ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرکز فروش تولیدات عشایری خراسان جنوبی راه اندازی می شود

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا قوسی صبح شنبه در جمع اصحاب رسانه با اعلام این خبر اظهار کرد: برای راه اندازی این مرکز فروش، هفت میلیارد تومان  اعتبار پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون ایجاد فروشگاه عرضه تولیدات عشایری در خراسان جنوبی، مرحله طراحی را به پایان رسانده و به زودی راه اندازی می شود.

قوسی با بیان اینکه خراسان جنوبی دارای ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایر است، گفت: در حال حاظر ۱۳.۲ درصد جمعیت استان را عشایر پوشش داده است.

وی  رتبه خراسان جنوبی را در پوشش جمعیت عشایری، چهارم کشوری دانست و گفت:  ۸۰ درصد عشایر استان در مناطق مرزی و ۲۰ درصد نیز در دیگر نقاط قرار دارند.

قوسی ادامه داد: این میزان عشایر در قالب ۸۵ طایفه مستقل بوده که بیشتر ان ها از طایفه بهلول هستند.

تولید ۲۵ درصد صنایع دستی توسط عشایر

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی با اشاره به  گستردگی فعالیت های عشایر در خراسان جنوبی، بیان کرد: ۲۵ درصد صنایع دستی و مشاغل خانگی توسط عشایر تولید می شود.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین در اختیار عشایر استان است، افزود: ۳۴.۵ درصد جمعیت دامی استان نیز در دست عشایر است.

قوسی ادامه داد: عشایر در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نقش مهمی را ایفا می کند و باید مورد توجه قرار گیرند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات در سال گذشته، اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد عشایر خراسان جنوبی در پای صندوق های رای حضور یافتند.

قوسی با بیان اینکه خط مقدم سنگر تولید هستند، ادامه داد: این افراد در محقق کردن شعار سال جاری نیز نقش مهمی را ایفا می کنند.

شروع ثبت نام تسهیلات ارزان قیمت به عشایر

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی های چندین ساله در استان، گفت: این خشکسالی ها جمعیت دام عشایر را کاهش داده، بنابراین باید دیگر فعالیت ها را به چرخه درآمد آن ها بیفزاییم.

وی با بیان اینکه در این راستا ۳۲ صندوق خرد زنان تشکیل  شد، گفت: برای هر صندوق میزان ۳۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض تخصیص داده شده است.

قوسی ادامه داد: این صندوق ها مشاغلی مانند پرورش زنبور عسل، فرآوری گیاهان دارویی، خیاطی و دیگر مشاغل خانگی را حمایت می کنند.

وی از شروع ثبت نام تسهیلات ارزان قیمت به عشایر خبر داد و گفت: این تسهیلات با نرخ سود چهار درصد و برای ایجاد کارگاه های کوچک صنایع دستی و مشاغل خانگی پرداخت می شود.

قوسی در توضیح بیشتر این تسهیلات، گفت: برای هر جوان بیکار و یا خانواده عشایر میزان ده میلیون تومان اعتبار و به صورت پنج ساله پرداخت می شود.

اجرای طرح بیمه دام در ۴۸ درصد جمعیت عشایر

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی از بهره برداری ۴۱ چشمه قنات و چاه برای آب شرب عشایر در استان خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح، ۲۰۰ میلیون تومان هزینه شده و ۴۰۰ خانوار نیز از نعمت آب شرب بهره مند می شوند.

 وی با اشاره اقدامات انجام شده در سال گذشته، اظهار کرد: آبرسانی  بیش از ۱۳۰ هزار متر معکب به وسیله ۲۰ تانکر آبرسانی از جمله اقدامات انجام شده در حوزه آب است.

قوسی از هزینه کرد یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در راستای آبرسانی سال گذشته خبر داد و افزود: همچنین ۶ هزار کیلومتر از ایل راه عشایر با اعتبار هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان مرمت شد.

وی با اشاره به حفر پنج حلقه چاه آب شرب برای جمعیت عشایر استان، اظهار کرد: حفر این چاه ها  با میزان ۹۶۰ میلیون تومان اعتبار به پایان رسید.

قوسی با اشاره به وضعیت بیمه دام عشایر، بیان کرد: در سال گذشته طرح بیمه دام در ۴۸ درصد از جمعیت عشایر استان اجرایی شد.

وی با بیان اینکه همچنین طرح بیمه تامین اجتماعی در ۶۶ درصد جمعیت عشایر اجرایی شده است، افزود: در هدف گذاری های سال جاری، شاخص های توسعه جامعه عشایری ۲۵ درصد افزایش یافته است.

تخصیص ۱۳۱ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه های عمرانی عشایر

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی از تخصیص ۱۳۱ میلیارد ریال اعتبار از محل تملک و دارایی برای اجرای پروژه های عمرانی عشایر در سال ۹۴ خبر داد و افزود: هشت هزار خانواده عشایری در استان از اجرای این پروژه ها بهره مند شدند.

قوسی با بیان اینکه ۵۷ میلیار ریال اعتبار نیز از محل اعتبارات خشکسالی  در سال گذشته، اختصاص یافت، اظهار کرد: از این میزان ۳۳۰ میلیون تومان در راستای آبرسانی سیار، ۶۵۵ میلیون تومان پروژه های مرتبط با آب و ۱۱۰ میلیون تومان نیز برای صندوق خرد زنان هزینه شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده