ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اگر حج برگزار می شد، توهین سعودی ها را مخفی می کردید؟!

تراژدی حج 94 باعث شد که حج 95 نیز برای ایرانیان با هاله ای از ابهام روبرو شود. اگرچه تعرض دو سعودی به دو نوجوان ایرانی در اردیبهشت سال گذشته حج عمره را به کلی متوقف کرد اما حج تمتع در سال گذشته متوقف نشد و حاجیان ایرانی به این سفر راهی شدند.

به گزارش«»، حوادث تاسف بار در حج تمتع سال گذشته از جمله حادثه منا، سقوط دکل، بازگرداندن ابدان ایرانی و... حاکی از آن بوده که سعودی ها درصدد هستند از موضوع غیر سیاسی حج موضوع را به مباحث سیاسی ارتباط دهند. اگرچه مسئولان ایرانی تمام تلاش خود را در جهت جلوگیری از افزایش تنش ها با عربستان در پیش گرفتند اما این عربستانی ها بودندکه از هیچ تلاشی برای افزایش تنش ها فروگذاری نکردند.

با حادثه حمله به سفارت عربستان در تهران بهانه خوبی برای سعودی ها برای مظلوم نمایی پیش آمد و توانستند پازل افزایش تنش ها که در نهایت منجر به قطع روابط شد را کامل کنند. اگرچه ایران در این میان همواره اعلام کرده بود که موضوع اعزام حج ربطی به موضوعات سیاسی ندارد و تهران این موضوع را از سایر موضوعات سیاسی جدا می داند اما رفتار عربستانی ها در طول این مدت نشان داد که آنها برخلاف ایران از موضوع حج به عنوان ابزار سیاسی فشار استفاده می کنند.

بر همین اساس در طول ماه های گذشته ایران بارها آمادگی خود را برای شروع گفت و گو ها برای آغاز فرایند حج اعلام کرده بود؛ اما هر بار با کارشکنی سعودی ها روبرو می شد. حتی عربستانی ها نزدیک به دو ماه برای مجوز سفر هیئت ایرانی تاخیر داشتند و در نهایت مجوز سفر را صادر کردند.

بنا برقول برخی مسئولان حج در طول مذاکرات نیز زیاده خواهی ها و کارشکنی های فروانی طرف سعودی داشت که در نهایت برگزاری حج را عملاً غیر ممکن می کرد. بنا بر اخبار غیررسمی سعودی ها درخواست های زیاده خواهانه زیادی درباره شرایط حج داشته اند. موضوع اعطای ویزا در کشور ثالث، عدم مجوز به هواپیماهای ایرانی، برگزار نشدن برخی مراسم ایرانی ها در طول موسم حج را به عنوان شرایط برگزاری حج عنوان می کرده اند که این درخواست ها با مخالفت شدید هیئت ایرانی روبرو شده بود.

این شرایط باعث شد که در روزهای اخیر عملاً مسئولان برگزاری حج از احتمال برگزاری حج در امسال ناامید شدند و اعلام کردند که به به دلیل کارشکنی سعودی ها امکان انجام این فریضه وجود نخواهد داشت. در این میان نیز برخی مراجع عظام تقلید نیز با بیان مطالبی اعلام کردند که با توجه به شرایط به وجود آمده توسط عربستانی ها حج امسال بر مستطیع ها واجب نخواهد بود.

در این میان وزیر ارشاد از کارشکنی مهمی توسط عربستانی ها در این فرایند پرده برداشته است که عمق شقاوت آنها را به نمایش می گذارد و از سوی دیگر این سئوال را پیش می آورد که چرا تا امروز این کارشکنی رسانه های نشده بود؟!

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد در سفر به قم که به منظور دیدار با تعدادی از مراجع و علمای این شهر انجام شد در اظهاراتی بیان داشته است که افرادی مثل رئیس سازمان حج و زیارت با مشکلات زیادی ویزا گرفتند و به عربستان سفر کردند. ایشان با داشتن پاسپورت سیاسی در فرودگاه با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند و از ایشان انگشت نگاری به عمل آمد و وسایل آنان نیز مورد تفتیش قرار گرفت.رئیس حج و زیارت کشور چهار جلسه با وزیر حج عربستان برگزار کرد و این در حالی بود که برخوردهای انان بسیار نامناسب و سرد بود.

این موضوعات نشان می دهد که از ابتدا عربستانی ها به دنبال اتلاف وقت و همچنین کارشکنی بوده اند. اما چرا مقامات ایرانی با وجود این همه اقدامات ساختارشکنانه که با هیچکدام از قوااعد بین المللی و همچنین عزت ایرانی قابل توجیه نیست همچنان به اصرار خود برای برگزاری حج ادامه می داده اند.

اینکه ماموران سعودی از مامور رسمی ایرنی انگشت نگاری کنند توهینی است که به هبچ وجه قابل اغماض نیست. سئوال این است که اگر عربستان ها به فرض محال با ایران بر سر سفر حج به توافق می رسیدند، آیا قرار بود از این اقدام سعودی ها چشم پوشی شود. چرا هیئت ایرانی به محض اینکه متوجه شدند که عربستانی ها می خواهند چنین اقدامی را انجام دهند به کشور بازنگشته اند؟!

این موضوعات تاکنون نشان داده است که اگر با توجه به شرایط اخیر منطقه ای و روابط دوجانبه با عربستان هرچه ایران مماشات کند؛ سعودی ها یک قدم به جلوتر خواهند آمد. بنابراین ایران با توجه به همراهی افکار عمومی باید در روابط با عربستان مراعات سه اصل حکمت، عزت و مصلحت را بیش از پیش لحاظ نماید.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده