ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پژوهشگر هنر: فرشچیان حکیم عصر ما است

به گزارش روز شنبه خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، حسن بلخاری در مراسم رونمایی از دو اثر جدید استاد محمود فرشچیان با نام های سیمرغ و محیط زیست در کاخ موزه سعدآباد اظهار کرد: آنچه در قلمرو حکمت و اندیشه در باب سیمرغ وجود دارد، امر شگفت و غریبی است.
وی افزود: مفهوم سیمرغ نزد حکیمان مسلمان بالنده شد تا جایی که در منطق الطیر سیمرغ را به مصداق خود حضرت حق تعالی می بینیم و در اندیشه ایرانیان باستان نیز سیمرغ جایگاه بلندی داشته است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: ایرانیان به سیمرغ تعالی جاودانه بخشیدند و همین طبع بزرگان ادب و حکمت و هنر در توصیف و ستایش سیمرغ ماندگار شد؛ حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم فرشچیان دو تن از هنرمندانی بودند که از همین مشرب الهام گرفتند.
بلخاری ادامه داد: در شاهنامه چون رستم از جنگ با اسفندیار ناتوان شده، پر سیمرغ به داد او می رسد و راه نجات و رهایی او با کمک سیمرغ شکل می گیرد. افراد زیادی از سیمرغ گفته اند اما شیخ شهاب الدین سهروردی تعبیر جالب دیگری از داستان سیمرغ دارد و اینگونه است که ما ایرانیان، از دل حماسه، حکمت بیرون می آوریم و حماسه را به حکمت تبدیل می کنیم.
بلخاری در پایان سخنانش تاکید کرد: اگر حکیم فردوسی حقیقت را به زبان شعر و حماسه سرود، امروز در قلمرو فرهنگ و هنر، نقاشان و نگارگرانی مانند استاد فرشچیان، همان معنا را به زبان نور و رنگ برای ما روایت می کنند.
پرنده افسانه ای سیمرغ، در فرهنگ ایرانی نشان حکمت و فرزانگی و خردورزی ایرانیان است و برخی حکما سیمرغ را نماد عقل اول و حتی ذات اقدس پروردگار دانسته اند.
صبح امروز شنبه آیین رونمایی از دو اثر جدید استاد فرشچیان در فضای باز مقابل موزه استاد فرشچیان با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.
استاد محمود فرشچیان متولد بهمن 1308 در اصفهان، بزرگترین مینیاتوریست و نقاش و نگارگر ایرانی است که بنیانگذار مکتب منحصر به فرد خود در نقاشی ایرانی است که کسب مدال طلای جشنواره بین المللی هنر امریکا، نشان درجه یک هنر ایران، تندیس اسکار و نخل طلایی ایتالیا و اروپا تنها بخشی از مجموعه افتخارات و عناوین پرشمار این چهره ماندگار ایرانی است.
تابلو عصر عاشورای استاد فرشچیان معروفترین و مشهورترین نقاشی تاریخ ایران در بین مردم ایران زمین است.
فراهنگ**3079**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده