ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازگشت دوباره تنظیم بازار روغن به دولت

بازار روغن نباتی که سال گذشته یکی از پرحاشیه‌ترین سال های خود را از قیمت تا تنظیم بازار دولتی و خصوصی گذراند، به گفته مشاور وزیر جهاد کشاورزی مجدادا به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد تا ضمن افزایش 60 درصدی ضریب خودکفایی این محصول، خیال کشاورزان از تنظیم بازار محصولشان راحت باشد و دولت هم مشوق‌های بسیاری برای تولید دانه های روغنی در نظر گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، علیرضا مهاجر - مدیر کل دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی - در نشست خبری امروز در وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: سالانه بیش از 90 درصد نیاز کشور به روغن، دانه و کنجاله وارد و میلیاردها دلار ارز از کشور خارج می‌شود در حالی که می توان ضمن افزایش عملکرد کمی و کیفی محصول استرتژیکی مانند گندم از طریق کاشت تناوبی دانه های روغنی، ضریب خودکفایی روغن در کشور را طی 10 سال آینده به کمتر از 30 درصد رساند.

وی با بیان اینکه طرح تولید و افزایش عملکرد دانه های روغنی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، افزود: برای افزایش تولید دانه های روغنی در کشور دولت مشوق‌های بسیاری در نظر گرفته که می‌توان به اعتبار حدود 300 میلیارد تومانی این بخش اشاره کرد که از سوی مجلس تصویب شده است و ضمن افزایش سطح زیر کشت کلزا و دیگر دانه های روغنی کشور، عملکرد این محصول را در مزارع آبی از حدود دو تن به سه تن و در مزارع دیم از حدود 1.5 تن به دو تن افزایش دهیم و در این راستا از کارشناسان خارجی در کنار متخصصان و کشاورزان ایرانی نیز استفاده خواهیم کرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: یکی از دلایلی که کشاورزان تمایلی برای کشت دانه های روغنی طی سال‌های گذشته نداشته‌اند، بازار نامناسبی بوده که برای محصولشان وجود داشته است بنابراین دولت ضمن افزایش نرخ خرید تضمینی دانه های روغنی به ویژه کلزا درصدد است تا خود مسئولیت خرید و تنظیم بازار آن را بر عهده بگیرد تا محصولی روی دست کشاورزاننماند و آن‌ها خیال‌شان از تولید محصول خود راحت باشد.

مهاجر با بیان اینکه توسعه کشت دیگر دانه های روغنی مانند سویا، آفتابگردان، گلرنگ و ... نیز در دستور کار این طرح قرار دارد، تصریح کرد: برداشت کلزا از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و تا کنون 15000 تن این محصول خریداری شده و 70 در صد بهای آن به کشاورزان پرداخت شده است و از این به بعد نیز به دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شده شرکت بازرگانی دولتی کلزا را در کنار گندم به قیمت تضمینی کیلویی 2530 از کشاورزان خریداری کند و بهای آن را به موقع به کشاروزان پرداخت کند.

ادامه دارد

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده