ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تولید دانه‌های روغنی مورد حمایت مقامات بلندپایه نظام استکسی نمی‌تواند مانع شود

مهاجر مجری طرح دانه‌های در ارتباط با فشارهایی که برای جلوگیری از افزایش تولید دانه‌های روغنی در کشور وجود دارد گفت: رهبر معظم انقلاب، دولت و وزارت جهاد کشاورزی از تولید این محصولات در کشور حمایت می‌کنند و هیچ کس نمی‌تواند مانع شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیرضا مهاجر در نشست خبری امروز طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: دولت به پشتوانه رهبر معظم انقلاب و برمبنای اقتصاد مقاومتی اقدام به اجرای طرح دانه‌های روغنی در کشور کرده است تا وابستگی به واردات روغن و دانه های روغنی را از 90 درصد به 30 درصد طی 10 سال کاهش دهد.

وی افزود: کشت دانه‌های روغنی اکنون در کشور مورد توجه و اولویت قرار گرفته و برای کمک به این بخش 300 میلیارد تومان یارانه اختصاص یافته است.

اعطای وام 12 درصدی به زارعان دانه‌های روغنی

مهاجر گفت: علاوه بر اعطای یارانه به تولید این محصول برای خرید ادوات کشاورزی این بخش نیز یارانه خرید 50 درصدی اعطاء و مابقی آن با وام 12 درصدی به کشاورزان داده می‌شود.

وی با اشاره به واردات بذر دانه های روغنی گفت: از تمام شرکت‌های خارجی تعهد گرفته شده است که بعد از واردات 3 ساله، بتوانیم دانش فنی تولید این بذرها را به کشور وارد کنیم تا  آنها را خودمان در کشور تولید کنیم.

مهاجر گفت: به کشاورزانی که اقدام به کشت دانه‌های روغنی کنند، وام 2.5 میلیون تومانی با بهره 12 درصدی به ازای هر هکتار پرداخت می‌شود. 

ایجاد تشکل فراگیر دانه‌های روغنی

وی گفت: تشکل فراگیر در بخش دانه‌های روغنی برای حضور فعلان بخش‌های تحقیقات، کارشاناسی، کارخانجات، روغن‌کشی و صنعت تشکیل می شود تا مسائل بخش به صورت یکپارچه پیگیری شود.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: وقتی کشوری به دنبال استقلال خود است باید امنیت غذایی خود را نیز تامین کند که باتوجه به تولید کم دانه‌های روغنی در کشور به دنبال افزایش تولید این محصول برای بالا بردن سطح خود اتکایی هستیم.

وی تصریح کرد: دانه های کلزا 42 تا 48 درصد روغن دارد و قرار است از هر هکتار کشت دانه های روغنی 3 تن برداشت و 1.2 تن روغن استحصال کنیم.

مهاجر افزود: کنجد نیز از جمله سایر محصولاتی است که به دنبال افزایش تولید آن در کشور هستیم و این محصول نیز 45 تا 55 درصد روغن به ما می‌دهد.

عمده روغنی وارداتی کیفیت مناسبی برای مصرف ندارد

مشاور وزیر جهاد کشاوریی گفت: برای توسعه تولید دانه های آفتابگردان نیز ارقام جدیدی به کشور وارد شده است.

وی در ادامه صحبت های خود در ارتباط با لزوم تولید دانه‌های روغنی در کشور گفت: عمده روغن خامی که ما از کشور های برزیل و آرژانیتی به کشور وارد می کنیم، کیفیت مناسبی ندارند.

مهاجر افزود: این محصولات باید مسیر طولانی را طی کنند تا به ایران برسند و باتوجه به اینکه روغن فساد پذیر بوده شرایط حمال و نقل مناسبی نیز ندارند، کیفیت اولیه خود را تا به ایران برسند از دست می دهند. روغن(پالم) وارد شده از جنوب شرق آسیا نیز کیفیت مطلوبی ندارد.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: 90 درصد وارد کنندگان روغن نباتی همان کارخانجات روغن هستد که برخی از آنها برای اینکه جلوی فشار افکار عموی قرار نگیرند واردات را با واسطه انجام می‌دهند.

وی یادآورشد: اختیار واردات محصولات کشاورزی از طریق مجلس و ابلاغیه دولت به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است که ما از این طریق جلوی فشار واردات مقاومت  و اقدام به تنظیم بازار می کنیم.

قسمت اعظم روغن مصرفی کشور پالم است

وی در پاسخ به اسوال که آیا کل روغن مصرف کشور تراریخته است یا خیر؟گفت: کل روغن مصرف کشور تراریخته نیست اما قسمت اعظم این روغن مصرفی، پالم است.

مهاجر گفت: در صورتی که بتوانیم این روغن مصرفی مردم را به جای واردات روغن پالم یا تامین از آرژانتین و برزیل که در زمان حمل و نقل طولانی کیفیت خود را از دست می‌دهند در داخل تولید کنیم، روغن بهتر و  باکیفیت‌تری به دست مردم می‌رسد.

وی در پاسخ به این سوال تسنیم درباره فشارهایی که برای جلوگیری از افزایش تولید دانه‌های روغنی درکشور وجود دارد گفت: رهبر معظم انقلاب، وزارت جهاد کشاورزی و دولت از تولید این محصولات در کشور حمایت می‌کنند و هیچ کس نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده