ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خلیج‌فارس از اولویت‌های اصلی در تنظیم سیاست خارجی است

«یکی از ابعاد کمرنگ کردن حاکمیت ایران در منطقه خلیج فارس از جانب بیگانگان، تلاش در جهت جلب و تغییر نام خلیج فارس بود که برخی از کشورهای نوظهور عربی حاشیه خلیج فارس در چارچوب اهداف سیاسی و قومیتی و با پشتوانه درآمدهای انبوه نفتی و در راستای پیشبرد اهداف کشورهای فزون‌خواه در جهت تحمیل ماهیت عربی در منطقه برآمدند.»

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی که نتوانست در یازدهمین همایش ملی خلیج‌فارس در کیش شرکت کند، یادداشتی را برای این همایش ارسال کرد. وی در متن ارسالی خود به یازدهمین همایش ملی علمی _فرهنگی خلیج‌فارس نوشته است:

«خلیج فارس همواره برای ایران اهمیت ویژه‌ای از منظر انرژی، تجارت، صنایع بزرگ و کوچک، صنایع هسته‌ای و ابعاد نظامی و امنیتی داشته و جزء اولویت‌های اصلی در تنظیم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

از همین روست که مقام معظم رهبری در دیدار معلمان و فرهنگیان در ۱۳ اردیبهشت امسال این اهمیت را بار دیگر خاطرنشان کردند که «خلیج فارس خانه ماست. خلیج فارس جای حضور ملت بزرگ ایران است؛ خلیج فارس به اضافه سواحل زیادی از دریای عمان متعلق به این ملت است؛ باید حضور داشته باشد، باید رزمایش کند، باید اظهار قدرت بکند».

این جملات به خودی خود بیانگر اهمیت این منطقه جغرافیایی و استراتژیک برای ایران اسلامی است.

خلیج فارس به مثابه شاهراهی آبی از آغاز تاریخ، موقعیت برجسته داشته و به عنوان یکی از منزلگاه‌های تمدن‌های بزرگ مشرق زمین مورد توجه دانشمندان، باستان‌شناسان، مورخان و جغرافی‌نویسان بوده است، از آنجایی که خلیج فارس محل و معبر مبادله کالا و تجارت میان شرق و غرب بوده از زمان‌های دور صحنه رقابت و کشمکش‌های ملل ذینفع و متجاوزان و استعمارگران گشته است.

رد پای دُوَل استعمارگر را از حدود قرن شانزدهم میلادی می‌توان مشاهده کرد. خلیج فارس از این زمان به این سو از آبراهی با موقعیت ارتباطی به موقعیتی استراتژیک در مناسبات بین‌المللی در نیمه نخست قرن بیست و یکم بدل شد.

وجود منابع سرشار انرژی نفت و گاز در بستر خلیج استراتژیک فارس اهمیت این خلیج را در طی ادوار تاریخی برای استعمارگران دو چندان کرده است. خلیج فارس به لحاظ ژئوپلیتیکی از مهم‌ترین منابع دنیاست که به لحاظ منابع انرژی با حدود 66 درصد نفت خام و بیش از 35 درصد گاز طبیعی جهان فضا را برای ایفای نقش بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در قالب همکاری، رقابت و منازعه فراهم می‌کند.

کشورهای بیگانه به خاطر منافعی که در منطقه خلیج فارس دارند مانع و عاملی جدی و اصلی خارجی در ایجاد همکاری سازنده میان کشورهای منطقه‌اند. برای نمونه ایجاد تصویر امنیتی شده از جمهوری اسلامی و ایران‌هراسی از جمله تلاش‌های نیروهای فرامنطقه‌ای در این راستا است و تا زمانی که مشکلات تاریخی و ساختاری و نیز عدم احساس هویت جمعی مشترک میان ایران و کشورهای خلیج فارس حل نشود، فرصت مناسب برای بیگانگان وجود خواهد داشت تا اهداف تفرقه‌انگیزانه خود را عملی سازد.

در حالی که کشورهای منطقه خلیج فارس از مولفه‌های همگرایی چون همسایگی، دین و ارزش‌های فرهنگی یکسان، منابع انرژی مشترک و به اصطلاح دردهای مشترکی چون آلاینده‌های زیست محیطی ، تروریسم و قاچاق کالا زمینه تفاهم و همکاری مشترک بهره‌مندند، اما متأسفانه حضور بیگانگان در منطقه زمینه‌ساز رقابت‌های نظامی، ایجاد جو بی‌اعتمادی، گسترش اختلاف‌های عرضی و مرزی و نیز اختلاف‌های قومی و فرهنگی در منطقه و در نتیجه موجب واگرایی هر چه بیشتر کشورهای خلیج فارس شده است و امید می‌رود وابستگی متقابل منافع کشورهای خلیج فارس از رقابت به سمت همکاری متقابل تغییر یابد.

وقوع انقلاب اسلامی ایران در یکی از مناطق حساس ژئوپلیتیک جهان غرب را با شرایطی نوین در صحنه جهانی روبرو کرد و اقدامات خصمانه علیه ایران را جهت کمرنگ کردن نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران طراحی کرد.

یکی از ابعاد کمرنگ کردن حاکمیت ایران در منطقه خلیج فارس از جانب بیگانگان تلاش در جهت جلب و تغییر نام خلیج فارس بود که برخی از کشورهای نوظهور عربی، حاشیه خلیج فارس در چارچوب اهداف سیاسی و قومیتی و با پشتوانه درآمدهای انبوه نفتی و در راستای پیشبرد اهداف کشورهای فزون خواه در جهت تحمیل ماهیت عربی در منطقه برآمدند.

برای نمونه نشریه نشنال جئوگرافی که از اعتباری جهانی در دانش جغرافیا برخوردار است در سال 1384 با حمایت دلارهای نفتی کشورهای مذکور در مقایسه با اطلس‌های پیشین خود تغییراتی اعمال کرد که از جمله این تغییرات قرار دادن نام غیرحقیقی و جعلی در داخل پرانتز در مقابل نام «خلیج فارس» بود. ایرانیان در دفاع از این هویت ملی، در قالبی متحد و یکپارچه حساسیت نشان دادند و واکنش‌های گسترده فضای مجازی طی دهه اخیر به این تغییر نام به صورت‌های مختلف قابل توجه است.

جهاد دانشگاهی در حرکتی پیش روانه به این دلیل و نیز اهمیت راهبردی حوزه جغرافیایی خلیج فارس برای جمهوری اسلامی ایران، دبیرخانه همایش ملی خلیج فارس را از سال 1384 راه‌اندازی کرد تا با همکاری اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف مطالعات خلیج فارس نظیر تاریخ و فرهنگ، انرژی، محیط زیست، گردشگری و به شیوه علمی و مستند از جعل نام تاریخی خلیج فارس جلوگیری شود و مزیت‌های بیشمار اقتصادی، فرهنگی، تجاری، گردشگری و ترانزیتی خلیج فارس معرفی شود.

امید است برگزاری این همایش و فعالیت‌های دبیرخانه همایش ملی خلیج فارس بتواند منطقه خلیج فارس را که از اهمیت حیاتی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و بی‌شک در آینده نیز شاهد تحولات جدی در آینده جهان خواهد بود به صورت علمی و در ابعاد مختلف و با توجه به متغیرهایی چون جغرافیا، فرهنگ، سیاست و اقتصاد مورد توجه قرار دهد.»

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X