ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برنامه وزارت ارشاد برای اصلاح مسیر مصرف یارانه‌های کتاب

سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ظهر امروز در آخرین نشست خبری این دوره از نمایشگاه کتاب که با حضور وی، امیرمسعود شهرام‌نیا قائم مقام و معاون اجرایی و همچنین محمدرضا توکل صدیق دبیر شورای برنامه ریزی تشکل‌های نشر و مدیر کمیته ناشران داخلی در محل مرکز خبری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شد، در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که برخی از کارشناسان حوزه نشر معتقدند که سرازیر کردن مبالغ زیادی به عنوان یارانه برای مصرف در نمایشگاه کتاب تهران از جمله 20 میلیارد تومان امسال، صنعت نشر و کتاب فروشی را در کشور با بحران های جدی روبرو می‌کند، گفت: یکی از دغدغه‌های جدی در معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، بحث بهبود و اصلاح مسیر مصرف یارانه‌ها بوده و هست.

وی افزود: ما این مسیر را در دو مرحله در طول سال‌های گذشته دنبال کرده‌ایم. مرحله اول اصلاح رویه موجود و مرحله دوم تبیین پیشنهادهای اساسی‌تر در حوزه نحوه تخصیص یارانه‌ها با هدف مصرف آنها در جهت بالابردن فرایند مطالعه بوده است.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در بخش اول اقدامات متعددی صورت گرفته است، اولین اقدام حذف بن‌های کاغذی در ایام برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بوده است که این مسئله با توجه به اینکه این بن‌ها بی نام و نشان بود، منشاء ایجاد برخی فسادهای مالی می‌شد که با ابطال مسیر تولید بن‌های کاغذی و تبدیل آنها به کارت‌های اعتباری دارای بازه زمانی محدود در استفاده، پرونده این بن‌های کاغذی هم به طور کامل بسته شد و همه بن‌ها تبدیل به بن‌های الکترونیک شد.

صالحی اضافه کرد: اقدام دومی که انجام شد، حذف بن‌های رایگان بود. برداشت ما این بود که یکی از مسیرهای دیگر که منتهی به برخی فسادها و پولشویی‌ها می‌شد، توزیع بن‌های رایگان در ایام نمایشگاه کتاب تهران بود. از سال گذشته، عرضه بن‌های رایگان، تنها محدود به دو قشر شد، یکی اهل قلم و دیگری خبرنگاران حوزه کتاب. سایر اقشار به طور کامل از شمول اعطای بن های رایگان خارج شدند. با حذف بن های رایگان بخشی از مشکلات مصرف این یارانه‌ها کمتر شد.

وی اضافه کرد: اقدام سوم که آن هم از نمایشگاه سال قبل آغاز شد، این بود که بن‌های الکترونیک برای اشخاص حقیقی و با نام و با دریافت کد ملی صادر شود. البته این مسائل در مورد بن‌های دانشجویی از قبل وجود داشته اما قرار است برای دیگر اقشار هم این اتفاق صورت بگیرد. به طوری که امکان پیگیری دقیق و شفاف نحوه مصرف این بن ها و به عبارت دقیقتر یارانه حمایتی برای ما وجود داشته باشد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر، گفت: دو کار دیگری هم در این زمینه انجام شد؛ اول محدود کردن بن‌ها به ایام نمایشگاه بود که البته تجربه آن را در نمایشگاه‌های استانی کتاب داشتیم. این اقدام کمک می‌کرد و کمک کرده است که مصرف بن ها تنها در داخل محیط نمایشگاه و تنها در ایام نمایشگاه صورت گیرد که این کار البته برای مصرف کنندگان هم راحت تر بود. ضمن اینکه مانیتورینگ نحوه مصرف این بن ها در 11 روز زمان برگزاری نمایشگاه در قیاس با یک سال برای ما به مراتب آسانتر بود.

وی اضافه کرد: نکته این بود که در حوزه بن دانشجویی، امکان ثبت نام را از طریق گوشی‌های هوشمند فراهم کنیم با این هدف که از آنجا که گاهی ممکن بود فردی با نام‌های متعدد، بن کارت های متعددی دریافت کند، جلوی آن گرفته شود که با فراهم کردن امکان ثبت نام مجازی برای دریافت یارانه های یاد شده، جلوی این فساد هم تا حدود زیادی گرفته شد.

وی در بخش پایانی صحبت خود در همین رابطه یادآور شد: اقدام دیگری که در حال انجام است و تقریباً به مراحل نهایی خود رسیده است، این است که مسیر یارانه‌ها به طرف شفافیت، دقت و تاثیر عمیق تر در بالا بردن سرانه مطالعه سوق داده شود. در این قسمت، یک برش را شاهد بودیم که آن عیدانه کتاب بود. اما یک طرح جامع تر در دست اقدام است که همانطور که گفتم به مراحل نهایی تدوین و اجرایی شدن خود نزدیک شده است و بنده متعاقباً و در زمان مقتضی گزارش مفصل این طرح را به شما اعلام می کنم.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده