ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آمریکا و ناتو دیوار به دیوار روسیه شدند

سال 1991 که اتحاد جماهیر شوروی دچار فروپاشی شد و دیوار آهنین فرو ریخت، روسیه میراث دار ابرقدرت دوران دو قطبی، جمهوری های سابق و شرق اروپا را حریم امنیتی و حیاط خلوت راهبردی خود اعلام کرد که تقریبا تا سال 2005 خبری از نیروها و نظامیان غربی در آن نبود، ولی اکنون شرایط دگرگون شده است و با وجود هشدارهای مکرر مسکو، ناتو و آمریکا نه چندان آرام بلکه سریع از مرزهای ممنوعه اعلام شده روسیه می گذرند.
رییس جمهوری روسیه دیشب در تازه ترین هشدار رسمی این کشور برای استقرار سامانه موشکی در رومانی گفت: مسکو تدابیر لازم را برای مقابله با اقدام های تاسفبار آمریکا در ایجاد سامانه موشکی آمریکا در اروپا اتخاذ می کند که با استفاده از موضوع برنامه هسته ای ایران آن را عملی کرد.
پوتین در نشست با سران نظامی روسیه با تاکید بر اینکه اوضاع بین المللی بهبود نمی یابد، اظهار کرد: متاسفانه وضعیت رو به وخامت می رود که منظور راه اندازی ایستگاه ردیابی موشکی در رومانی از اجزای سامانه پدافندی موشکی آمریکا می باشد.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: به یاد بیاوریم چند سال پیش را که همه مقام های کشورهای مقابل (غربی) همصدا می گفتند سامانه پدافند موشکی به این دلیل مورد نیاز است تا حمله های اتمی از سوی ایران را پیشگیری کنند، ولی هم اکنون چنین تهدید تهران کجا است؟ وجود ندارد.
پوتین گفت: آمریکا که با ایران قرارداد امضا کرد، خود مبتکر امضای این توافق بود و در واقع همه چیز راهم درست انجام داد که از این موضع واشنگتن حمایت می کنیم، اما تهدیدها را با استقرار سامانه پدافند موشکی ادامه می دهند.
وی با تاکید بر اینکه تجهیزات نظامی آمریکا در شرق اروپا دفاعی نیست، اظهار کرد: حاضران در این نشست (فرماندهان نظامی روسیه) را نمی توان گمراه کرد، زیرا این سامانه بخشی از توانمندی اتمی راهبردی آمریکا می باشد که برای برتری در شرق اروپا مستقر می شود، ولی تصمیم گیرندگان اجرای این اقدام بدانند تاکنون در آرامش و امنیت زندگی کرده اند، ولی از این پس مجبوریم بیاندیشیم چگونه این تهدید علیه امنیت روسیه را دفع کنیم.
براساس گزارش های انتشار یافته، مقام های ناتو و پنتاگون قصد دارند کار استقرار سامانه های سپر موشکی خود در رومانی را تا آخر سال جاری میلادی کامل کنند.
عملیات راه اندازی بخشی از سامانه موشکی در پایگاه دوسلو در رومانی بر جای مانده از دوران شوروی سابق با هزینه 800 میلیون دلاری از اکتبر 2013 ( مهر 92) آغاز شد که قرار است رهگیرهای موشکی SM-2 در آن مستقر شوند و در نشست ژوییه (تیر) ناتو در ورشو نیز بگونه رسمی به سامانه سپر موشکی ناتو ملحق خواهد شد.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیش از این در باره این سامانه هشدار داده و گفته بود: آمریکایی ها در حالیکه اعلام کرده بودند، اگر در باره موضوع هسته ای ایران توافق شود، از استقرار سامانه موشکی منصرف می شوند، بر خلاف وعده داده شده، توانمندی خود را افزایش می دهند و اکنون موشک های جدیدی در شرق اروپا و نزدیک مرزهای روسیه مستقر می شود.
همزمان با ادامه استقرار این طرح پر تنش موشکی، حلقه دیگر اقدام های نظامی ناتو و آمریکا برنامه ریزی اعزام و استقرار موقت و دائمی نیروهای پیاده و عملیاتی در جمهوری های شوروی سابق است بگونه ای که هم اکنون پنج کشور با موقعیت بسیار حساس و حتی دچار تنش با روسیه میزبان نظامیان این پیمان و آمریکا هستند.
استونی جمهوری شوروی سابق هم مرز با روسیه در حال برگزاری رزمایش بزرگی با ناتو است که تا یک هفته دیگر ادامه خواهد داشت.
در این رزمایش 17 روزه، شش هزار نظامی غربی از جمله آمریکایی، هلندی، انگلیسی و آلمانی با انواع جنگ افزارها عملیات مختلف نظامی را اجرا می کنند.
همزمان با این برنامه، ناتو اعلام کرده که در حال بررسی برنامه استقرار چهار هزار نظامی کشورهای عضو در استونی و لتونی هم مرز با روسیه و لیتوانی دیگر جمهوری شوروی سابق است که می تواند دائمی باشد.
افزون بر این، گرجستان جمهوری سابق شوروی که با روسیه هم تنش های گسترده ای دارد، میزبان نظامیان آمریکایی است که رزمایش مشترکی را اجرا می کنند.
هدف از این رزمایش سنجش آمادگی نظامیان گرجی برای تشکیل واحد واکنش سریع ناتو اعلام شده است که این واحد پس از پایان رزمایش شکل خواهد گرفت.
گام های نظامیان آمریکا در جمهوری های شوروی سابق به مولداوی هم مرز روسیه هم رسیده است و هفته گذشته تانک ها و برخی جنگ افزارهای آمریکایی در میان مخالفت معترضان وارد این کشور شد.
هر چند فرماندهان آمریکایی پس از مواجه شدن با گسترش اعتراض های مردمی مجبور به ترک کنیشف پایتخت مولداوی شدند، اما برنامه همکاری
نظامی دو کشور همچنان ادامه خواهد یافت.
از سوی دیگر، در یک ماه گذشته سامانه راداری پوشش هوایی روسیه در منطقه بالتیک چهار بار موفق به ردیابی و رهگیری هواپیماهای تجسسی آمریکا نزدیک مرزهای خود شد که با پرواز جنگنده های روسی مجبور به بازگشت شدند.
اکنون اطلاعات انتشار یافته و جمعبندی این تحرکات نظامی غرب نشان می دهد که حرکت های گام گام آمریکا و ناتو برای توسعه نفوذ نظامی خود نزدیک مرزهای روسیه ادامه خواهد یافت.
بر پایه اعلام خبرگزاری اسپوتنیک، ناتو سال 2015 بیش از 200 رزمایش برگزار کرده که نیمی از این تمرین ها نزدیک مرزهای روسیه بوده است.
اکنون دامنه حضور نظامی ناتو و آمریکا به مناطق بسیار نزدیک و کشورهای هم مرز روسیه رسیده است و از محدوده های امنیتی چند هزار کیلومتری کشورهای کمونیستی بلوک شرق متحد در پیمان نظامی منحل شده ورشو یا جمهوری های آسیای میانه دوران شوروی سابق خبری نیست و تقریبا نظامیان و جنگ افزارهای زمینی، هوایی و موشکی غربی در حال پیشروی تا پای دیوار هستند.
از سوی دیگر روسیه با بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع مساحت به عنوان بزرگترین کشور جهان برجای مانده پس از فروپاشی شوروی با 22 جمهوری و مرزهای گسترده آبی و خاکی در دو قاره و تا قطب شمال، برای آمریکا و ناتو فریبنده است و نمی خواهند قدرتمند باقی بماند و جایگاه خود را به عنوان ابر قدرت تثبیت کند.
بنا بر این، انتظار می رود غرب بویژه آمریکا با ادامه و حتی تشدید سیاست پیشروی نظامی در مناطق ممنوعه مورد نظر روسیه، حتی دوباره رویکردهای ضد شوروی خود را تکرار کنند تا مانند دوران جنگ سرد، هزینه های جنگی را برای مقابله با ناتو و واشنگتن افزایش دهد.
سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه چندی پیش در یک نشست امنیت بین المللی در مسکو با بیان اینکه واشنگتن و ناتو با اجرای طرح های خطرآفرین موشکی، مخارج نظامی را افزایش می دهند، اعلام کرد: برنامه های مختلف نظامی از جمله استقرار تاسیسات نزدیک مرز روسیه، مسکو را وادار می کند تدابیر متقابلی اتخاذ کند.
از سوی دیگر، واشنگتن و اتحادیه اروپا در چارچوب تداوم فشار اقتصادی بر مسکو، همچنان بر ادامه تحریم های ضد روسی پافشاری می کنند و باراک اوباما رییس جمهوری این کشور نیز تاکید کرده که باید تحریم ها تشدید شود و چنین وضعیتی می تواند بیش از گذشته اقتصاد و ارزش پول ملی روسیه را که به دلیل سقوط بهای جهانی نفت تحت فشار قرار دارد، در تنگنای بیشتری قرار دهد.
اما از سوی دیگر، روسیه که اکنون مشکلات فراوان اقتصادی و اجتماعی پس از فروپاشی شوروی را با موفقیت پشت سر گذاشته، تقریبا عقب ماندگی های فراوان نظامی و جنگ افزارهای خود در برابر غرب را بر طرف کرده و حتی در عرصه های توان موشکی و رزم زمینی به برتری هایی دست یافته است، نمی تواند شاهد زمین گیر شدن نیروی موشکی راهبردی خود در نقطه شلیک در تور سامانه های ناتو و آمریکا در شرق اروپا باشد و حتی این احتمال هست که این سیستم دو منظوره و برای استفاده در عملیات تهاجمی طراحی و مستقر شده باشد.
مسکو نیز همواره از گزینه های مقابله سخن گفته که هر چند استفاده از آنها در مناطق مرزی سبب افزایش توان تهاجمی این کشور خواهد شد، ولی بیشتر شرق اروپا و سپس کشورهای غربی این قاره زیر پوشش جنگ افزارهای روسی قرار می گیرند و آمریکا به لحاظ بعد جغرافیایی در آخرین مرحله احساس خطر قرار دارد، در حالیکه این کشور طراح اصلی سیاست های گسترش توان نظامی ناتو به شرق اروپا و جمهوری های شوروی سابق است و بیشترین هزینه ها را در این زمینه متقبل می شود.
روسیه افزون بر اعلام برنامه ساخت قطار جدید اتمی با توان حمل شش موشک دوربرد پنهان شده و سکوی پرتاب مستقل که به علت حرکت دائمی و پرسرعت نسبت به جابجایی زمینی، ردیابی آن مشکل است و زمان شوروی نیز از آن استفاده می شد، اعلام کرده است که سه لشگر ویژه برخوردار از پیشرفته ترین جنگ افزارها و تاسیسات را برای مقابله با ناتو تشکیل خواهد داد.
از سوی دیگر استقرار مجموعه های موشکی تاکتیکی و پر قدرت اسکندر، بمب افکن های قاره پیما با توان حمل تا 40 تن بمب و موشک و برد پروازی 15000 کیلومتر، تقویت توان موشکی دور برد، اعزام تنها ناو هواپیما بر و زیر دریایی های پیشرفته و مسلح اتمی به آب های بین المللی نزدیک آمریکا همراه استفاده از توان فضایی، می تواند پاسخ های موثر روسیه به پیشروی نظامیان غربی به جمهوری های شوروی سابق و استقرار سامانه موشکی در شرق اروپا باشد.
اما از دیگر سو، آمریکا نیز می تواند به بهانه پاسخ به این اقدام ها، فعالیت نظامی خود و متحدانش را در این زمینه افزایش دهد و با احتمال رفت و برگشتی شدن واکنش ها بین طرفین (پینگ پنگی)، ممکن است دوران صلح مسلح دهه های گذشته به گونه ای متفاوت تکرار شود که فقط فشار یک ماشه می تواند شرایط منطقه و جهان را دگرگون کند، هر چند که هر دو قدرت نمی خواهند چنین رویدادی رخ دهد و فقط خواستار محدود کردن توان عملیاتی طرف مقابل می باشند.
البته در این میان مجموعه اقدام های چندین ساله و گام به گام ناتو بویژه آمریکا که اکنون با سامانه موشکی شتاب زیادی گرفته و الگوی آن با حضور نیروهای زمینی، هوایی و موشکی در جمهوری های شوروی سابق و شرق اروپا در حال ادامه است، می تواند بیانگر این احتمال باشد که بخش اصلی نقشه طراحان راهبردهای جنگی پنتاگون و اتاق فکر نظامی ناتو هنوز رونمایی نشده است و همزمان نیز روسیه گزینه های اصلی و جدی مقابله با چنین وضعیت قرمز را آشکار نکرده است و باید منتظر تحولات و گام های دیگر طرفین ماند.
از: هادی مولوی نیا کارشناس سیاسی - ایرنا
اروپام1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده