ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زیان‌دهی 19 درصد تعاونی‌های کشاورزی در فارس

رئیس سازمان تعاون روستایی استان فارس، معتقد است که این استان در تولید محصولات کشاورزی و باغی، ظرفیت‌های بی‌نظیری دارد و باید با برنامه‌ریزی و دقت‌نظر، زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرد و توسعه داد و تابوی صادرات را شکست تا شاهد رونق اقتصادی باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، احد بهجت‌حقیقی که در اولین ساعت کاری از نخستین روز هفته پایانی اردیبهشت، در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، کشاورز را تولید کننده و روستا را محل تولید عنوان و تاکید کرد که تداوم روند مهاجرت روستائیان، به معنای تعطیلی تولید در استان فارس و عواقب آن بسیار گسترده است.

او با یادآوری اینکه سازمان تعاون روستایی یک مجموعه مردم‌نهاد قدیمی است که سابقه آن به دهه چهل می‌رسد، وجود و قوت گرفتن تعاونی‌ها در بخش کشاورزی را حلال مشکلات اقتصادی این بخش دانست و گفت: تعاونی‌های کشاورزی همواره نقش کاتالیزور را بازی کرده‌اند.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس مهمترین راه پیشبرد اقتصاد را خصوصی شدن عنوان و اضافه کرد: نخستین تعاونی‌هایی که در کشور تشکیل شد، تعاونی‌های روستایی بود و اکنون این تعاونی‌ها در فارس، 435 هزار عضو دارد.

بهجت‌حقیقی ادامه داد: سال 70 قانون جدیدی به مجموعه قوانین این سازمان اضافه و به دنبال آن تعاونی‌های بخش خصوصی همانند نظام صنفی مرغداران، دامداران و ...ایجاد شد در حالیکه تا قبل از آن هیچ صنف در بخش کشاورزی وجود نداشت.

وی با تصریح اینکه سازمان تعاون روستایی به عنوان ناظر و هادی نظام صنفی شبکه های متبوع را تقویت کرده است، گفت: امروز در همه اتحادیه های مرکزی یا روسا و یا مدیران عامل مجموعه های صنفی را استان فارسی ها اداره می‌کنند.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که تقویت نظام‌های صنفی موجب کمک به رفع مشکلات کشاورزی به عنوان یک مدافع واقعی شود و در خصوص توانمندسازی تعاونی‌های کشاورزی، گفت: در تعاملی که با مجموعه جهاد کشاورزی و دستگاه‌های تابعه تحت عنوان شورای ماده 17 شکل گرفته، تقویت و توسعه شبکه‌ها در دستور کار قرار دارد که در این راستا سال گذشته به مدت شش ماه ارزیابی از شرکت‌های زیان ده انجام شد.

وی با بیان اینکه 19 درصد از 518 شرکت‌های تعاونی موجود در استان فارس براساس ارزیابی انجام شده زیان‌ده بوده است، گفت: راه نجات این شرکت‌های زیان‌ده ادغام با شرکت‌های تعاونی توانمند است. خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده، 5 درصد از شرکت‌های زیان‌ده به جرگه شرکت‌های توانمند پیوسته‌اند.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس انتصاب مدیران عامل سفارشی، که تخصصی در رابطه با شرکت‌های تعاونی ندارند را مهمترین عامل در زیان‌ده شدن این شرکت‌ها دانست و اضافه کرد: سازمان تعاون روستایی فارس هم اینک بالغ دو هزار و 900 نیروی تحصیل کرده در مقاطع کارشناسی به بالا دارد که بدون حتی یک ریال اعتبار دولتی از سازمان متبوع حقوق دریافت می‌کنند.

وی همچنین یکی از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی به ویژه تعاونی‌ها در استان فارس را وجود کسانی دانست که اصلا نگاه اقتصادی ندارند که به همین دلیل در پراخت حقوق و کسب درآمدها دچار مشکل می‌شوند.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس یکی از اصلی‌ترین منبع درآمد این سازمان از گذشته تا به امروز را فصل خرید گندم برشمرد که متاسفانه به مرور زمان با ایجاد زیرساخت‌هایی سازمان فروش غلات از دست سازمان خارج شده و امروز به عنوان یک مباشر محسوب شده و با چرخاندن لقمه دور سر این سازمان، اداره غلات با تولی‌گری دولتی اداره می‌شود.

بهجت‌حقیقی تصریح کرد: هشت سال قبل تولی‌گری خرید تضمینی و فروش غلات به دستگاه‌های دولتی سپرده شد، این موضوع استان‌های فارس و خوزستان که قطب تولید این محصولات محسوب می‌شوند را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.

به اعتقاد او چنین اقدامی چرخاندن لقمه به‌دور سر محسوب می‌شود زیرا شرکت‌های دولتی به‌دلیل نداشتن تجربه و ساختار لازم،‌ مجبور به استفاده از ظرفیت و توان سازمان تعاون روستایی و شرکت‌های تعاونی تابعه این سازمان شده‌اند.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس در ادامه به ظرفیت‌های این استان در حوزه تولید محصولات زراعی و باغی اشاره و تصریح کرد: پرتقال تولید شده در استان فارس، بهترین نوع پرتقال در کشور به‌شمار می‌رود که قابلیت صادرات را دارد.

او با تاکید بر اینکه میوه و محصول صادراتی حتماً درشت و با وزن بالا نیست، گفت: سیب صادراتی استان فارس، به لحاظ سورت‌بندی، رده 3 محسوب می‌شود. سیبی که شهروندان ایرانی آن را جلو میهمانان خود نمی‌گذارند اما سهم کشاورزان به دلایل مختلف از درآمدهای صادراتی بسیار ناچیز است.

بهجت‌حقیقی گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که سهم درآمدی کشاورزان فارس از صادرات محصولات، افزایش یابد و در این راستا اعلام کرده‌ایم که اگر کشاورزان در 10 درصد از اراضی خود، از بذرهای ارائه شده توسط تعاون روستایی استفاده کنند، محصولات تولیدی آنان را به‌عنوان تولیدات صادراتی، تضمین می‌کنیم.

وی اعتقاد دارد چنین اقدامی ضمن شکستن تابوی صادرات برای کشاورزان، به تجار و صادرکنندگان نیز این امکان را می‌دهد که به محصولاتی بهتر و باکیفیت‌تر و به لحاظ قیمت مناسب‌تر دسترسی داشته باشند.

بهجت‌حقیقی با تصریح اینکه به‌دنبال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با اتاق بازرگانی برای ساماندهی به این ایده هستیم، گفت: به هیچ عنوان مسیر رقابت با صادرکنندگان یا حذف کامل واسطه‌ها را دنبال نکرده و نمی‌کنیم، بلکه به‌دنبال ایجاد زمینه‌ای برای افزایش درآمد کشاورزان و ممانعت از جمعیت رو به رشد مهاجران از روستا به شهر هستیم.

وی کم‌توجهی به صنایع فرآوری در بخش کشاورزی را یکی از نقایص موجود دانست که از سال‌های گذشته تاکنون وجود داشته است و ضمن ابراز تاسف از اینکه در فارس امکان فرآوری محصولات تولیدی متناسب با ظرفیت تولید وجود ندارد، گفت: در احداث زیرساخت‌ها شامل سیلو، انبار و سردخانه‌های مکانیزه، همچنان با مشکل مواجه هستیم.

بهجت‌حقیقی تاکید کرد: از تمام سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند در ایجاد زیرساخت‌های مورد نظر، سرمایه‌گذاری داشته باشند، حمایت می‌کنیم و این تضمین را می‌دهیم که بازگشت سرمایه مناسبی خواهند داشت.

او گفت: فارس اکنون نیاز به حدود 200 هزار تن سردخانه پیشرفته دارد و شرکت‌های تعاونی روستایی در این استان آماده مشارکت با سرمایه‌گذاران برای احداث مجموعه سردخانه‌ای هستند.

بهجت‌حقیقی همچنین به میزان خرید گندم اشاره و عنوان کرد: در سال 94، 510 هزار تن گندم خریداری شد که نسبت به سال ماقبل 10 درصد افزایش هم به لحاظ خرید و هم کسب درآمد داشت.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود که در سال 95 بیش از سال گذشته افزایش خرید گندم داشته باشیم، گفت: با توجه به اعلام قیمت واقعی خرید گندم توسط دولت(1275تومان)، پیش بینی می‌شود که کشاورزان به جای فروش در بازار آزاد، گندم خود را به دولت بدهند.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس میزان خرید گندم جدید از ابتدای فصل برداشت امسال را 122 هزار و 20 تن و جو را 9 هزار تن اعلام کرد.

بهجت حقیقی افرود: امسال نخستین سالی است که خرید جو از طریق تعاونی‌ها و فروش از طریق بورس انجام می‌شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده