ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رشدصنعتی وچالش اشتغال دراقتصاد ایرانافزایش 19درصدی شاغلان بخش صنعت

به گزارش ایرنا از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، به طور معمول انتظار بر این است افزایش رشد اقتصادی بتواند با افزایش تقاضا برای نیروی کار و افزایش استخدام، نرخ بیکاری را کاهش دهد.
برپایه این گزارش، شواهد نشان می دهد باوجود تحقق رشد صنعتی در دهه های گذشته، این رشد نتوانسته است نرخ بیکاری را کاهش دهد و در یک دوره 10 ساله در مجموع فقط نزدیک به 19 درصد به شاغلان صنعتی اضافه شده که معادل رشد متوسط سالیانه اشتغال 1.9 درصد است.
این میزان اشتغال جدید به میزانی نبوده است که تاثیر معناداری بر نرخ بیکاری داشته باشد.
این گزارش افزود، به نظر می رسد کاهش میانگین نرخ رشد صنعتی در یک دهه گذشته، ناپایداری و نوسانی بودن رشد صنعتی و تمرکز بیشتر بخش صنعت به صنایع سرمایه بر، از عمده ترین دلایلی است که می توان برای اشتغالزایی ناکافی در بخش صنعت برشمرد.
بررسی ها نشان می دهد به دلیل بروز مشکلات مختلف و تعطیلی واحدهای صنعتی، تعداد کارگاه های صنعتی در یک دهه گذشته کاهش یافته که در نتیجه آن توان اشتغالزایی بخش صنعت با مشکل مواجه شده است.
همچنین در طول زمان، تغییرات و نوسانات رشد اقتصادی در بخش صنعت افزایش یافته ، به طوری که علاوه بر کاهش میانگین نرخ رشد صنعتی پس از برنامه سوم توسعه، نوسان رشد صنعتی نیز افزایش یافته است که این موضوع خود مانعی برای اشتغالزایی در این بخش محسوب می شود.
یافته های این مطالعه همچنین نشان می دهد تمرکز بخش صنعت در ایران بیشتر بر صنایع سرمایه بر است که این منابع به رغم ارزش افزوده زیادی که ایجاد می کنند، در مقایسه با صنایع کاربر از اشتغالزایی پایینی برخوردارند.
به گزارش ایرنا، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشتر در پیامی به مناسبت روزجهانی ایمنی و سلامت کار، شمار شاغلان در بخش صنعت (ساخت) و معدن کشور را به ترتیب بیش از سه میلیون و 578 هزار نفر و 90 هزار نفر اعلام کرد.
اقتصام ** 3065**1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده