ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تمام فعالیت‌های عشایر منطبق با اقتصاد مقاومتی است

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی، گفت: عشایر در سنگر تولیدات اقتصادی، نوک فعالیت‌ها و در خط‌مقدم تولید هستند و تمام فعالیت‌های این قشر منطبق با اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان‌جنوبی، غلامرضا قوسی، صبح امروز (25 اردیبهشت ماه) در جمع خبرنگاران اظهارکرد: در خراسان‌جنوبی 15 هزار و 676 خانوار عشایر با جمعیت 81 هزار نفر سکنا دارند که 13.2 درصد جمعیت استان و 7 درصد جمعیت عشایر کشور را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی رتبه چهارم عشایر کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: 80 درصد جمعیت عشایر استان در نواحی مرزی و 20 درصد در سایر نقاط هستند که شامل؛ 50 طایفه مستقل که بیشتر جمعیت مربوط به طایفه بهلولی است.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی، ادامه داد: 1 میلیون و 200 هزار راس دام سبک و سنگین با 34 درصد جمعیت دامی استان و 25 درصد تولیدات صنایع دستی و مشاغل خانگی توسط خانوارهای عشایر تولید می‌شود.

قوسی تصریح کرد: فعالیت‌های جامعه عشایر در مباحث سیاسی و اقتصادی پوشیده نیست و این قشر در مسائل سیاسی نقش فعال و پررنگی داشته که حضور این افراد در انتخابات با مشارکت بیش از 90 درصدی بوده است.

وی با اشاره به نقش عشایر در مباحث اقتصادی تاکیدکرد: با توجه به نامگذاری امسال با عنوان" اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل" از سوی مقام معظم رهبری عشایر در سنگر تولیدات اقتصادی نوک فعالیت‌ها و در خط مقدم تولید هستند و تمام فعالیت‌های این قشر منطبق با اقتصاد مقاومتی است.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی، عنوان‌کرد: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در سال 95 اقدام به تاسیس 32 صندوق خرد با هدف مشارکت زنان در درآمد خانواده انجام شده که در این راستا با تجمیع اعتبار و منابع ملی خرد زنان و منابع مالی در اختیار بانک‌ها، تسهیلاتی در اختیار زنان عشایر قرار خواهد گرفت.

قوسی بیان کرد: شروع ثبت نام و پرداخت تسهیلات برای هر خانواده عشایر در اول هفته بسیج عشایر از 27 اردیبهشت ماه انجام خواهد شد که این اعتبارات برای توسعه مشاغل خانگی، صنایع دستی و ایجاد فعالیت‌های تولیدی خواهد بود.

وی تاکید کرد: به هر خانواده تسهیلات ارزان قیمت با بهره 4 درصد به مدت 5 ساله واگذار خواهد شد تا در کنار فعالیت‌های دامی اقدام به ایجاد و تاسیس واحدهای تولیدی و مشاغل خانگی کوچک کنند.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی، با اشاره به اینکه طی 18 سال خشکسالی جمعیت دام استان رو به کاهش رفته است، افزود: این امر موجب شده تا درآمد زیادی از سوی دامداری برای عشایر وجود نداشته باشد که برای این موضوع تنوع بخشی سایر فعالیت‌ها در چرخه درآمدی عشایر گنجانده شده است.

قوسی یادآور شد: آبرسانی سیار برای عشایر با 20 تانکر انجام می‌شود که در سال گذشته 130 هزار مترمکعب برای بیش از 7 هزار خانوار آبرسانی انجام گرفته که برای این امر 1 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

وی تصریح کرد: برای 42 کیلومتر ایل راه استان اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 400 میلیون تومان نیاز است که از این مقدار 7 کیلومتر راه تاکنون ایجاد شده است.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی، با اشاره به اینکه برای حفر و تجهیز 5 حلقه چاه آب شرب اعتبار 960 میلیون تومان هزینه شده است، ادامه داد:10 هزار مترمکعب بند خاکی با هدف جمع‌آوری روان آب در استان انجام شده است.

قوسی با بیان اینکه در سال گذشته 131 میلیارد ریال اعتبار تملک و دارای برای اجرای پروژه‌های عمرانی هزینه شده که از این طریق 8 هزار خانوار بهره‌مند شده‌اند، یادآورشد: با توجه به بحث خشکسالی و افزایش هرساله این امر برای امسال افزایش 20 درصد اعتبارت پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود 20 تا 25 درصد تولیدات عشایر استان در طی 17 سال خشکسالی کاهش پیدا کرده است، افزود: توانمندسازی جامعه عشایر هدف ما است تا این امر باعث توانمندسازی این قشر شده و ضریب ماندگاری آنها را افزایش دهیم.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی، خاطرنشان کرد: با توجه به در پیش بودن هفته بزرگداشت بسیج عشایر با همکاری سازمان بسیج عشایر استان برنامه‌های متنوعی مدنظر قرار گرفته تا از زحمات آنها تقدیر و تشکر شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده