مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی در مورد احتمال شیوع تب کریمه-کنگو هشدار داد

به گزارش ایرنا، دکتر سیدمحمدمهدی احمدی با بیان این که تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو (CCHF) یکی از بیماری های مشترک بین حیوان و انسان است که در کشور ما نیز دیده می شود، گفت: آلودگی با ویروس عامل این بیماری در دام ها عوارض بالینی مهمی ایجاد نمی کند، ولی در انسان به شکل یک بیماری شدید با مرگ و میر بالا بروز می کند.
وی در تشریح راه های ابتلا به بیماری تصریح کرد: گزیده شدن توسط کنه های آلوده که از بدن دام ها خونخواری می کنند یا له کردن کنه ها و تماس با خون و بافت آلوده آن ها، هم چنین تماس با خون و سایر ترشحات مبتلایان و نیز لاشه دام های آلوده می تواند موجب انتقال این بیماری خطرناک به انسان شود.
وی خاطرنشان کرد: کشتار غیرمجاز دام در منازل و معابر عمومی، مصرف گوشت و فرآورده های دامی تولید و عرضه شده خارج از زنجیره نظارتی دامپزشکی و رعایت نکردن تدابیر پیشگیرانه هنگام تماس با دام ها و اماکن نگهداری دام می تواند بیماری را به انسان منتقل کند.
به گفته دکتر احمدی، کارگران کشتارگاه، قصابان، دامداران، زنان خانه دار، دامپزشکان و شاغلان مراکز بهداشتی و درمانی بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند و باید اصول و نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.
وی عمده راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری را مبارزه با کنه ها به عنوان مخزن و ناقل اصلی بیماری از طریق سم پاشی منظم جایگاه پرورش دام و حمام دادن دام ها، به کارگیری اقدامات حفاظت فردی برای دور ماندن از گزش کنه و پرهیز از تماس با منبع بیماری دانست و افزود: استفاده از لباس کار مناسب و دستکش هنگام تماس با دام یا لاشه آن و قطعه کردن گوشت، و نیز پرهیز از ذبح دام خارج از کشتارگاه و تهیه و مصرف گوشت دارای مهر و برچسب دامپزشکی در این خصوص حیاتی است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی با بیان این که ویروس عامل تب کریمه-کنگو در برابر شرایط محیطی اسیدی، حرارت مناسب، الکل و بسیاری از مواد ضدعفونی کننده حساس است و غیرفعال می شود، یادآور شد: در تمام کشتارگاه های دام استان لاشه دام های ذبح شده 24 ساعت در دمای 4درجه سانتیگراد، نگهداری و سپس به بازار عرضه می شود که باعث کاهش pH گوشت و از بین رفتن ویروس می شود؛ بنابراین توصیه همیشگی ما این است که شهروندان از مصرف گوشت دام هایی که به طور غیرمجاز و در شرایط غیربهداشتی ذبح شده است، خودداری کنند. وی اضافه کرد: هم چنین در مناطق روستایی و عشایری که شاید مردم دسترسی کمتری به فرآورده های خام دامی مورد تأیید دامپزشکی داشته باشند، ضروری است گوشت تازه گرم را حداقل 12 ساعت در دمای یخچال (4-0 درجه) نگهداری و سپس مصرف یا منجمد کنند تا از ابتلای احتمالی به این بیماری مصون باشند. به گفته وی، این مدت زمان برای آلایش خوراکی مثل دل و جگر باید دو برابر شود.
احمدی ادامه داد: با توجه به حساسیت ویروس به حرارت، چنانچه فرآورده های خام دامی به خوبی پخته شود، خطر انتقال بیماری از بین خواهد رفت.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اداره کل دامپزشکی استان سال گذشته با هدف مبارزه با انگل های خارجی دام و پیشگیری از شیوع بیماری هایی نظیر تب کریمه-کنگو، سمپاشی و حمام دادن بیش از 630 هزار رأس دام و 800 هزار مترمربع سمپاشی جایگاه نگهداری دام ها را به انجام رساند.
خراسان شمالی در شمال شرق کشور با دارابودن بیش از 2 میلیون رأس دام سبک و نزدیک به 60 هزار رأس دام سنگین قطب پرورش دام سبک محسوب می شود.
7184/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی در مورد احتمال شیوع تب کریمه-کنگو هشدار داد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X