ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مولاوردی: بهره گیری از توان مردمی راهبرد محوری دولت یازدهم است

شهیندخت مولاوردی روز شنبه در آئین گشایش هشتمین نشست منطقه ای و کارگاه های آموزشی سمن های زنان و خانواده کشور در اراک افزود: دولت یازدهم میراث دار آسیب های اجتماعی به دلیل نواقص موجود در برنامه ریزی و اجرا در دولت های قبل است که به منظور ترمیم این معضلات و بهبود امور، افزایش حضور مردمی به ویژه زنان به عنوان نیمی از جمعیت را هدفگذاری کرده است.
وی گفت: دولت یازدهم در شرایطی آغاز به کار کرد که جامعه با مختصات افت و تزلزل شدید سرمایه های اجتماعی و بروز انواع آسیب ها به دلیل سست شدن پیوست های خانواده، اخلاق و اجتماع مواجه بود و به منظور سامان این مسائل تکیه بر سرمایه های مردمی و شبکه سازی و بازگرداندن اعتماد را سرلوحه کار خود قرار داده است.
مولاوردی اظهار کرد: دولت در ساختار اعتماد سازی و جلب حمایت های زنان به عنوان نیمی از جمعیت ، توانمند سازی مهارتی و فکری، افزایش اعتماد به نفس، افزایش اعتماد به دولت و افزایش اعتماد به جامعه حاکمیت را پی می گیرد.
وی اظهار کرد: برگزاری نشست های منطقه ای و کارگاه آموزشی سمن های زنان و خانواده؛ سیاستی بود که دولت یازدهم در اقدامات خرد و کلان خود به آن تمسک جسته وآن را گام نخست برای راهی طولانی می داند.
وی گفت: سرمایه اجتماعی مولد، خود افزا و متراکم است و باید با شبکه سازی و افزایش حضور مردمی بستر لازم برای استفاده حداکثری از آن مهیا گردد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بدون سرمایه اجتماعی مردمی ، سایر منابع و بخش ها بارور نمی شود و اعتماد عمومی نتیجه انباشت تولید سرمایه های اجتماعی است که از طریق بسترسازی و اعتماد سازی آگاهانه مهیا شده و با شبکه های اجتماعی معنا دار تعریف می شود.
مولاوردی افزود: دولت باید طراح ساختار مشارکت جو و تسهیلگر در امور باشد و کار را به مردم واگذارد.
وی با یادآوری اینکه امسال به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیده شده است، گفت: تاکید مقام معظم رهبری بسیار هوشمندانه بوده چرا که چالش های اقتصادی زیاد است و وضعیت معیشتی و اقتصادی با مشکل جدی مواجه است و در این راستا باید از فرصت ها استفاده شود و تهدیدها به فرصت تبدیل شود.
وی گفت: مردمی بودن یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است که اگر به این مهم توجه نشود، نمی توان انتظار تحقق آن را داشت.
وی اظهار کرد: مساله مهم در اقتصاد مقاومتی این است که راهکار عملیاتی برای اثرگذاری زنان به عنوان نیمی از جامعه به صورت مشخص در بند بند مفاد آن تعریف شود.
وی اضافه کرد: سمن ها و رسانه ها دو بخش مهم در حوزه مردمی بودن اقتصاد محسوب می شوند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: جلب سرمایه ها تنها سخت افزاری و مادی نیست بلکه نیروی انسانی ماهر و توانمند و همین طور شبکه های هدفمند اجتماعی و فرهنگی باید در آن نقش آفرینی کنند.
مولاوردی افزود: در اقتصاد مقاومتی ما نیازمند تغییرات ساختاری، عزم سخت و کار مداوم هستیم.
وی اظهار کرد: باید راهکارهای سیاسی درازمدت را جایگزین روش های کوتاه مدت کم اثر کنیم ، چرا که ما بلندترین رکود اقتصادی را بعد از جنگ جهانی دوم تجربه کرده ایم و برای گذر از آن باید با برنامه و تلاش مضاعف در صحنه حاضر شده و برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کنیم.
وی گفت: مساله توسعه تنها داشتن سرمایه و فناوری نیست بلکه منابع اصلی درآن ظرفیت مردمی محسوب می شود.
وی اظهار کرد: اقتصاد ما در حال حاضر چرخه ای از خشونت و نابسامانی به معنای خشونت در قدرت به هم زدن نظم جامعه را تجربه می کند و به همین دلیل رانت اقتصادی به رانت مخرب تغییر ماهیت داده و نیاز است که با حضور هدفمند بخش خصوصی و توان مردمی در چنین شرایطی از تهدید ها و نگرانی ها فاصله گرفته و از هرز رفتن منابع جلوگیری کنیم.
وی گفت: مردم در انتخابات هفتم اسفندماه پیام خستگی از روزمره بودن و نیاز به تعادل در اقتصاد و فرهنگ را در تایید انتخابات 92 اعلام کردند و در این راستا همه باید با روش های هدفمند به پیش بروند.

***لزوم تغییر نگاه از اسطوره سازی به الگوسازی
استاندار استان مرکزی نیز در این آئین گفت: نگاه جامعه ایرانی باید از اسطوره پردازی در مسائل زنان به اسوه سازی تغییرکند.
محمود زمانی قمی، حضرت زهرا(س) را بهترین الگو و اسوه پاکدامنی و اخلاقمداری معرفی کرد و گفت: الگوگیری از سیره ایشان نه تنها جامعه را از گزند هجمه های فرهنگی دشمنان مصون می دارد بلکه عفت و پاکدامنی در کوتاهترین زمان ممکن در جامعه از سنین پایین در وجود کودکان نهادینه می شود.
وی ادامه داد: بهبود وضعیت زنان و فضیلت بخشی به آنان نیازمند تغییر نگاه جامعه است و با دیدگاه های تنگ نظرانه در حوزه تصمیم سازی و تصمیم گیری حذف شده و بر مدار اعتدال حرکت کنیم.
وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید باید با تثبیت دیدگاه خارج از افراط و تفریط در راستای جبران عقب ماندگی ها در حوزه زنان و خانواده بکوشد و این مهم زمانی رخ می دهد که از مرز جمود دینی و بی دینی فاصله گرفته شود.
زمانی قمی اظهار کرد: استان مرکزی اولین خانه سازمان های مردم نهاد را در کشور تشکیل داده که این مهم نشان از ظرفیت بالای استان در توان مردمی دارد.
زمانی قمی دیدگاه امام راحل و اندیشه های ناب ایشان را الگوی موفقیت برای زنان دانست و گفت: توجه ویژه به مسائل دینی تنها را برون رفت از مشکلات و مسائل آسیب های اجتماعی در جامعه است.
استاندار استان مرکزی ادامه داد: مردم این استان در حوزه تمدن سازی و تاریخ شکوه ایران سهم به سزایی داشته اند و امروز نیز در حوزه فرهنگ، آموزش، اقتصاد و کشاورزی در کشور بسیار تاثیرگذار هستند.
وی تاکید کرد: اگر استان مرکزی پیشینه غنی در بخش مفاخر و چهره های کشوری و لشکری دارد حکایت از کفایت زنان در تربیت بزرگان تاریخ ساز دارد.

***حضور 210 نماینده سمن های پنج استان در اراک
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی نیز گفت: 210 نماینده سمن ها از پنج استان قزوین، البرز، قم، تهران و مرکزی در نشست و کارگاه های آموزشی دوروزه سمن ها در اراک شرکت دارند.
زهرا فرجی ادامه داد: هدف از این همایش نهادینه کردن مفاهیم شبکه سازی سمن های زنان و خانواده وکاوش در آموزه ها، رویکردها و مفاهیم اعتدال به منظور پاسخگویی مناسب و مدبرانه به مطالبات زنان و خانواده در فرایندهای مختلف توسعه و افزایش توازن و پایداری توسعه در جامعه است.
وی بیان کرد: هم اکنون 330 انجمن مردم نهاد در استان مرکزی وجود دارد که 202 مورد از آنها در حوزه زنان و خانواده فعالیت می کنند.
مدیرعامل خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی نیز گفت: سمن ها آمادگی حل مشکلات را در کنار دولت به عنوان یکی از ارکان مهم دارا هستند و باید نقش قانونی و مطالبه گری سمن ها در برنامه ریزی و اجرا هر روز پررنگ تر شود.
سیاوش آقاخانی افزود: سمن ها نقش راهبردی در سیاست را دارند و به عنوان بازوی دولت نیستند بلکه خود سرحلقه ای از امور تحول زای جامعه با محوریت مردم محسوب می شوند.
وی اظهار کرد: سمن ها حلقه رابط بین دولت و جامعه محسوب می شوند و از این ظرفیت باید به درستی بهره گرفته شود.
مدیرعامل خانه سازمان های مردم نهاد یادآور شد: در استان مرکزی از مجموع 330 سمن، 22 سمن مربوط به حوزه زنان و خانواده است که با توجه به اهمیت ساماندهی و تعدیل پیامدهای آسیب های اجتماعی ، توانمند سازی این سمن ها و نهادینه شدن مفاهیم ارتباط شبکه ای برای هم افزایی توان آنان می تواند کمک بزرگی در مهار اسیب های اجتماعی باشد.
در این آئین از تندیس و تمبر یادبود هشتمین نشست کشوری سمن های زنان و خانواده با حضور دکتر مولاوردی و جمعی از مسئولان رونمایی شد.
همچنین در این آئین حکم انتصاب استاندار مرکزی به عنوان رئیس شورای فرهنگ ایثار و شهادت به دست خانم مولاوردی اعطا شد.
در ادامه این آئین هفت کارگاه آموزشی تخصصی با حضور 210 نفر از نمایندگان سمن های زنان و خانواده استان های مرکزی، تهران، قم، البرز و قزوین دایر شده و محوریت مباحث آنها بر مفاهیم شبکه سازی و ارتباط شبکه ای است.
معاون رئیس جمهوری در اموز زنان و خانواده در سفر به اراک امروز از مرکز کارآفرینی زنان، مرکز ناباروری رویان و شرکت شایان برق در شهرک صنعتی خیرآباد اراک بازدید می کند و جشنواره اقوام ایرانی نیز با حضور وی گشایش می یابد.
6013/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده