ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاد دانشگاه افغانستان پاسخ اشرف غنی به منتقدان خود در لندن را سخیف دانست

به گزارش ایرنا، «علی امیری» استاد فلسفه دانشگاه کابل در صفحه اجتماعی خود با تشریح پرسش یکی از منتقدان تغییر مسیر انتقال خط برق 'توتاپ' از بامیان به سالنگ و پاسخ رئیس جمهوری افغانستان و سپس ناسزاگویی و کتک زدن یک منتقد به دست محافظان وی، نوشت: ویدئو را که دیدم واقعا شرمنده شدم و هر شهروند افغان باید از این همه توحش، ناامید و شرمنده شود.
ویدئوی ناسزاگویی محافظان رئیس جمهوری و اقدام آنان در کتک زدن یک منتقد رئیس جمهوری درست چند روز پس از آن در برخی از شبکه های تلویزیونی و فضای مجازی منتشر شده که رسانه های افغان از دستگیری یکی از محافظان ریاست جمهوری به اتهام آدم ربایی خبر دادند و گفتند که کاخ ریاست جمهوری نیز دستگیری این فرد را تائید کرده است.
رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه هفته گذشته برای شرکت در نشست ضد فساد در لندن ؛ راهی انگلیس شد و همزمان با سخنرانی اشرف غنی در این نشست شماری از معترضان تغییر مسیر انتقال برق توتاپ با سردادن شعارهایی، رئیس جمهوری افغانستان را به استبداد رای متهم کردند.
اشرف غنی در این نشست گفته است که فساد باعث خشونت سیاسی می شود و ما باید این مشکل را شناسائی کنیم و به وجود مشکلات اعتراف کنیم و یک نقشه کاری را ترسیم و تدوین کنیم که براساس خواست مردم بوده و واقع بینانه و قابل اجرا باشد.
تغییر مسیر انتقال برق وارداتی ترکمنستان به افغانستان از مسیر بامیان به سالنگ، اعتراض گسترده مردم مناطق مختلف این کشور را به دنبال داشته است و آنان تهدید کرده اند که تا تحقق خواسته خود برای عبور این خط انتقال برق از مسیر بامیان، دست از اعتراض های خود برنخواهند داشت.
این استاد دانشگاه کابل درباره پاسخ رئیس جمهوری افغانستان به یکی از منتقدان وی که حضور در ستاد انتخاباتی اشرف غنی را به وی گوشزد می کند و از وی می خواهد تا این خط انتقال برق برای عمل به وعده های انتخاباتی اش، از مسیر بامیان بگذرد، نوشت: رئیس جمهوری گفت که بخاطر تشکیل کمپین نمی توانم شما را در هیچ پستی منصوب کنم و این سخن فوق العاده سخیف است و گویی بزرگترین دغدغه ذهنی اشرف غنی همواره عزل و نصب است.
امیری افزود که رئیس جمهوری افغانستان با این پاسخ، هم به خود توهین کرد و هم به معترض و مخاطب خود اهانت کرد و محافظانش هم یک معترض دیگر را مورد دشنام قرار دادند و او را کتک زدند و سرشت خشونت بار خود را آشکار کردند.
عطایی گفته است که از محافظان رئیس جمهوری به دلیل کتک خوردن به دستگاه قضایی انگلیس شکایت کرده است و در صورت رسیدگی عادلانه به این پرونده، محافظان غنی در لندن محاکمه و زندانی خواهند شد؛ زیرا از نظر حقوق بین الملل تنها رئیس جمهوری از مصونیت سیاسی برخوردار است و محافظانش مصونیت ندارند.
این استاد دانشگاه افزود که اثرگذاری اعتراض مردم، همه را مصمم و امیدوار کرده است و اکنون با این اعتراض های مسالمت آمیز علیه ستم و تبعیض، راه رسیدن به هدف کوتاه تر شده، اما کوتاه آمدن در برابر خواست مردم، نشان شکست حکومت نیست، بلکه نشانه تدبیر و عقلانیت آن است.
اساق*291*1610**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده