ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیران شعار را به خانه هایشان بفرستید، شاید فارس تکانی بخورد

در این یادداشت به قلم مهدی آماده سردبیر روزنامه تماشا آمده است: پس از انتخابات سال 1392 و شکست اصولگرایان به دلیل حمایت از احمدی نژاد و دولتش، انتقاد کردن از دولت احمدی نژاد به یک افتخار تبدیل شد و هر فردی از سیاسیون تا اصحاب رسانه و ... سعی می کردند در انتقاد از احمدی نژاد، دولت وی و افراد ریز و درشت اطراف او، گوی سبقت را از یکدیگر بربایند!!
البته با شفاف سازی های صورت گرفته از تنها برخی اتفاقات دوران هشت ساله دولت مهرورزی به خصوص در چهار سال دوم نشان داد که هر چه از دولت احمدی نژاد و تک تک مدیرانش از معاون رییس جمهوری و وزرای کابینه هایش گرفته تا بخشدار یک بخش کوچک دوران احمدی نژاد انتقاد شود باز هم حق مطلب ادا نشده است و هر فردی که از عملکرد دولت احمدی نژاد دفاع کند، تنها بایستی در برابر او سکوت کرد!!
در آن هشت سال و باز هم تأکید می کنم در چهار سال دوم اتفاقات عجیب و غریب زیادی رخ داد و اختلاس، اشتباهات مدیریتی و ... به وقوع پیوست اما داستان استان فارس کمی با سایر استان ها متفاوت بود و قضیه به افرادی که در فارس مسئولیت گرفتند و مدیر شدند، بازمی گردد!
پس از مهندس رضازاده که نتوانست فارس را سروسامان دهد و باب میل مرکزنشین ها نیز عمل نکرد، جالب ترین انتصاب ممکن رخ داد و دکتر احمدزاده کرمانی به همراه دوست گرمابه و گلستان خویش یعنی دکتر دهقانان از بخشی در دانشکده خبر تهران با پست های استانداری و معاونت سیاسی استانداری فارس راهی شیراز شدند و در طبقه ششم ساختمان میدان امام حسین (ع) یا همان فلکه ستاد خودمان جلوس کردند.
از آن به بعد دورانی تاریخی در فارس شکل گرفت و افرادی که به هیچ عنوان شایستگی مدیریت را نداشتند، یکی یکی پست های مدیریتی را اشغال می کردند و کارمندهای ساده مدیر کل می شدند و یک آشفته بازار واقعی در فارس حکمفرما شد!!!
دکتر احمدزاده کرمانی و دکتر دهقانان انسان های خوب و خوش فکر بودند و با نیت خدمت به فارس آمدند اما برای اداره یک استان و آن هم استان بزرگی همچون فارس تنها خوب بودن کافی نیست!
آنها حتی همچون مهندس صادق عابدین شهردار یک منطقه تهران هم نبودند و بی تجربگی همچون 90درصد مدیران دولت نهم و دهم بزرگ ترین نقطه ضعف آنها بود.
بدین ترتیب مدیریت های فارس یکی پس از دیگری به افرادی رسید که قرار گرفتن در این سمت ها را در خواب هم نمی دیدند و حتی در رویاهایشان هم این ارتقای درجه ها را متصور نبودند. مثلا مدیر تربیت بدنی فلان شهرستان که در اداره اش تنها دو کارمند زیر نظرش کار می کردند، مدیرکل ورزش فارس شد، مسئول کمیته امداد امام خمینی (ره) یک شهرستان خیلی کوچک در استانداری مدیر شد و بعد هم فرماندار شهری بزرگ یا فردی که اصلا کارمند نبود و هیچ سابقه مدیریتی حتی در سطح خانه خودشان هم نداشت فرماندار فلان شهرستان شد، یک معلم فرماندار شهرستان دیگر و ... تا این گونه فارس پیشرفت که نکرد هیچ، حتی عقبگرد هم نمود!!
این موارد را نوشتم تا به قضیه دیگری بپردازیم و آن چیزی نیست جز این نکته مهم که هر فردی باید لباس اندازه خودش را به تن کند و اگر کسی می داند توان انجام کاری را ندارد، هرگز نباید مسئولیت آن کار را عهده دار شود به خصوص که در داستان قضیه حق الناس هم مطرح باشد. افرادی که شایستگی مدیریت را ندارند و دارای فاکتورهای تخصص و تجربه نیستند و مسئولیت یا مدیریتی را قبول می کنند، نشان می دهند که تعهد نیز ندارند و معمولاً این افراد خود را پشت شعارهای بزرگ پنهان می کنند و به دلیل نداشتن تخصص و تجربه، سیستمی را که تحت نظر آنها قرار دارد به بیراهه می برند و یا خیلی که همت کنند آن سیستم را اسیر روزمرگی می نمایند!
با انتخابات سال 1392 و آمدن دولت تدبیر و امید، تغییرات مدیریتی سریع آغاز شد و افرادی دارای توانایی کافی و تجربه لازم در پست های اصلی کشور قرار گرفتند و در ادامه نوبت تغییر به استاندارها رسید که البته فارس در این بخش نیز با انتخابی عالی روبرو نشد و باز هم اتفاقات خوشایندی که در دیگر استان های کشور رخ داد، در فارس صورت نگرفت تا بالاخره در مدیریت ارشد فارس در دولت تدبیر و امید یک بار دیگر هم تغییر نصیب فارس شد و مهندس افشانی دومین استاندار دولت تدبیر و امید در فارس لقب گرفت که کاملاً هم نیاز بود.
اکنون فارس دارای یک مدیر ارشد متخصص و توانمند شده است، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم یکسال و چند ماه از زمان دولت تدبیر و امید در فارس باز هم هدر رفت. در هر حال گذشته را دیگر نمی توان تغییر داد و تنها می توان از آن برای داشتن آینده بهتر تجربه اندوزی کرد.
اکنون استاندار فعلی فارس توانسته است زمام امور را به خوبی در دست بگیرد و تنها یک انتقاد جزئی به مدیریت ارشد استان فارس وارد است و آن هم دامنه تغییرات مدیران استان است که اول این دامنه تغییرات هنوز به وسعت مورد نیاز نرسیده است و دوم سرعت تغییرات می باشد.
مهندس افشانی کارش را بلد است و به صورت ذاتی یک مدیر می باشد و کاریزمای مدیریتی در وی مشهود است، اما نماینده عالی دولت در فارس نباید زمان را بیش از این از دست بدهد و هر چه سریع تر تغییرات مدیریتی را کامل نماید و مدیران ناکارآمد که به اشتباه در این پست ها قرار گرفته اند و تنها خوب شعار می دهند را سریع تر راهی خانه نماید که حداقل شش مدیر در شش دستگاه دولتی مهم بایستی تاکنون تغییر می کردند و افراد شایسته جایگزین آنها شده بودند، که هنوز آنها بر سر کار هستند و بخش قابل توجهی از چرخ های استان که بایستی به چرخش دربیاید مرتبط به این شش دستگاه دولتی عریض و طویل است که امیدواریم هر چه سریع تر تکلیف این شش دستگاه روشن شود و فارس پس از حدود یک دهه مورد غفلت و نادیده گرفته شدن، باز هم تبدیل به استانی که باید باشد بشود و هر چند که جبران عقب ماندگی یک دهه کار نشدنی است اما حداقل می توان اجازه نداد که بیش از این فارس عقب بماند.
همچنین امیدواریم افراد راه یافته به مجلس جدید از فارس، به دنبال سهم خواهی های مرسوم در انتخاب مدیران نباشند و اجازه دهند که مدیریت ارشد استان خود مدیرانش را انتخاب کند که هر چند بعید است چنین شود اما روی دیگر سکه نیز استاندار فارس می باشد که نشان داده است تحت تأثیر لابی گری قرار نمی گیرد و کسی نمی تواند تصمیمی را بر خلاف میل اش به وی تحمیل کند اما باز هم می نویسیم که زمان این تغییرات از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
2027/ 5054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده