ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک بام و دو هوای سعودی در گفت وگوهای صلح یمن

بیش از یک سال از حمله نظامی عربستان سعودی به یمن می گذرد و مردم این کشور همچنان منتظر آتش بس دایمی و پایان یافتن جنگ و درگیری در کشورشان هستند. در این راستا و در سایه آتش بس شکننده ای که از تاریخ 23 فروردین ماه سال جاری برقرار شده است، دور تازه ای از گفت وگوهای صلح میان نمایندگان کمیته مردمی «انصارالله» و «علی عبدالله صالح» رییس جمهوری پیشین یمن (موسوم به هیات صنعا) از یک سو با نمایندگان «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن (موسوم به هیات ریاض) در سوی دیگر میز مذاکرات نشست کویت برگزار شده که همچنان در جریان است.
گفت وگوهای کویت را می توان طولانی ترین و دشوارترین مذاکره طرف های یمنی دانست که از آغاز حمله عربستان به این کشور شکل گرفته است. در این دور از گفت وگوها، طرف های یمنی دیدارهایی را هم با حضور «اسماعیل ولد الشیخ احمد» نماینده سازمان ملل در امور یمن و هم به صورت مستقیم با یکدیگر داشته اند اما همچنان مسیر و نتیجه این گفت و گوها نامشخص است و به دلیل فشارهای عربستان سعودی و دولت مستعفی یمن هر زمان احتمال تعلیق آن می رود.
در ادامه چنین فشارهایی بود که 12 اردیبهشت ماه در حالی که خبرهایی از پیشرفت مذاکرات از سوی نماینده سازمان ملل در امور یمن به گوش می رسید، هیات ریاض مذاکرات را ترک کرد و گفت و گوها به مدت چند روز به حالت تعلیق در آمد. هیات ریاض دلیل ترک گفت وگوها را نقض آتش بس از سوی هیات صنعا اعلام کرد. این در حالی است که عربستان سعودی به دلیل تداوم یورش به مناطق گوناگون یمن در طول مذاکرات صلح، عامل اصلی بن بست در این گفت وگوها بود.
هر چند با پادرمیانی و تلاش های امیر کویت 2 طرف بار دیگر به میز مذاکره برگشتند، اما تداوم این روند و نقض آتش بس از سوی عربستان و هیات ریاض موجب شکننده شدن فرایند گفت وگوها شده است که در بلندمدت می تواند به شکست کامل آن بیانجامد.
هدف عربستان سعودی ها از تداوم حمله به یمن و نقض آتش بس، افزایش فشارها بر انصارالله در جهت تحمیل خواسته هایش در جریان گفت وگوها است. به عبارت دیگر، عربستان قصد دارد به هیات صنعا نشان دهد که در صورت شکل نگرفتن توافق مورد نظر سعودی ها، تنها گزینه پیش رو گزینه نظامی است.
این شواهد نشان می دهد عربستان و هیات ریاض از ورود جدی مذاکرات به مسیر سیاسی جلوگیری می کنند زیرا دستاورد چندانی از یک سال جنگ پرهزینه در یمن پیش رو نمی بینند و برای پیشبرد گفت وگوهای صلح مجبورند به بسیاری از خواسته های نمایندگان انصارالله تن دهند، به همین دلیل است که با سنگ اندازی در جریان گفت وگوها، تلاش دارند انصارالله را عامل بر هم خوردن مذاکرات صلح معرفی کنند.
به عبارتی دیگر، عربستان با ادامه حمله به یمن همزمان با گفت وگوهای صلح در کویت در تلاش است موازنه در عرصه میدانی را به سود خود تغییر دهد تا از این راه بتواند علاوه بر افزایش فشارها بر هیات صنعا، دست هیات ریاض را برای امتیاز گیری از هیات صنعا بازتر کند.
هیات ریاض معتقد است پیش از هر توافق سیاسی، ارتش و نیروهای وابسته به کمیته مردمی انصارالله باید سلاح خود را کنار بگذارند و از مناطقی که کنترل آن را به دست گرفته اند عقب نشینی کنند. در برابر، نمایندگان هیات صنعا اعلام کرده اند ارتش و کمیته مردمی انصارالله تا پیش از تشکیل دولت تازه که همه گروه های یمنی را شامل شود، سلاح خود را زمین نخواهند گذاشت.
در این شرایط آشکار است که بحران یمن راه حل نظامی ندارد زیرا تنها نتیجهِ جنگ در یک سال گذشته، کشته و زخمی شدن هزاران نفر به ویژه افراد غیر نظامی در یمن و درگیری های بی حاصل در این کشور بوده است. بر پایه آماری که سازمان ملل متحد منتشر کرده است تاکنون بیش از 6 هزار و 500 غیر نظامی یمنی در حملات جنگنده های سعودی کشته و 2 میلیون تن دیگر نیز آواره شده اند.
تحولات سال های اخیر در یمن نشان داده است، عربستان سعودی چاره ای جز کنار آمدن با این واقعیت ندارد که انصارالله یک بازیگر مهم و تاثیرگذار در یمن است و نمی توان نقش آن را در ساختار سیاسی یمن نادیده گرفت. از این رو ادامه حمله نظامی به یمن و تکیه بر راهکار نظامی نتیجه ای جز تشدید بحران انسانی در این کشور و افزایش هزینه های گوناگون به ویژه اقتصادی بر عربستان ندارد.
بنابراین، عربستان سعودی و هیات ریاض باید به گفت وگوهای صلح کویت به عنوان یک فرصت مناسب برای پایان دادن به بحران یمن نگاه کنند و از مانع تراشی هایی که منجر به شکست این دور از گفت وگوها می شود بپرهیزند.
*گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**س.س**9347** 9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده