ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گشت نامحسوس ، محسوس نمی شود

سخنگوی نیروی انتظامی گفت: در کشور ما به ازای هر هزار نفر، سه و نیم نفر پلیس داریم که ماموریت های زیادی را به عهده دارند. بخش اجتماعی تبیان گشت نامحسوس

سردار سعید منتظرالمهدی روز شنبه در دهمین نشست خبری خود با اشاره به اجرای طرح گشت نامحسوس در کشور افزود: این در حالی است که نرم پلیس در دنیا به ازای هر هزار نفر هفت نفر است اما ما تعدادمان محدود است، به همین منظور از نیروهای مجرب خودمان برای این طرح استفاده کرده ایم.

وی تصریح کرد: گشت نامحسوس از اسمش مشخص است که چون حضور ندارند، محسوس نیست و این طرح از دیرباز بوده اما یک روش جدید است که در تهران شروع به کار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها این طرح انجام می شود، همان طور که در استرالیا در برخی از محله ها بر روی تابلوها اعلام شده که به عنوان مثال این محله توسط ناظران محلی تحت کنترل است و اگر مواردی ببینند، برخورد می کنند.

منتظرالمهدی افزود: در آمریکا و انگلیس نیز این طرح وجود دارد و در انگلیس حدود پنج میلیون دوربین که فقط سه میلیون آن در لندن است، این موضوع را رصد می کنند و وجهی از نظارت اجتماعی است و تلاش می کنند خودتنظیمی در جامعه ایجاد شود، البته گروه هدف قانون شکنان است.

سخنگوی ناجا افزود: این افراد محسوس نمی شوند و تمام نیروهای به کار گرفته در طرح گشت نامحسوس از پرسنل کادر و پلیس است و حقوق و مزایا دریافت نمی کنند و همه ضابط قضایی هستند.

منتظرالمهدی ادامه داد: جرایم مشهود پنج گانه شامل سرقت، زورگیری، پخش مواد مخدر، حرکات خطرآفرین خودروها، مزاحمت نوامیس و مواردی که موجب جریحه دارشدن عفت عمومی در جامعه باشد؛ از سوی ماموران پلیس ما مورد بررسی قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ماموران با مشاهده این جرایم مشهود با ارسال پیامکی، موضوع را اطلاع می دهند و یک مرکزی در ناجا ایجاد شده که آنها را بررسی می کند و اگر در مواقعی نیاز به مداخله پلیس باشد، به گشت ها یا کلانتری ها برای اعزام به گشت های 110 اطلاع داده می شود، البته بسیاری اوقات هم نیاز به اعزام نیرو نیست.

منتظرالمهدی افزود: ارسال پیامک به مثابه یک داده است و به محض ارسال رسیدگی نمی شود، پس از دریافت اطلاعات کامل و متقن موضوع رسیدگی می شود، آمار پیامک های ارسالی از سوی نیروها بعدا اعلام خواهد شد.

سخنگوی ناجا افزود: اثرگذاری و انجام بهینه هر طرحی مستلزم بهره مندی از نظر خبرگان و اندیشمندان این حوزه است و ما دیدگاه و نظرات متخصصان را دریافت می کنیم و اگر لازم باشد تغییراتی را نیز در طرح گشت نامحسوس انجام می دهیم.منبع: ایرنا

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده