ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

علل تغییر اولویت های عربستان در یمن از نگاه عطوان

عبدالباری عطوان کارشناس مشهور مسائل سیاسی جهان عرب در بخش 'سخن روز' روزنامه 'رأی الیوم' چاپ لندن تغییر و تحول روی داده در سیاست عربستان در مورد یمن را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
عطوان از الجبیر به عنوان زبان حال شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی و حاکم فعلی عربستان و قوی ترین تصمیم گیر سیاسی در این کشور نام برده و به همین دلیل اظهارات او را حائز اهمیت دانست.
به گفته سردبیر رأی الیوم اظهارات الجبیر به ویژه در مورد سوریه هر چند تکراری و خسته کننده است اما مصاحبه اخیرش با روزنامه لوفیگارو فرانسه در مورد یمن در بردارنده مواضع جدید و غیرمنتظره بود و از یک تحول بنیادین در اولویت بندی های ریاض در مورد یمن حکایت می کند که بیش از یک سال است آن را بمباران کرده و در حال کشتار یمنی ها بسر می برد.
الجبیر در گفت وگو با لوفیگارو ابراز داشت: دو گروه داعش و القاعده دشمنان ما در شبه جزیره عربستان هستند. آنها تروریست واقعی هستند . اما حوثی ها یمنی و همسایه ما هستند و ما با آنان در کویت مذاکره می کنیم و در خصوص برخی از مسائل پیشرفت حاصل شده است و در مورد برخی دیگر از مسائل همچنان اختلاف نظر وجود دارد.
عطوان یادآور شد: جنگ علیه القاعده و داعش در یمن در گذشته در اولویت های عربستان جایی نداشت و جنگنده های سعودی از مراکز تجمع عناصر این دو گروهک در أبین و المکلا و عدن عبور می کردند و هیچگاه مواضع تروریست های القاعده و داعش را حتی پس از مستولی شدن القاعده بر شهر المکلا مرکز استان حضرموت بمباران نکردند.
عطوان علل و عوامل این تغییر و تحول پیش آمده در اولویت های عربستان در مورد یمن را در نکات ذیل خلاصه کرد:
اول : عملیات به اصطلاح توفان قاطعیت ائتلاف عربی به رهبری عربستان وارد دومین سال خود شده است بدون آنکه بتواند به هیچیک از خواسته ها و شرایط خود تحقق ببخشد و نتوانست عبدربه منصور هادی و اعضای هیات دولت متبوع وی را که در ریاض اقامت دارند، به قدرت بازگرداند و ائتلاف جنبش انصارالله با علی عبدالله صالح را به زانو درآورد و آنها را به عقب نشینی از صنعا و بر زمین گذاشتن سلاح خود وادار نماید.
دوم : آمریکا سران رژیم سعودی را به شدت تحت فشار قرار داد تا مواضع القاعده و داعش را به شدت بمباران کنند زیرا می بایست نبرد با تروریسم در صدر اولویت ها قرار گیرد تا آنجا که کاخ سفید تهدید کرد اگر ریاض با ائتلاف حوثی ها و علی عبدالله صالح به مذاکره و حل و فصل مسالمت آمیز مسائل نپردازد و جنگ با تروریسم را در صدر اولویت های خود قرار ندهد، در آن صورت به هماهنگی نظامی خود با فرماندهان نظامی عربستان پایان خواهد داد.
سوم : دولت آمریکا به درخواست امارات مبنی بر اعزام نیروهای ویژه جهت نبرد در کنار نیروهای اماراتی در جنوب یمن علیه القاعده و داعش پاسخ مثبت داد و پنتاگون بیش از 200 سرباز از نیروهای ویژه خود را به حضرموت اعزام کرد.
چهارم : قدرت القاعده و داعش و توان نظامی و تسلیحاتی آنها در نتیجه فروپاشی دولت یمن و عدم درگیری نیروها و جنگنده های ائتلاف سعودی با آنها رو به افزایش گذاشت و مقدار زیادی از تجهیزات مدرن نظامی فرستاده شده از سوی کشورهای عضو این ائتلاف در اختیار آنها قرار گرفت و در نتیجه کارآیی و تاثیرگذاری عملیات عناصر القاعده و داعش در عدن و حضرموت افزایش یافت و در این میان عناصر مزبور بسیاری از شخصیت های سیاسی و نظامی این دو استان را ترور کردند و به اردوگاه های ارتش و ائتلاف عربی یورش بردند.
عطوان افزود: اگر در علل و عوامل چهارگانه یاد شده بیندیشیم علت تغییر و تحول بزرگ و غیرمنتظره روی داده در استراتژی عربستان در یمن را درک خواهیم کرد. البته این اقدام ریسک آمیز عربستان با خطراتی همراه است زیرا حمله همزمان به دو دشمن قدرتمند و گشودن یک جبهه جدید بدون خاتمه دادن به جبهه قبلی چه بسا باعث از هم گسیخته شدن تلاش های سعودی ها شود که در نتیجه آن متحمل ضرر و زیان های سنگینی خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: در این میان اگر مذاکرات کویت متلاشی شود که احتمال آن بسیار زیاد است، چه روی خواهد داد؟ زیرا تمام پیشرفت به دست آمده در آزادسازی نیمی از بازداشت شدگان ظرف بیست روز آینده خلاصه می شود و منابع آگاه شرکت کننده در این مذاکرات تاکید کرده اند که در سطح پرونده های امنیتی و سیاسی هیچگونه پیشرفتی حاصل نشده است.
عطوان گفت: چه بسا تهدید دیروز سرتیپ ستاد احمد عسیری سخنگوی عملیات توفان قاطعیت مبنی بر احتمال یورش بردن نیروهای ائتلاف سعودی به صنعا پایتخت یمن بیانگر متزلزل بودن این مذاکرات در کویت و جریان داشتن آن در یک گردونه پوچ و بی محتوا است و دخالت سران کویت تا کنون باعث شده تا مذاکرات ادامه یابد. البته تهدید عسیری در مورد یمن همانند تهدید الجبیر در مورد سوریه تاکنون بیش از ده بار تکرار شده است. نیروهای ائتلاف تاکنون بیش از یک سال است که در استان های مأرب و تعز در حال نبرد بسر می برند و نتوانسته اند تا به طور کامل بر آنها تسلط یابند.
الجبیر در گذشته بارها تاکید کرد که مذاکره با جنبش انصارالله خط قرمز ریاض است و آنها باید به طور کامل تسلیم شرایط پنج گانه ائتلاف سعودی شوند که شرایط شناخته شده ای هستند و نیازی به تکرار آنها نیست.
به عبارت دیگر به گفته الجبیر حوثی ها دیگر رافضی و آتش پرست و نوک پیکان خطر ایران نیستند و به برکت توان موشک های قادر خود در یک چشم برهم زدن به شهروند یمنی و همسایه و انسان تبدیل شدند و هیچ ارتباطی با ایران ندارند . منزه است خداوندی که تغییردهنده اوضاع و احوال است.
عطوان در ادامه با مطرح کردن این سوال ' آیا روزی فراخواهد رسید چنین سخنانی را از الجبیر در مورد سوری ها بشنویم ؟ ' گفت: برای الجبیر و رهبرانش هیچ چیزی بعید نیست . واقعیت ها اولویت ها را تغییر می بخشد و دشمنان را به همسایه تبدیل می کند و در این رابطه فقط باید منتظر ماند.
خاورم ** 1487 **1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X