولید دانه‌های روغنی و ادوات مورد نیاز آن را یکی دیگر از مشوق‌های تولید دانه‌های روغنی در سال جاری عنوان کرد و گفت: بدین ترتیب مقرر شد تا مبلغ 50 درصد از خرید ادوات کشاورزی مورد نیاز این بخش به صورت یارانه به کشاورزان پرداخت و 50 درصد باقیمانده آن از طریق تسهیلات 12 درصدی در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

وی افزود: همچنین پرداخت حق بیمه محصولات کشاورزی بر تولید دانه‌های روغنی امسال توسط وزارت جهاد پرداخت می‌شود، زیرا کشاورزان قدرت پرداخت حق بیمه را ندارند و با این اقدام محصول آنها در مقابل حوادث طبیعی تضمین می‌شود.

مجری طرح دانه‌های روغنی به پنجمین مشوق در راستای افزایش تولید دانه‌های روغنی اشاره کرد و گفت: بذر مورد نیاز کشت سال‌های 95 و 96 توسط وزارت کشاورزی تهیه شده و به موقع در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

وی گفت: حدود 80 درصد از هزینه تهیه بذر دانه‌های روغنی برای کشاورزان در قالب یارانه پرداخت می‌شود.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X